کد خبر: 8154 A

اختصاصی ایلنا/

چاههای آب آشامیدنی در معرض خطر است/ كارشناسان: احتمال آلودگی آبها بالاست، مسئولان: تاكنون چیزی گزارش نشده است/ آب منطقه‌ای تاکنون مطالعه کار‌شناسی نکرده است/ روش دفن زباله در اراك در هیچ شهر دیگری از ایران مرسوم نیست.

ایلنا - اراک: حکایت مدیریت پسماند در شهر اراک همچنان به عنوان معضلی تکراری و بی‌سرانجام ادامه دارد و نبود برنامه و هماهنگی بین دستگاههای مرتبط مانع از اجرای این وعده‌ها شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، این در حالی است که اجرای روش‌های اصولی و علمی جمع آوری و دفن زباله اکنون در بسیاری از شهرهای کشور به انجام طرح‌های کار‌شناسی و مدرن برای مدیریت پسماند‌ها منجر شده است.

چاههای آب آشامیدنی در معرض خطر

اما زباله‌های شهر اراک در منطقه امان آباد و در نزدیکی ۱۳ حلقه از چاه‌های آب آشامیدنی در حالی همچنان به روش سنتی دفع می‌شوند که بار‌ها نسبت به احتمال آلودگی منابع آبی به دلیل نفوذ شیرابه‌ها هشدار داده شده است.

اگرچه درخصوص احتمال آلودگی چاه‌های آب امان آباد به شیرابه زباله‌ها اظهارات متناقضی مطرح می‌شود اما به گفته مسئولان امر هنوز مطالعه و بررسی دقیق و کار‌شناسی در این خصوص انجام و به کارگروه پسماند استان ارائه نشده تا بحث احتمال آلودگی منابع آبی این منطقه به شیرابه زباله‌ها تایید و اثبات شود.

اما با توجه به حساسیت و اهمیت این موضوع و ضرورت توجه به بهداشت و سلامت شهروندان قطعا دستگاه‌های مسئول باید پاسخگوی دلایل عدم انجام این مطالعات و نامشخص بودن احتمال آلودگی چاه‌های آب پس ازگذشت سال‌ها از انجام روش سنتی دفن زباله در منطقه امان آباد باشند.

امکان آلودگی آبهای شرب به شیرابه زباله وجود دارد

کار‌شناس محیط زیست شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی با بیان اینکه مشکل اصلی، روش غیراصولی فعلی دفن زباله هاست گفت: تا زمانی که انواع زباله‌های شهر اراک به روش نادرست و غیر اصولی در منطقه امان آباد‌‌ رها شوند امکان آلودگی محیط و آب وجود دارد.

عظیمی تصریح کرد: در خصوص اینکه آیا این روش دفن زباله در منطقه امان آباد که در نزدیکی ۱۳ حلقه چاه آب آشامیدنی قرار دارد مشکل ساز شده و نفوذ شیرابه زباله‌ها آلودگی چاه‌های آب را به همراه داشته است یا خیر هنوز نمی‌توان اظهار نظر دقیق و قطعی ارائه کرد.

وی افزود: گستره آلودگی ناشی ازنفوذ شیرابه‌ها برای ما نامشخص است اما قطعا با توجه به اشکالات اساسی موجود در روش دفن زباله، شهرداری باید با اجرای روش درست و اصولی از خطراحتمال آلودگی منابع آبی موجود در این منطقه جلوگیری نماید.

این کار‌شناس اظهار داشت: انجام چنین روشی در دفن زباله در هر منطقه دیگری به جز امان آباد نیز احتمال آلودگی منابع آبی و تهدیدات زیست محیطی را به دنبال خواهد داشت.

آب منطقه‌ای تاکنون مطالعه کار‌شناسی نکرده است

کار‌شناس سازمان حفاظت محیط زیست استان مرکزی نیز درگفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه تا کنون نه شهرداری و نه شرکت آب منطقه‌ای به عنوان متولیان اصلی این موضوع مطالعه و بررسی کار‌شناسی دقیق و مستند علمی انجام نداده‌اند افزود: هیچ گزارشی مبنی برنفوذ شیرابه زباله‌ها به به منابع آبهای زیرزمینی به کارگروه پسماند ارائه نداده‌اند درحالی که حفاظت از منابع آب از وظایف اصلی شرکت آب منطقه‌ای است و باید با نمونه گیری و بررسی آب چاه‌هایی که در مسیر حرکت شیرابه زباله‌ها قرار دارند نتایج مربوطه را در خصوص آلودگی یا عدم آلودگی منابع آب به کارگروه پسماند استان ارائه می‌کردند.

روش دفن زباله در اراک در هیچ شهر دیگری مرسوم نیست

معصومه خیری با تاکید براینکه بحث آلودگی چاه‌های آب امان آباد به شیرابه زباله تنها درحد حرف و احتمالات است و تا کنون این موضوع به اثبات نرسیده است تصریح کرد: روش فعلی جمع آوری و دفن زباله درشهراراک درهیچ یک از شهرهای کشور مرسوم نیست وبا توجه به انجام این روش، احتمال آلودگی منابع آبی زیرزمینی و سایر خطرات زیست محیطی دور از انتظار نیست.

وی افزود: شهرداری باید با اجرای روش اصولی حتی ازاحتمال آلودگی منابع آبی نیزجلوگیری می‌کرد.

خیری خاطرنشان کرد: با وجود اینکه مدتهاست وعده اجرای روش‌های جدید و علمی جمع آوری، بازیافت و دفن زباله توسط شهرداری داده شده اما تاکنون هیچ کدام از این وعده‌ها اجرا نشده است در حالی که شهرداری باید با اجرای روش‌های درست و اصولی حتی از احتمال آلودگی منابع آبی نیز جلوگیری می‌کرد.

وی تاکید کرد: هر زمانی که مطالعات علمی وجود این آلودگی را اثبات کنند دیگر هیچ زمانی برای انجام اقدام پیشگیرانه و جبران خسارت‌های وارده به سلامت مردم وجود ندارد.

وی ادامه داد: البته اخیرا مقرر شده سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک بررسی‌های لازم را دراین ارتباط انجام داده و گزارش نهایی را به کارگروه پسماند ارائه دهد.

تاکنون مشکلی مبنی برآلودگی چاه‌های آب امان آباد مشاهده نشده است

اما معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب استان ضمن رد بحث آلودگی چاه‌های امان آباد به شیرابه حاصل از زباله‌ها ی موجود دراین منطقه به خبرنگار ایلنا گفت: چاه‌های امان آباد به صورت مستمر تحت کنترل هستند و درانواع نمونه گیری و آزمایشهای میکروبی و شیمیایی که تا کنون انجام شده هیچ مشکلی ناشی ازآلودگی مشاهده نشده است.

وی تصریح کرد: اگر گزارشی درخصوص آلودگی این منابع آب ارائه شود قطعا چاه‌های آلوده از مدار بهره برداری خارج شده و در بخش آب شرب استفاده نخواهند شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر