کد خبر: 15615 A

چنانچه مادر دچار کم کاری تیروئید باشد باعث می شود رشد سلول های مغز تکامل پیدا نکند و این عدم تکامل سلول های مغزی باعث کاهش ضریب هوشی در جنین می شود.

بندرعباس - ایلنا: استادیار دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی هرمزگان در ارتباط با بیماری تیروئید گفت: تیروئید یک غدهٔ کوچک است که شبیه یک پروانه است و در قسمت تحتانی گردن واقع شده است و در مناطقی که ید به میزان کافی موجود باشد ۲۵ گرم و درمناطقی که فاقد ید باشد ۳۰ تا ۳۵ گرم است.

به گزارش ایلنا از بندرعباس، دکتر «امیررضا گوهریان» در ادامه افزود: کار این غده این است که هورمون ترشح کند، هورمونهای تیروئید انرژی را به سلولهای بدن منتقل می‌کنند.

«گوهریان» در پاسخ به این سوال که بیشترین عوامل شایع که تیروئید را تحت تاثیر قرارمی‌دهند، کدامند؟ افزود: از عوامل شایع که تیروئید را تحت تاثیر قرار می‌دهند می‌توان به کم کاری تیروئید (هایپوتیروئیدی)، پرکاری تیروئید (هایپرتیروئیدی)، بزرگی غدهٔ تیروئید (گوا‌تر) اشاره نمود.

فوق تخصص غدددرون ریزومتابولیسم با اشاره به اهمیت تیروئید در دوران بارداری خاطر نشان کرد: بیماری‌های تیروئید در بارداری اثرات نا‌مطلوبی بر جنین می‌گذارد بروز بیماری‌های تیروئید در بارداری دارای اهمیت ویژه‌ای است زیرا نه تنها روی مادر بلکه برجنین نیزمی تواند تاثیرات نا‌مطلوبی داشته باشد.

این فوق تخصص گفت: تیروئید جنین از هفته ۱۱ بارداری شروع به رشد می‌کند و این رشد تا حدود هفته ۱۷بارداری تکمیل می‌شود. تا قبل از این دوره یعنی بین ۳تا ۴ ماه اول حاملگی، جنین هورمون تیروئید ندارد و از تیروئید مادر استفاده می‌کند.

وی افزود: مهم‌ترین این اختلالات، اختلال در رشد سلولهای مغزی و در نتیجه کاهش ضریب هوشی و یادگیری در طول زندگی خواهد بود.

فوق تخصص غدد اضافه کرد: چنانچه مادر دچار کم کاری تیروئید باشد باعث می‌شود رشد سلول‌های مغز تکامل پیدا نکند و این عدم تکامل سلول‌های مغزی باعث کاهش ضریب هوشی در جنین می‌شود.

به گفته وی تیروئید نقش بسیار مهمی در رشد و تکامل مغز در دوران جنینی و چند سال اول زندگی بعد از تولد دارد در صورت کمبود این هورمون در بدن نوزاد، بیماری کم کاری مادرزادی تیروئید ایجاد می‌شود که با تاثیر بر سیستم عصبی باعث عقب ماندگی‌های ذهنی در کودک می‌شود.

«گوهریان» بیان کرد: با درمان به موقع کم کاری تیروئید در نوزاد، مشکلات ناشی از این اختلال، یعنی کاهش ضریب هوشی در نوزاد ایجاد نخواهد شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر