کد خبر: 20530 A

رئیس شوراهای اسلامی کار استان همدان:

رئیس شوراهای اسلامی کار استان همدان در جلسه تشکلات کارگری با اشاره به مشکلات کارگری استان گفت: کارگر به دنبال حق قانونی خود است.

ایلنا-همدان: احمد معبودی، رئیس شوراهای اسلامی کار استان همدان در جلسه تشکلات کارگری با اشاره به مشکلات کارگری استان گفت: کارگر به دنبال حق قانونی خود است.

به گزارش ایلنا معبودی با بیان اینکه متاسفانه یکی از مشکلات استان وضعیت اشتغال است، افزود: حفظ اشتغال و کارگاه های موجود در استان بیشتر از ایجاد اشتغال باید مورد توجه قرار بگیرد. معبودی از برخی سرمایه گذارانی که از تخصیص تسهیلات دولتی به امور ساختمان سازی و دیگر امور پرسود بجای ایجاد کارگاه ها و صنعت استفاده می کنند، انتقاد کرد.

وی با اشاره به تغییر قانون تامین اجتماعی اظهار داشت: کارگران سهام داران تامین اجتماعی هستند و 100 درصد سهام متعلق به کارگران است و متاسفانه این حق به صورت کامل احقاق نمی شود. معبودی با تاکید براینکه مواد قانون کار باید اجرا شود، خاطرنشان کرد: اگر این قانون به درستی اجرا شود به نفع کارگر و نیز کارفرماست.

وی با بیان اینکه دولت حق دخالت در سهام متعلق به کارگران را ندارد، ادامه داد: امیداواریم به این موضوع در مجلس توجه شود. معبودی با اشاره به ماده 10 قانون کار درخصوص انعقاد قراردادها افزود: این ماده باید به طور دقیق اجرا شود که متاسفانه تاکنون اجرا نشده است.

وی با اشاره به مشکلات درمانی کارگران و نبود بیمارستان تامین اجتماعی در شهرستان های استان گفت: حجم گسترده ای از بیمه شدگان تامین اجتماعی نمی توانند از این حق خود استفاده کنند.

معبودی با بیان اینکه داروخانه شبانه روزی در بیمارستان آتیه همدان وجود ندارد، افزود: متاسفانه علی رغم مطرح شدن این موضوع در چند نوبت هنوز این مشکل وجود دارد. وی با اشاره به حقوق و دستمزد کارگران سال 92 تصریح کرد: براساس ماده 41 قانون کار هرساله نرخ تورم ملاک عمل برای شورای عالی کار و حقوق و دستمزد است.

معبودی با بیان نرخ تورم 27 درصدی از سوی بانک مرکزی گفت: این نرخ واقعی نیست و این نرخ در برخی کالاهای اساسی بیش از 100 و 200 درصد است. وی با تاکید براینکه حقوق کارگران در حال حاضر زیر خط فقر است، تصریح کرد: پرداخت حقوق کمتر از 400 هزار تومان و پرداخت های با تاخیر از مشکلات مهم این قشر اساسی جامعه است.

معبودی درخصوص مباحث مالیاتی عنوان داشت: پرداخت مالیات های کارگری متاسفانه ازمالیات های پرداختی طلافروشان استان بیشتر است که این مشکل باید مرتفع شود. معبودی با اشاره به پرداخت 23 درصدی بیمه توسط کارفرما و 7 درصدی توسط کارگر بیان داشت: در صورت کمک دولت درخصوص پرداخت حق بیمه کارگر توسط کارفرما بسیاری از مشکلات اخراج کارگران حل می شود.

وی تعطیلی کارخانه ها و صنعت استان همدان را حادتر از استان های دیگر عنوان و گفت: متاسفانه کارگران استان به صورت دسته جمعی اخراج می شوند که نشانگر بی تدبیری مسئولین استان و مدیران کارگاه هاست. معبودی با بیان اینکه بدترین برخوردها با قشر کارگری توسط مسئولین استان می شود، ادامه داد: مدیران استان آمارهای دروغ راجع به ایجاد اشتغال می دهند.

امیر خجسته، نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه جامعد کارگری استان متشکل از 700 هزار نفر است، گفت: یکی از وظایف مهم نمایندگان مردم دفاع از حقوق قانونی مردم است.

وی با تاکید براینکه مدیران ضعیف و ناکارآمد را به هیچ عنوان نمی پذیریم، افزود: در استان به دنبال مدیران پویا و توانمند هستیم.

خجسته با اشاره به اینکه مدیران بومی در اولویت هستند، تصریح کرد: مدیرانی برای ما قابل قبولند که تحول گرا، اثرگذار و پویا باشند. وی با تایکدبراینکه سیاست کاری در استان ممنوع است، خاطرنشان کرد: در برابر مدیران ناکارآمد ایستاده و خواهیم ایستاد و مدیران نباید فرصت های از دست رفته استان را نادیده بگیرند.

خجسته با انتقاد از وضعیت اقتصاد و کشاورزی عنوان داشت: چرا باید بودجه استان کرمانشاه 358 میلیارد تومان و بودجه استان همدان با قدمت 3 هزار ساله فقط 171 مییارد تومان باشد. وی با بیان اینکه مدیران نبیاد منتظر تخصیص بودجه های تخصیص داده شده سالانه باشند، گفت: مدیران باید با توانمندی و رایزنی با وزارتخانه های مربوطه اعتبار را برای استان بیاورند.

خجسته، با یبان اینکه در صورت قصور مدیران برخوردهای جدی خواهیم داشت، ادامه داد: موتور استان را مدیران به چرخش درمی آورند و نباد در این زمینه کوتاهی کنند. وی، آمارهای انتشار شده را غیرواقعی دانست و افزود: آمار واقعی را باید در مردم، کارخانه ها و صنعت مشاهده نمود.

خجسته، دلایل آشفتگی بازار را غیرقابل قبول دانست و اظهار داشت: دستگاه های نظارتی باید فعال شوند و این نظارت ها را گزارش دهند. وی با تاکید براینکه برخی افراد سودجو تورم را به افزایش نرخ دلار ربط می دهند، گفت: اجناس داخلی همچون تیرآهن و مواد لبنیاتی به افزایش نرخ دلار مربوط نمیشود و متاسفانه سودهای کلانی برای برخی افراد به ارمغان امده است.

خجسته 20 درصد تورم را مربوط به تحریم ها و 80 درصد مابقی را به خاطر سوء مدیریت عنوان و ادامه داد: تحریم های دشمنان باید به یک فرصت تبدیل شود و نه موجب شود که برخی افراد سودجو بهره های کلان ببرند.

وی، موضوع اشتغال را حرف اول مردم عنوان و اضافه کرد: ایجاد اشتغال نباید فقط به حرف باشد و از مدیرانی که اشتغال واقعی ایجاد می کنند و از زیاده خواهی نمی ترسند تشکر دارم. خجسته خواستار راهکار برای حل نمودن دغدغه های مردم به ویژه قشر زحمتکش کارگری شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر