کد خبر: 67300 A

مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان همدان گفت: این اداره کل، طبق اساسنامه تشکیل بنیاد، 86 فعالیت را در چهار بخش عهده دار است.

ایلنا: مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در استان همدان گفت: این اداره کل، طبق اساسنامه تشکیل بنیاد، ۸۶ نوع فعالیت در چهار بخش خود عهده‌دار است.

محمد جواد زمردیان افزود: این فعالیت‌ها در چهار بخش؛ پژوهش‌های کاربردی و تحقیقاتی، انتشار کتب و اسناد دفاع مقدس، حمایت و هدایت فعالیت‌های فرهنگی مرتبط با حوزه دفاع مقدس و مقابله با جنگ نرم در قالب فعالیت‌های موزه و مرکز فرهنگی دفاع مقدس استان است.

زمردیان در ادامه با اشاره به بخش عمده این فعالیت‌ها در سال جاری گفت: در برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته ۵۱ فعالیت متناسب با اعتبارات و توان اجرایی، از بین ۸۶ نوع فعالیت برای سال جاری در دستور کار قرار گرفته است.

در بخش پژوهش‌های کاربردی و تحقیقاتی و بخش انتشار کتب و اسناد دفاع مقدس، می‌توان به نمایه سازی اسناد و مدارک موجود، تدوین خاطرات دو تن از فرماندهان استان در سال‌های دفاع مقدس، تدوین و تألیف ۴ اثر در حوزه ادبیات داستانی و گردآوری و ساماندهی فیلم و عکس با موضوع دفاع مقدس و... اشاره کرد.

وی همچنین به فعالیت‌های مدنظر در بخش فرهنگی اشاره کرد و افزود: فعالیت‌هایی همچون؛ برگزاری کارگاه‌های آموزشی در دو شاخه داستان و خاطره، برگزاری جشنواره‌های شعر و خاطره نویسی با موضوع دفاع مقدس، حمایت از نویسندگان و ناشران حوزه دفاع مقدس، ساخت نماهنگ افطار سرخ، انجام تبلیغات محیطی، راه اندازی ستادهای سوم خرداد و هفته دفاع مقدس و حمایت از برگزاری یادواره‌ها با اهداء محصولات فرهنگی، تولید محصولات فرهنگی ویژه راهیان نور، ساماندهی و حمایت از فعالیت‌های خادمان یادمان‌های قراویز در شهرستان سر پل ذهاب و علقمه در شهرستان خرمشهر، حمایت از فعالیت‌های اصحاب رسانه مرتبط با این اداره کل و معرفی پرکار‌ترین خبرنگاران، حمایت از کاروان‌های غیر متمرکز راهیان نور به سه منطقه؛ غرب، شمال غرب و جنوب کشور و نهایتاً ایجاد فضای مناسب برای بازدید علاقمندان از موزه دفاع مقدس در سال جاری نام برد.

وی بر رسالت بسیار مهم و تأثیر گذار فرهنگ دفاع مقدس برای معرفی هر چه بهتر و بیشتر شعار سال تأکید کرد و افزود: ثمره دلاورمردی‌های شهدا و ایثارگران، صبوری خانواده معظم شهدا، جانبازان و آزادگان در سال‌های دفاع مقدس با همه مشکلات، حماسه دفاع مقدس را رقم زد و یقیناً ملت شریف ایران با تأسی از روح بلند امام و شهیدان والامقام، منویات رهبر معظم انقلاب را در قالب حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی نشان خواهند داد.

مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، نقش سازمان‌ها و دستگاه‌های عضو شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت به ویژه سازمان‌های متولی و با علاقه مانند؛ سپاه انصار الحسین (ع) بنیاد شهید و امور ایثارگران، فرهنگ و ارشاد اسلامی، صدا و سیما، شهرداری، حوزه هنری، جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی، سازمان تبلیغات اسلامی، آموزش و پرورش و دیگر نیروهای نظامی و انتظامی مستقر در استان را که همواره توجه ویژه‌ای به حفظ و نشر ارزش‌های دفاع مقدس دارند، تعیین کننده دانست.

وی ابراز امیدواری کرد که با حمایت‌های بیشتر مسئولان در سال جدید و تلاش مضاعف پرسنل اداره کل حفظ آثار، قرارگاه جنگ نرم در موزه دفاع مقدس تشکیل تا با افزایش فعالیت‌های فرهنگی این مکان ارزشی به یک مرکز فرهنگی ترویج معارف دفاع مقدس و قطب گردشگری صنعت جنگ در کشور تبدیل شود.

زمردیان در پایان افزود: هم اکنون برنامه‌های قرارگاه مرکزی جنگ نرم در استان توسط این اداره کل در حال تدوین است که به زودی اطلاع رسانی لازم صورت می‌پذیرد.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر