کد خبر: 75985 A

محمد جواد زمردیان در ادامه افزود: خاطره آن فتح سترگ چنان در خاطر مردم دلیر ایران جاودانه شد که تا ابد سوم خرداد را سمبل مقاومت و پیروزی مردم کشورمان در تاریخ می خوانیم.

ایلنا-همدان: نشست دوره ای هم اندیشی اساتید درس آشنایی با دفاع مقدس در موزه دفاع مقدس برگزار شد.

به گزارش ایلنا از همدان، مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان همدان در این جلسه ضمن تشکر از حضور اساتید در دو واحد درس آشنایی با دفاع مقدس از سراسر استان اظهار داشت: 31 سال پیش در چنین ایامی یکی از پرافتخارترین رویدادهای دوران دفاع مقدس رخ داد و خرمشهر پس از 578 روز اشغال با جانفشانی و جوانمردی رزمندگان آزاد شد.

محمد جواد زمردیان در ادامه افزود: خاطره آن فتح سترگ چنان در خاطر مردم دلیر ایران جاودانه شد که تا ابد سوم خرداد را سمبل مقاومت و پیروزی مردم کشورمان در تاریخ می خوانیم.

زمردیان بیان داشت: امروز علاقمندان به فرهنگ پایداری و مقاومت به یاد دفاع خونین قهرمانان خونین شهر هستند و با خود عهد می نمایند که تا ابد مدیون جانفشانی ها و سلحشوری های برادران، خواهران، مادران و پدران خود در آن ایام باشند چرا که آزادگی آن شهر پاداش ایستادگی و مقاومت آنان است.

وی افزود: از این رو هر ساله سالروز چنین حماسه ای که افتخاری ملی و میهنی برای کشور و مردم ماست را گرامی می داریم و یاد و خاطره امام عظیم الشأن و فرزندان غیور آن امام که آسایش و آرامش امروزمان را مدیون و مرهون فداکاری آنان و صبوری خانواده های معظمشان و ایثارگری رزمندگان، جانبازان آزادگان غیور هستیم.

زمردیان اعلام داشت: هر چند بر این باوریم که آن طور که شایسته این سرزمین مقدس است با آن برخورد نشده است و همچنان سمبل مقاوت کشورمان با مشکلاتی روبه رو بوده است، اما امید داریم که متولیان امر نیز با اهتمام مضاعف خود قدر تحمل و صبور بودن مردم شریف این شهر را دانسته و تمام توان خود را برای آبادانی این شهر مقاوم به کار گیرند.

وی در ادامه به سیاست ها و برنامه های پژوهشی و آموزشی این اداره کل اشاره کرد و افزود: در سال تحصیلی 91-92 تعداد 13 هزار دانشجو در قالب حدود 300 کلاس در دانشگاه های؛ بوعلی سینا، صنعتی، علوم پزشکی، تمامی مراکز پیام نور، علمی کاربردی، آزاد اسلامی، دانشگاه عالی فرهنگیان و باحضور 39 مدرس درس دو واحدی آشنایی با دفاع مقدس را گذرانده اند.

زمردیان ضمن ارائه این آمار، ابراز رضایتمندی کرد و در ادامه از همکاری های مسئولان دانشگاه ها و مدیران آموزشی و همچنین اساتید این درس قدردانی نمود.

وی این بستر را برای راه اندازی مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مصوب وزارت علوم ویژه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس در دانشگاه ها برای فراگیری رشته های کارشناسی ارشد ادبیات مقاومت و کارشناسی روانشناسی دفاع مقدس و همچنین ایجاد مراکز مطالعاتی و نشست های تخصصی در دانشگاه های استان، توسعه درس آشنایی با دفاع مقدس در دانشگاه هایی که درس ارائه نشده و ارتقاء سطح هماهنگی و ارزیابی عملکرد مدرسین ارجمند را مناسب دانست.

زمردیان افزود: با حضور متعهدانه اساتید و حمایت های مسئولین دانشگاه ها زمینه ایجاد دانشکده علوم و معارف دفاع مقدس در یکی از دانشگاه ها و رشته های مصوب مذکور و دیگر گرایش ها متناسب با نیاز جامعه فراهم است.

مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان همدان، اعلام کرد: امسال در کنار اقدامات آموزشی فوق در نظر داریم تا با مشارکت مدرسین نسبت به برگزاری جشنواره تحقیقات برتر دانشجویی، حمایت از پایان نامه های دانشجویی و چاپ آن به عنوان کتاب اقدام نماییم.

وی تصریح کرد: گام دوم در راستای معرفی معارف دفاع مقدس به نسل امروز در قالب توسعه درس آمادگی دفاعی در آموزش و پرورش با هماهنگی سازمان بسیج و سپاه استان است که شیوه نامه اجرایی آن در دست تدوین می باشد.

وی در پایان از مدرسین دو واحد درس آشنایی با دفاع مقدس در استان خواست تا با رائه نقطه نظرات کارشناسی خود اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان همدان را در جهت پیشبرد اهداف پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس و ترویج هر چه بیشتر و بهتر فرهنگ دفاع مقدس یار و رهنمون باشند.

در ادامه مدیریت تحقیق و پژوهش این اداره کل در گفتگو با خبرنگار سایت ساجد همدان اظهار داشت: این نشست با حضور 40 نفر از اساتید درس دو واحدی آشنایی با دفاع مقدس در همدان برگزار شد.

سید علی مساوات بیان داشت: در این نشست نقطه نظرات و راهکارهای اساتید ارائه و در خصوص آنها بحث و تبادل نظر شد.

مساوات در ادامه افزود: در خصوص مباحثی همچون؛ راهکارهای جدید پژوهشگاه درخصوص ارائه درس، نحوه ارتباط گیری با دانشگاه هایی که تا کنون درس را ارائه نکردند، ایجاد مقطع کارشناسی ارشد رشته ادبیات مقاومت و راه اندازی رشته کارشناسی روانشناسی دفاع مقدس مورد بحث و هم اندیشی واقع گرفت.

وی اعلام داشت: هم اکنون 43 استاد دوره دیده و دارای مجوز تدریس از پژوهشکده علوم و معارف دفاع مقدس در استان همدان وجود دارد که تمامی اساتید در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دارای سابقه جبهه می باشند.

مساوات خاطر نشان کرد: هم اکنون در ترم حاضر که نیمه دوم سال 92-91 می باشد حدود 4 هزار دانشجو در سراسر استان دو واحد درس آشناییی با دفاع مقدس را می گذرانند.

وی تصریح کرد: همچنین نیم سال اول تحصیلی سال 92-91 نیز حدود 9 هزار دانشجو موفق به گذراندن درس آشنایی با دفاع مقدس شده اند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر