کد خبر: 99328 A

میزان صادرات کالاهای مشمول استاندارد اجباری استان به 82 در صد افزایش یافته است.

ایلنا: میزان صادرات کالاهای مشمول استاندارد اجباری استان به ۸۲ در صد افزایش یافته است. فرهاد تیموری ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته آمار صادرات استان در چهار سال اخیر بالغ بر یک هزار و ۸۹۳ هزار تن و به ارزش ۴۰۸ میلیون دلار و سهم کالاهای دارای پروانه استاندارد یک هزار و ۵۵۷ هزار تن به لحاظ وزنی و ۲۹۳ میلیون دلار به لحاظ ارزشی است.

به گزارش ایلنا از همدان: وی با تاکید بر بر لزوم استانداردسازی کالا‌ها و نقش استانداردسازی در توسعه صادرات پایدار تصریح کرد: این در حالی است که صادرات استان از سال ۸۴ لغایت ۸۷، ۳۶۲ هزار تن به ارزش ۲۴۶ میلیون دلار و سهم کالای استاندارد استان در همین سال‌ها ۱۷۲ هزار تن و به ارزش ۸۷ میلیون دلار بوده است.

تیموری تأکید کرد: این آمار بیانگر این موضوع است که سهم کالای استاندارد صادر شده در چهار سال اخیر ۸۲ درصد صادرات استان از لحاظ وزنی و ۷۲ درصد از صادرات استان را از لحاظ ارزش دلاری را شامل می‌شود در حالی که این میزان از سال ۸۴ لغایت ۸۷، به ترتیب ۴۷ و ۳۵ درصد بوده است.

وی با تاکید بر اینکه این میزان رشد در صادرات غیرنفتی متناسب با رشد استانداردسازی در محصولات تولیدی استان در طی سال‌های فوق است، گفت: در تجارت کنونی حاکم در جهان کالایی می‌تواند مسیر رشد و توسعه صادرات را طی کند که در استانداردسازی و تولید آن کیفیت‌های مورد پذیرش بازارهای هدف رعایت شود.

وی افزود: با این تفاسیر سیاست‌های حمایتی و هدایتی دولت باید به سمت بهبود مستمر تولیدات داخلی متمرکز شود و مدیریت صنعت و کشاورزی کشور نیز از حالت سنتی و تجربی به سمت مدیریت کیفی مبتنی بر استانداردهای روز اصلاح شود.

مدیرکل استاندارد استان همدان با بیان اینکه آینده اقتصاد استان و کشور در گرو تولید با کیفیت و استاندارد است، اظهار داشت: هر چه در این زمینه تلاش بیشتری صورت گیرد اهداف پیش‌بینی شده در برنامه پنجم توسعه و چشم‌انداز ۲۰ ساله کشور در زمان کوتاهتری قابل دسترس است و در این رهگذر، نقش سیاست‌های دولت و تلاش کارآفرینان عرصه صنعت و کشاورزی بسیار مهم و زیربنایی خواهد بود.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه تنها در سه ماهه ابتدای سال جاری با مجوز اداره کل استاندارد همدان بیش از ۵ هزار تن کشمش از همدان صادر شد، افزود: اداره کل استاندارد استان همدان علاوه بر انجام سایر مأموریت‌ها، امر نظارت بر صادرات و واردات کالا‌ها از گمرکات مستقر در استان را نیز به عهده دارد که این مسئولیت بر عهده اداره بازرسی و نظارت بر امور صادرات و واردات این اداره کل است.

وی با بیان اینکه مطابقت کالا و خدمات با استاندارد، بدین معنا است که در آن موارد قواعد، اصول و مقررات ویژه‌ای رعایت شده است، گفت: در بخش صادرات با هدف توسعه صادرات و جلب اطمینان خریداران خارجی و حفظ حسن شهرت کالاهای ایرانی، علاوه بر کالاهایی که تولید آن‌ها در کشور بر اساس مصوبه شورای عالی استاندارد، مشمول اجرای مقررات استاندارد اجباری است، ۶ قلم خشکبار شامل پسته، کشمش، خرما، برگه زردآلو، زیره و زعفران نیز مشمول مقررات استاندارد اجباری برای صادرات هستند.

مدیرکل استاندارد همدان افزود: بر اساس قانون، کنترل کیفی کالاهای صادراتی مشمول استاندارد اجباری و جلوگیری از صدور کالاهای نامرغوب به منظور فراهم آوردن امکانات رقابت با کالاهای مشابه خارجی و حفظ بازارهای بین‌المللی از وظایف سازمان استاندارد است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر