کد خبر: 12916 A

در گفتگو با ایلنا اعلام شد:

جداسازی کاشی های طبله کردن به صورت موقت، زدودن ملات گچ فرسوده پشت کاشی ها و بند آجر، نصب کاشی های نره و بند کشی آجرها با ملات گچ مسلح و تعویض برخی قطعات کاشی از اقدامات انجام شده است.

ایلنا - یزد: معاون میراث فرهنگی از اتمام مرمت کاشی کاری گنبد و پیشرفت 80 درصد مرمت بدنه هشتی و کف گنبد خانه مسجدجامع کبیر یزد خبر داد.

به گزارش ایلنا از یزد، سامان کارگر در گفتگو با ایلنا با اعلام این خبر گفت: عملیات مرمت مسجد جامع از سال جاری توسط پیمانکار آغاز گردید.

وی در این باره گفت: جداسازی کاشی های طبله کردن به صورت موقت، زدودن ملات گچ فرسوده پشت کاشی ها و بند آجر، نصب کاشی های نره و بند کشی آجرها با ملات گچ مسلح و تعویض برخی قطعات کاشی از اقدامات انجام شده است.

کارگر اضافه کرد: مرمت و استحکام بخشی از کاشی های سر در ضلع شرقی و بدنه دهلیز شرقی مسجد، جداسازی و زدودن ملات سیمان اجرا شده در کف ایوان و گنبد خانه واجرای سنگ مرمر در کف از دیگر اقدامات صورت گرفته است.

وی در خصوص مرمت سر در مسجد گفت: فرسودگی ملات پشت کاشی، ریزش کتیبه ها و کاشی های معرق و نیز طبله کردن کاشی ها از جمله آسیب های سر در می باشد که با اقداماتی از قبیل مستند نگاری کاشی های معرق، زدودن ملات گچ فرسوده پشت کاشی ها و زیر سازی بدنه، نصب مجدد کاشی ها، استحکام بخشی کاشی ها، تثبیت و استحکام بخشی لعاب های ترک خورده نسبت به رفع آن اقدام شد.

کارگر در خصوص اعتبارات تخصیص یافته گفت: پروژه مرمت گنبد، سردر، بدنه هشتی، تعویض سنگ کف گنبد خانه و ایوان با اعتباری بالغ بر سه میلیارد و پانصد میلیون ریال به اتمام می رسد.

گفتنی است عملیات مرمت از سال گذشته و با مرمت مناره ها آغاز شده بود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر