کد خبر: 67429 A

عارف در دیدار با اساتید دانشگاه تهران:

طی هشت سال گذشته، نتیجه یک صدایی شدن در اداره کشور را دیدیم. تمام جریان اصولگرا پشت سر یک نفر قرار گرفت و الان نتیجه‌اش این است که یکی از مقامات ارشد نظامی می گوید کشور حالت بحرانی دارد.

ایلنا-یزد: محمدرضا عارف گفت: چاره ای جز تغییر وضعیت موجود نداریم.

به گزارش ایلنا از یزد، معاون اول دولت اصلاحات اظهار امیدواری کرد تا با حضور حداکثری مردم و پیروزی کاندیدای اصلاح طلب مسائل و مشکلات کشور با عقلانیت حل و فصل و زمینه برای ترقی و اعتلای کشور در حد و طراز ملت بزرگ ایران فراهم شود.

وی که در جمع اساتید دانشکده‌های علوم کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران سخن می گفت، به فضای امنیتی کشور در آستانه انتخابات اشاره کرد و گفت: به خاطر هزینه های غیر ضروری که در انتخابات 88 تحمیل شد، اکنون فضای کشور امنیتی است و حتی جوانان از پرداختن به مسائل مربوط به انتخابات و یا پر رنگ شدن حضورشان در عرصه انتخابات، رویگردانند و انگیزه‌ای برای حضور و تلاش ندارند.

عارف با اشاره به این مطلب که عده ای از سر کم تجربگی و نداشتن مهارت،می‌خواهند مسیر فعلی را ادامه دهند، تصریح کرد: شرکت در انتخابات از سوی دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا هم یک وظیفه است و هم یک حق.
معاون اول دولت اصلاحات با اشاره به حضور اصلاح طلبان در انتخابات آتی یادآور شد: طی هشت سال گذشته، نتیجه یک صدایی شدن در اداره کشور را دیدیم. تمام جریان اصولگرا پشت سر یک نفر قرار گرفت و الان نتیجه‌اش این است که یکی از مقامات ارشد نظامی می گوید کشور حالت بحرانی دارد. آیا این قابل پیش بینی نبود؟ متاسفانه دیر به این نتیجه رسیدند. اما الان چاره‌ای جز برگرداندن این مسیر و تغییر وضعیت نیست.

عارف تصریح کرد: اصلاح طلبان در انتخابات 84 بخاطر تفرقه و پراکندگی شکست خوردند. از این رو بحث‌های مختلفی در مورد حضور و عدم حضور در انتخابات پیش رو با دوستان داشتیم. معتقدیم اگر این مسیر ادامه پیدا کند، حداقل فرصتی هم که در اختیار ما است، وجود نخواهد داشت. اگر مردم حضور حداکثری داشته باشند و کاندیدای اصلاح‌طلب پیروز شود، مسائل و مشکلات کشور را می‌توان به صورت آبرومندانه‌ای حل کرد. معتقدم نتیجه خوب انتخابات و روی کار آمدن فردی در طراز ملت ایران می‌تواند منجر به حل مشکلات کشور شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه دخالت نهادهای شبه دولتی در مسائل اقتصادی و سیاسی واقعیتی ملموس است، اظهار داشت: ما باید مبنا را قانون اساسی بگذاریم و با قانون اساسی هم گزینشی برخورد نکنیم. متاسفانه در مقطع فعلی بخش‌هایی که نباید در امور اقتصادی دخالت کنند، بیشترین دخالت را دارند و هیچ راهی جز بازگشت به سیاست‌های کلی اصل44 قانون اساسی نداریم.

عارف با بیان اینکه به جای رو در رویی با این نهادها باید با ساز و کارهای قانونی مسائل به مسیر عقلانی بازگردانده شود. به اولویت‌ برنامه‌هایش اشاره کرد و گفت: ما باید معیشت و اشتغال را در اولویت قرار دهیم. اکنون سرمایه اجتماعی با جایگاه شایسته خود فاصله زیادی دارد. در حال حاضر دنیا به سمتی رفته که بجای سرمایه اقتصادی، سرمایه اجتماعی مورد توجه است در حالیکه ما از آن غافلیم. توجه به سرمایه اجتماعی و استفاده از این سرمایه لایزال در برنامه های توسعه و پیشرفت کشور از جمله اولویت‌ها خواهد بود.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر