کد خبر: 89901 A

استاندار اسبق یزد در گفتگو با ایلنا:

اگر نظام ارزیابی ملاک‌ها و معیارها که دفتر رئیس جمهور برای گزینش شایستگان تعیین کرده‌اند، به خوبی اجرا شود، شاهد ناکام ‌ماندن تلاش مخالفین دیروز و عاشقان امروز خواهیم بود.

ایلنا: سید حمید کلانتری استاندار اسبق یزد گفت: «ابن الوقت‌ها» با تدبیر روحانی راه به جایی نمی‌برند.

به گزارش ایلنا از یزد، عضو کارگروه‌های اقتصادی و سیاسی-امنیتی پیشنهاد وزرای کشور و اقتصاد دولت یازدهم با بیان این مطلب به ایلنا گفت: این روز‌ها، روزهای سخت و دشواری در دفتر رئیس جمهور منتخب است؛ چراکه باید گفت افراد حاضر در ستاد دکتر روحانی امروز سه دسته‌اند: بعضی تا جمعه انتخابات و بعضی قبل و بعداز جمعه و بعضی هم شنبه‌ای‌ها.

وی گفت: اصولاً روال اینگونه است افرادی که براساس تعهد و احساس مسئولیت و شناخت وقتی می‌بینند یک کاندیدا از نظر فکری، اجرایی به آن‌ها نزدیک است و می‌تواند با توانایی خود مشکلات کشور را حل کند، در ستاد وی حضور می‌یابند تا در پیروز شدن او که نسبت به مابقی بهتر است، کمک داشته باشند. کمااینکه در این راه نیز با تبعات و هزینه‌های اجتماعی، سیاسی روبرو می‌شوند و آنان را تحمل می‌کنند.

استاندار اسبق یزد افزود: در بین همراهان کاندیدای پیروز تا جمعه انتخابات، ممکن است افرادی باشند که توانایی‌های لازم برای همکاری با رئیس جمهور منتخب در سطوح مختلف داشته باشند، طبیعی است که در چنین شرایطی ستاد جدیدی برای انتخاب وزراء و همکاران شکل می‌گیرد و افرادی از ستاد که از توانایی و شرایط لازم در مرکز و استان‌‌ها برخوردارند، مورد ارزیابی قرار می‌گیرند تا در صورتی که از امتیاز لازم برخوردار شوند، به کار گرفته شوند. اما نکته‌ای که نوعاً در ستادهای کاندیدای پیروز و رئیس جهور منتخب، قابل توجه و قابل تأمل است، پیدا شدن افرادی است که هیچ نقش و ارتباطی تا روز جمعه انتخابات برای موفقیت رئیس جمهور نداشته‌اند و حتی منتقد یا مخالف او بوده‌اند!

عضو کمیته سیاسی امنیتی پیشنهاد وزیر کشور دولت دکتر روحانی تاکید کرد: جالب اینجاست این افراد که شاید بهترین عنوان برای آن‌ها فرصت طلبان یا جاه‌طلبان باشد، بسیار حرفه‌ای عمل می‌کنند، نوعاً و احتیاطاً روز اول بعد از پیروزی مستقیماً وارد نمی‌شوند. بلکه توسط چند تن از نزدیکان و عوامل خود که روحیه لابی کردن و رایزنی خوبی دارند، پای خود را به ستاد باز می‌کنند، و اسم خود را به عنوان مدیری شایسته و مجرب و کارآمد سر زبان‌ها می‌اندازند، ارتباطاتی برقرار می‌کنند، تبریکاتی رد و بدل می‌نمایند. طرح و برنامه برای برون رفت از مشکلات اقتصادی اجتماعی، بحران ارزی، اشتغال زود بازده، کنترل تورم، فروش نفت، تحول در صنعت و کشاورزی یا بهبود روابط خارجی و امثالهم ارائه می‌نمایند تا سرانجام پیشنهادشان به مسئولین اصلی ستاد یا شخص رئیس جمهور منتخب برسد.

این عضو کمیته اقتصادی پیشنهاد وزیر اقتصاد دولت دکتر روحانی خاطرنشان کرد: متاسفانه این افراد با ارتباطات و لابی سعی می‌کنند خودشان را در جلسات و کمیته نهایی که در این موضوعات کار می‌کنند، وارد کنند و با روش‌های خاص و با استفاده از قیافه حق به جانب، آمادگی خود را برای ایثار و خدمت صادقانه و خالصانه اعلام‌نمایند. البته برای اثبات روحیه مسئولیت پذیری و از خودگذشتگی خود، از چهره‌ها و جایگاه‌های موثر دیگر مثل مجلس، قوه قضائیه، و... نیز استفاده می‌نمایند.

وی با بیان اینکه این افراد به «شنبه‌ای‌ها» لقب گرفته‌اند، تصریح کرد: این‌ها هر چه بتوانند از زور و ارتباط و زبان و تلفن، یادداشت حمایت جمعی و... استفاده می‌کنند تا در منظر انظار موثرین ستاد و کارگروه‌ها قرار گیرند و فراموش نشوند. گاهی هم از مطبوعات و سایت‌هایی که هر روز عده‌ای را بالا و پائین می‌برند، کمک می‌گیرند تا اسمشان برای یکی، دو، سه جا مطرح شود. بالاخره سعی و تلاش صادقانه‌ شنبه‌ای‌ها با ایادی و دستیارانشان به اینجا می‌رسد که اسمشان در لیست بررسی وارد می‌شود و حالا اگر در ‌‌نهایت وزارت هم عایدشان نشد، بالاخره کاندیدا بودن برای وزارت هم مهم است و بعد بوسیله آن اقلاً می‌تواند معاونت یا مدیر عاملی نصیبشان کند.

استاندار اسبق یزد تاکید کرد: با‌شناختی که از مدیران موثر ستاد رئیس جمهور جدید سراغ است، به نظر نمی‌رسد چنین افرادی بتوانند جایی برای خود باز کنند. اگر نظام ارزیابی ملاک‌ها و معیار‌ها که دفتر رئیس جمهور برای گزینش شایستگان تعیین کرده‌اند، به خوبی اجرا شود، شاهد ناکام ‌ماندن تلاش مخالفین دیروز و عاشقان امروزخواهیم بود.

وی در پایان با تاکید مجدد بر اینکه انتظار جامعه مطابق وعده‌های انتخاباتی، تشکیل دولت راستگویان است، ابراز امیدواری کرد تا بهترین و کارآمد‌ترین نیرو‌ها با اولویت افراد و جناح ‌ها و گرایش‌هایی که صادقانه ایستادند و همراهی کردند و زمینه پیروزی ایشان را فراهم نمودند، به کار گیرند و دولتی شایسته و کارآمد، معتدل و با روحیه اصلاح‌طلبی تشکیل شود.

وی درعین حال گفت: اصل «وفاداری» از اهمیت بالایی در انتخاب همکاران رئیس جمهور منتخب برخوردار است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر