کد خبر: 1335 A

آیت الله حسینی بوشهری در خطبه های نمازجمعه قم:

باید این جمله در تاریخ ثبت شود که سوریه مقاومت کرد تا دشمنان ناکام شوند/برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید از تولید ملی حمایت کنیم/زلزله زدگان آذربایجان، ما را در غم خود شریک بدانند.

قم – ایلنا: امام جمعه شهر قم، با بیان این که هدف از تشکیل جنبش غیر متعهدها، عدم وابستگی به شرق و غرب است، گفت: غیرمتعهد بودن کشورهای عضو جنبش عدم تعهد، عین تعهد است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قم، آیت الله سیدهاشم حسینی بوشهری ظهر امروز در خطبه های نمازجمعه شهر قم که در محل شبستان بزرگ امام خمینی(ره) حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد، با اشاره به برگزاری اجلاس کشورهای عضو جنبش سران غیر متعهد که در روزهای آینده در شهر تهران برگزار می شود، اظهار داشت: غیرمتعهد بودن 120 کشور عضو جنبش های غیرمتعهد به این معنی است که آن ها به بلوک شرق و غرب وابسته نیستند و از این رو می توان گفت که در این جا غیر متعهد بودن عین متعهد بودن است.

وی با بیان این که متأسفانه برخی از کشورهای عضو جنبش عدم تعهد به هدف اصلی تشکیل این جنبش که همان عدم وابستگی به قدرت های استکباری باشد، پایبند نیستند، گفت: حال که مسئولیت برگزاری شانزدهمین اجلاسیه جنبش سران غیر متعهد با نظام جمهوری اسلامی ایران است، امیدواریم، یک تجدید نظر جدی در خصوص کارکردهای این جنبش صورت گیرد و همه این کشورها به صورت متحد در مقابل قدرت های زورگوی استکبار قرار گیرند تا آن ها بدانند که سیاست های خصمانه آن ها در این گونه اجلاسیه ها جایگاهی ندارد.

مدیر حوزه های علمیه کشور، افزود: امیدواریم شانزدهمین اجلاس جنبش سران غیر متعهد به میزبانی ایران، اجلاسیه ای باشد که همه ملت های آزاده جهان به آن امید داشته باشند.

وی اضافه کرد: کشورهای مستکبر جهان و به ویژه آمریکا که مدعی انزوای جمهوری اسلامی در سطح جهان بودند، تا چند روز دیگر شاهد حضور هیئت های بلندپایه سیاسی از بسیاری از کشورهای دنیا در تهران باشند و آن وقت است که باید از آن ها پرسید ایران منزوی است یا شما؟

آیت الله حسینی بوشهری گفت: آمریکا و دیگر متحدانش، هرچه تلاش کردند تا رئیس سازمان ملل متحد و برخی از رؤسای جمهور و مقامات بلند پایه سیاسی بسیاری از کشورها برای شرکت در شانزدهمین اجلاس جنبش سران عدم تعهد به تهران سفر نکنند، فایده ای نداشت چرا که گوش این شخصیت های سیاسی جهان دیگر بدهکار حرف های آمریکا و متحدانش نیست.

وی تأکید کرد: قطعا جنبش کشورهای غیر متعهد، در ایران، جایگاه اصلی خود را پیدا خواهد کرد.

امام جمعه قم در ادامه سخنانش با اشاره به تحولات اخیر در سوریه و اقدامات ارتش این کشور، گفت: واقعا دنیای عجیبی است که برخی از کشورها، دست به دست هم داده تا اوضاع کشوری دیگر را به هم بریزند، اما امیدواریم با دعای مردم مؤمن و متدین، همانگونه که شاهد پیروزی جبهه مقاومت در جنگ های 22 روزه و 33 روزه لبنان و فلسطین بودیم، بار دیگر شاهد پیروزی دیگر جبهه مقاومت در برابر مخالفان و دشمنان باشیم و این جمله در تاریخ ثبت شود که سوریه مقاومت کرد تا دشمنان ناکام شدند.

وی به تحولات سیاسی بحرین هم اشاره کرد و گفت: اگر چه حضور با شکوه مردم بحرین در روز جهانی قدس با بایکوت خبری رسانه های غرب مواجه شد، اما ما به ملت بحرین این نوید را می دهیم که پیروزی نهایی از آن شماست.

آیت الله حسینی بوشهری در ادامه با اشاره به فرارسیدن هفته دولت و ایام شهادت شهیدان رجایی و باهنر، به دیدار روز گذشته هیئت دولت با رهبر انقلاب اشاره کرد، و گفت: مقام معظم رهبری در این دیدار بر پیش گرفتن سیاست اقتصاد مقاومتی تأکید کردند که البته انجام این مهم، ارکانی دارد که باید به آن توجه کرد.

وی افزود: برای تحقق سیاست اقتصاد مقاومتی، باید از سرمایه و فکر مردم در مسائل اقتصادی استفاده و به اصل 44 توجه ویژه کرد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با تأکید بر این که برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید از تولید ملی حمایت کنیم، گفت: نباید اوضاع به گونه ای باشد که دولتمردان از مردم بخواهند به تولید ملی توجه کرده و از آن حمایت کنند، اما خودشان در این مسیر حرکت نکنند.

وی با بیان این که امروز دشمنان جمهوری اسلامی، از پیشرفت های ایران اسلامی ناراحت هستند، گفت: از دولت محترم می خواهیم با قوت و قدرت حرکت برای پیشرفت کشور را ادامه داده و متوقف نکند تا کوری چشم دشمنان را مشاهده کنیم.

آیت الله حسینی بوشهری در ادامه با اشاره به فرارسیدن 8شوال سالروز تخریب قبور ائمه بقیع(ع)، گفت: قطعا تفکری که اقدام به تخریب قبور ائمه بقیع(ع) کرده، با فهم غلطی که از اسلام دارند، اگر نمی ترسیدند، قبر پیامبر اسلام(ص) را نیز خراب می کردند، اما فضای عمومی چنین اجازه ای را به آن ها نمی دهد.

وی با اشاره به حضور مردم در راهپیمایی روز قدس امسال نیز گفت: دشمنان با تلاش های زیادی که داشتند، سعی می کردند مردم درباره اهمیت روز قدس و مسئله فلسطین دچار غفلت شوند، اما حضور پرشور مردم در این راهپیمایی، توطئه های دشمن را خنثی کرد.

امام جمعه قم، خاطرنشان کرد: حضور جوانان در برنامه های ماه مبارک رمضان نیز، بسیار پرشور و با علاقه بود و گزارش هایی که از کل کشور می رسید نشاط آفرین؛ و همین مسائل است که وقتی دشمن آن ها را مشاهده می کند، از مواضع خود عقب نشینی می کند.

وی در ادامه سخنان خود یادی هم از زلزله اخیر آذربایجان شرقی و زلزله زدگان این استان کرد و گفت: حضور پرشور مردم در ساعات اولیه زلزله برای کمک رسانی به زلزله زدگان، بسیار خوب بود و نشان داد زلزله زدگان تنها نیستند، اما این کارها کافی نیست، چرا که فصل سرما نزدیک است و همانگونه که رهبر معظم انقلاب در سفر به این استان و دیدار با زلزله زدگان گفتند، باید به ساخت و ساز مقاوم برای زلزله زدگان توجه ویژه کرد.

آیت الله حسینی بوشهری با بیان این که خوشبختانه مراجع تقلید و برخی دیگر از خیرین، کمک های خوبی به زلزله زدگان کردند، گفت: زلزله زدگان استان آذربایجان شرقی بدانند ملت ایران در غم آن ها عزادار شده و ما را در غم خود شریک بدانند.

وی در بخش های ابتدایی سخنان خود نیز از مبلغان عرصه دین و پدر و مادرها خواست در تبلیغ دین به جوانان، به جذابیت های معنوی توجه کنند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر