کد خبر: 1579 A

امین‌زاده درگفت‌و‌گو با ایلنا:

حضور رهبری در این اجلاس که بزرگ‌ترین سازمان مستقل جهان است با توجه به اینکه ایشان نیز رهبر غیر متعهد‌ترین کشور جهان هستند، کاملا با یکدیگر سنخیت دارد.

یک کار‌شناس مسائل بین المللی تاکید کرد: حضور رهبری در این اجلاس که بزرگ‌ترین سازمان مستقل جهان است با توجه به اینکه ایشان نیز رهبر غیر متعهد‌ترین کشور جهان هستند، کاملا با یکدیگر سنخیت دارد.

الهام امین‌زاده در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا با اشاره به برگزاری شانزدهمین اجلاس غیر متعهد‌ها یادآور شد: این اجلاس در برهه‌ای از زمان برگزار می‌شود که سیاست غرب بر منزوی کردن ایران متمرکز شده است. بنابراین معتقدم برگزاری این اجلاس می‌تواند موجب ناکامی آن‌ها شود.

وی ادامه داد: حضور ۱۲۰ کشور جهان در این اجلاس یعنی چیزی حدود دو سوم اعضای سازمان ملل می‌تواند ایجاد کننده یک اجماع قوی به نفع ایران باشد و به عنوان یک پشتوانه قوی در بهبود روابط ما با سایر کشور‌ها موثر واقع شود.
این کار‌شناس مسائل بین المللی با بیان اینکه برگزاری اجلاس عدم تعهد در تهران می‌تواند برگ برنده ایران محسوب شود، گفت: اگر چنین اجلاسی برگزار نمی‌شد می‌توان گفت مشکل می‌توانستیم از میان انزوای تحمیلی دشمنان راهی باز کنیم اما برگزاری این اجلاس نه تنها باعث فعال شدن ایران در عرصه بین المللی می‌شود، بلکه تا حد زیادی فشار‌ها علیه کشورمان را کاهش می‌دهد.

امین‌زاده همچنین به حضور رهبری در مراسم افتتاحیه این اجلاس اشاره کرد و گفت: حضور رهبری در این اجلاس که بزرگ‌ترین سازمان مستقل جهان است با توجه به اینکه ایشان نیز رهبر غیر متعهد‌ترین کشور جهان هستند، کاملا با یکدیگر سنخیت دارد و این اجلاس را نسبت به گذشته متمایز خواهد کرد.
وی افزود: متاسفانه مشاهده کنیم که برخی کشورهای این جنبش یا تمایلی به عدم تعهد واقعی ندارند و یا به دلایلی نمی‌توانند آن را به شکل کاملی محقق کنند اما ایران در طول ۳۳ سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی هزینه عدم تعهد حقیقی خود را پرداخت کرده است.

این کار‌شناس مسائل بین الملی خطاب به مسئولان برگزارکننده اجلاس تاکید کرد: امیدوارم برگزارکنندگان این اجلاس بتوانند به لحاظ علمی، ماهوی و دیپلماتیک بهترین بهره را از آن ببرند و کشور را از این فرصت ایجاد شده برای آینده بیمه کنند.

امین‌زاده در پایان خاطرنشان کرد: اگر در این اجلاس روابط به خوبی نهادینه شود می‌توانیم تا سال‌ها بعد، از نتایج مثبت آن استفاده کنیم.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر