کد خبر: 2028 A

گزارش ایلنا از حاشیه و متن روز نخست اجلاس؛

علی اکبری صالحی در سخنرانی خود با اشاره به تاریخ برگزاری اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد گفت: برای ما واجب است این جنبش را که بنیانگذاران دور اندیش آن برای ما به ارث گذاشتند تقویت کنیم‌.

نخستین نشست کار‌شناسان ارشد کشورهای عضو جنبش غیرمتعهد‌ها، صبح امروز در تهران برگزار شد.
به گزارش خبرنگار ایلنا مستقر در ستاد خبری اجلاس، این مراسم صبح امروز با سخنرانی علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران در مرکز همایش‌های بین المللی صدا وسیما برگزار شد تا شانزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد به صورت رسمی کار خود را آغاز کند.


علی اکبری صالحی در سخنرانی خود با اشاره به تاریخ برگزاری اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد گفت: برای ما واجب است این جنبش را که بنیانگذاران دور اندیش آن برای ما به ارث گذاشتند تقویت کنیم‌.


وی افزود‌: در مقابله با چالش‌های سهمناک پیش رو باید ظرفیت‌های جنبش را به کار بگیریم و در این برهه حساس از زمان که روابط بین المللی از ظرفیت‌های مخربی برخوردار شده پیش از هر زمان دیگری نیازمند آن هستیم اقدامات قاطعی را برای احترام به حقوق بین الملل و حق تعیین سرنوشت از طریق دولت‌های دموکراتیک و منتخب در پیش بگیریم‌.


وزیر امور خارجه کشورمان خواستار فعال شدن جنبش براساس شرایط امروز جهانی شد و ادامه داد‌: در جامعه جهانی ارزش‌ها و عقاید همه یکسان نیست و برای زندگی در صلح وآرامش می‌باید تنوع میان جوامع مورد شناسایی و احترام قرار بگیرد‌.


پس از سخنرانی علی اکبر صالحی، معتز جلیل، نماینده هیات مصری نیز که کشورش در سه سال گذشته ریاست جنبش غیرمتعهد‌ها را بر عهده داشته است در ابتدای جلسه کشته شدن تعدادی از هموطنانمان در زلزله اخیر آذربایجان شرقی را تسلیت گفت و پس از ارائه گزارشی کوتاه از عملکرد کشورش در این جنبش، ریاست جلسه کار‌شناسان ارشد را به محمدمهدی آخوندزاده دبیرکل نشست کار‌شناسان ارشد تحویل داد.


ابتکار مسئولان برگزاری اجلاس در قراردادن خودروهای آسیب دیده دانشمندان هسته‌ای کشورمان در بمب گذاری تروریست ها، توجه حاضرین و خبرنگاران را جلب کرده بود. 

در محل ورود میهمانان به محل برگزاری سال ۳ دستگاه خودرو متعلق به دانشمندان هسته‌ای کشورمان و همچنین اطلاعات کوتاهی در مورد ترور آن‌ها در معرض دید افراد قرار گرفته بود که میهمانان از نزدیک در جریان ترور این دانشمندان قرار می گرفتند.

در حاشیه برگزاری این نشست همچنین، نمایشگاه عکسی از عملیات‌های تروریستی علیه کشورمان برگزار شده بود که توجه میهمانان اجلاس را به خود جلب می‌کرد. در اغلب این تصاویر به نقش سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در برهم زدن امنیت و ثبات کشور اشاره شده بود.


فردا نیز نشست کار‌شناسان ارشد کشورهای عضو عدم تعهد با بررسی بخش‌های دیگر اسناد ادامه خواهد یافت و ساعت ۱۸ به کار خود پایان می‌دهد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر