کد خبر: 2057 A

آخوندزاده خبرداد:

دبیر نشست کارشناسان ارشد اجلاس شانزدهم جنبش عدم تعهد از تصویب سند نهایی نشست بعد از ظهر کارشناسان، با دیپلماسی فعال ایران خبر داد.

دبیر نشست کارشناسان ارشد اجلاس شانزدهم جنبش عدم تعهد از تصویب سند نهایی نشست بعد از ظهر کارشناسان، با دیپلماسی فعال ایران خبر داد.

به گزارش ایلنا، محمد مهدی آخوندزاده دبیر نشست کارشناسان ارشد شانزدهمین اجلاس سران عدم تعهد در تهران در پایان روز اول این نشست در جمع خبرنگاران درخصوص نتایج آن گفت: امروز رسما ریاست اجلاس از سوی مصر به ایران منتقل شد که در اولین اقدام دو کمیته اقتصادی و سیاسی تشکیل شده و جلسات برگزار شد.

وی با اشاره به همکاری خوب شرکت کنندگان در این نشست تصریح کرد: در گذشته جلسات اینچنینی به درازا می‌کشید که حتی تا 2 روز ادامه می‌یافت، اما با همکاری خوبی که شرکت کنندگان داشتند، کمیته اقتصادی ظهر امروز به کار خود پایان داد و نشست کمیته سیاسی نیز دقایقی پیش به پایان رسید.
آخوندزاده با بیان اینکه اختلاف نظراتی در کمیته سیاسی در مورد مسائلی خاص به وجود آمده بود، یادآور شد: خوشبختانه مشکلاتی که هیئت‌هایی در مورد سوریه داشتند، با وساطت جمهوری اسلامی برطرف شده و سند سیاسی برای ارائه گزارش در روز آینده آماده شد.
دبیر نشست کارشناسان ارشد تهران با اشاره به پیشرفت موفقیت آمیز جلسه امروز اظهار داشت: در بخش اقتصادی طیف وسیعی از موضوعات بررسی شد. چند ماه پیش از اجلاس تهران در شرم الشیخ جلسه‌ای بود که از سوی ایران پیشنهاداتی در مورد حل مشکلات اقتصادی جهان نیز و با همکاری کشورهای نم ارائه شد.
آخوندزاده ادامه داد:‌ در بحث زیست محیطی بحث‌هایی در کمیته اجتماعی صورت گرفت که از جمله آنها محکومیت اهانت به ادیان و مذاهب، تحمیل فرهنگ سلطه و نیز گفت‌وگو بین تمدن‌ها از جمله پیشنهادات ایران بود.
وی با ذکر این نکته که در بخش سیاسی درخصوص مخالفت با اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه کشورهای مستقل و تدوین کنوانسیون جامع امحاء سلاح‌های هسته‌ای از جمله پیشنهادات ایران بود که به تصویب رسید،‌یادآور شد: مخالفت با اعمال فراقانونی کشورها علیه یکدیگر و بحث نظارت بر مصوبات شورای امنیت نیز از موضوعاتی بود که در دستور کار قرار گرفت.
آخوندزاده با اشاره به حوادث و تحولات سوریه نیز گفت: در حوادث اخیر سوریه شاهد بودیم که اظهار نظرهایی علیه این کشور از سوی برخی کشورها صورت گرفته بود و بر این باوریم که در مورد سوریه از اجلاس شرم الشیخ مشکلی از ناحیه برخی کشورهای عربی وجود داشت و مواضعی غیر دوستانه و مخالف با اصول بنیادین جنبش داشتند.
وی با اشاره به توافق حداقلی در مورد موضوع سوریه در نشست شرم‌الشیخ گفت: برخی کشورها تلاش داشتند، همان رویه را امروز نیز ادامه دهند که با اصلاحیه‌هایی صورت گرفته در پاراگراف مربوط به سوریه به موضوع محکومیت اقدام آمریکا در تحریم سوریه، محکومیت حمله سه سال قبل آمریکا به این کشور و توجه به وضعیت سوریه و تقدیر از تلاش‌های عدنان و امیدواری نسبت به موفقیت ماموریت اخضر ابراهیمی اضافه شد.
آخوندزاده با بیان اینکه در پاراگراف آخر مشکلاتی بود که با مداخله ایران و همکاری طرف مقابل یعنی قطر حل شده و رضایت طرف سوری نیز جلب شد، یادآور شد: نمایندگی کوبا با توجه به سوابق دیرینه‌ای که در این قضیه دارد، فرمولی را ارائه داد که به حل شدن موضوع کمک کرد.
وی ادامه داد: درباره پاراگوئه و همچنین مشکلات بین ارمنستان و آذربایجان نیز بحث‌ها و رایزنی‌هایی شد که به نتایج قابل قبولی رسیدیم.
دبیر نشست کارشناسان ارشد تهران یادآور شد: روز اول اجلاس که با سخنرانی آقای صالحی شروع شد، به خوبی در بخش‌های کارشناسی پیش رفته و بعد از ظهر فردا گزارش نهایی کارشناسان را خواهیم داشت.
آخوندزاده درخصوص ادامه نشست کارشناسان در روز دوشنبه گفت: شرکت کنندگان علاقمند هستند که بازدیدی از تهران داشته باشند و به همین دلیل تلاش کردند تا نشست در روز اول به نتیجه برسد.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر