کد خبر: 2304 A

سفیر دولت فلسطین اعلام کرد:

امروزه موضوع فلسطین دغدغهٔ اصلی جهان اسلام است از همین رو به این نشست که در ایران برگزار می‌شود بسیار امیدواریم.

سفیر دولت فلسطین با اشاره به اهمیت ریاست دوره‌ای ایران بر جنبش عدم‌تعهد اظهار داشت: اصول جنبش عدم تعهد عدالت محور و انسانی است و من ایران را به عنوان بهترین حامی و مدافع این اصول می‌بینم.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری عدم تعهد صلاح الزواری ضمن عرض تبریک به رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران و رئیس جمهور و مردم جمهوری اسلامی ایران میزبانی شانزدهمین اجلاس جنبش عدم ‌تعهد را در شرایط سختی که دنیای اسلام با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، امری بسیار مهم خواند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر تاثیر جنبش عدم تعهد بر دولت و ملت فلسطین از ابتدای حرکت خود بیان داشت: بعد از فروپاشی اتحاد شوروی و یکه تازی آمریکا به عنوان ابرقدرت جهان، اثرگذاری این جنبش کمتر گردید، ولی هنوز این جنبش تلاش می‌کند به این روند پایان دهد و این امر با شکل گیری قدرتهایی چون هند، چین، برزیل و بویژه ایران به عنوان یکی از کشورهای به پا خاسته که پس از انقلاب اسلامی توانسته به دستاوردهای شگرفی در زمینه‌های اقتصادی، صنعتی، فناوری و دفاعی دست یابد و جایگاه سیاسی مهمی را در عرصهٔ بین المللی بیابد، امید بیشتری برای تحقق اهداف آن زنده شده است. ما در سایهٔ این شرایط و در خلال این نشست امیدواریم کشورهای اسلامی عضو جنبش عدم تعهد تجمعی را شکل دهند و از درگیری‌های بیهوده و اختلافات داخلی بپرهیزند. ما امروز از کشورهای اسلامی انتظار داریم به طور جدی‌تری به موضوع فلسطین بپردازند.

الزواری با اشاره به حمایت طولانی مدت ایران از حقوق ملت فلسطین، میزبانی این کشور در شانزدهمین اجلاس جنبش عدم ‌تعهد را فرصت خوبی برای اتحاد کشورهای اسلامی دانست و تاکید کرد: آنچه امروز به آن نیاز داریم اتحاد مسلمانان در دفاع از فلسطین و کنار گذاشتن اختلافات و پرداختن به نقاط مشترک است. امروزه موضوع فلسطین دغدغهٔ اصلی جهان اسلام است از همین رو به این نشست که در ایران برگزار می‌شود بسیار امیدواریم؛ به ویژه که در رأس آن رهبری حکیم و دلسوز یعنی امام خامنه‌ای مدظله‌العالی حضور دارند. امیدوارم این نشست فرصتی باشد برای یکپارچه نمودن تلاش‌های مسلمانان و غیرمسلمانان تا خواسته‌های بحق خود و مظلومین جهان را مطرح نمایند.

وی در ادامه با اشاره به ریاست سه ساله ایران و تأثیرگذاری تصمیمات این کشور بر سیر حرکت جنبش افزود: اصول جنبش عدم تعهد عدالت محور و انسانی است و من ایران را به عنوان بهترین حامی و مدافع این اصول می‌بینم. ما از جمهوری اسلامی می‌خواهیم که با ریاست خردمندانه خود هویت جدیدی به کشورهای عدم تعهد ببخشد و به فعالیتهای آزادیخواهانهٔ جهان به ویژه فلسطین نشاط تازه‌ای ببخشد.

الزواری ضمن ابراز امیدواری از نقش موثر هیئت فلسطینی در اجلاس شانزدهم با اشاره به تلاش این کشور برای عضویت در سازمان ملل اعلام کرد: هیئت فلسطینی با حضور آقای محمود عباس (ابومازن) رئیس دولت و وزیر امور خارجه ریاض المالکی در بالا‌ترین سطح این اجلاس شرکت خواهند کرد؛ لذا انتظار داریم این جنبش از خواسته‌های فلسطین دفاع کند و همچنین تلاش خواهیم کرد روابط خود را با ایران گسترش داده و بیش از پیش بر اعتماد فی‌مابین بیافزاییم.

وی انتخاب شعار این اجلاس یعنی «صلح پایدار در سایهٔ مدیریت مشترک جهانی» را به معنای فاصله گرفتن از نظام تک قطبی و دست یابی ایران به این مهم دانست و افزود: امروزه ما در نظام چند قطبی زندگی می‌کنیم و قدرتهایی به وجود آمده‌اند که اهمیت و قدرت آن‌ها کمتر از آمریکا نیست، و من به عنوان سفیر فلسطین در ایران به جدیت و اخلاص مسئولین جمهوری اسلامی ایران در تحقق اهداف جنبش اطمینان دارم و امیدوارم ایران به آرزوهای خویش دست یافته و بر اهمیت این تشکل جهانی بیافزاید تا بدین وسیله خدمتی بزرگ به مستضعفان جهان در راستای تحقق وحدت اسلامی انجام دهد. ما در فلسطین به کمک این تشکل دل بسته‌ایم و برای ایفای نقش هر چه بهتر جنبش دست یاری خود را به سوی همگان دراز کرده‌ایم.

الزواری در پایان تاسیس خبرگزاری جنبش عدم تعهد را یکی دیگر از اقدامات موثر جمهوری اسلامی ایران در راستای رسیدن به اهداف جنبش عدم تعهد اعلام ضمن آرزوی موفقیت برای این خبرگزاری افزود: بی‌تردید اگر این خبرگزاری باعث روشنگری اذهان در زمینهٔ اهداف جنبش به ویژه مسئلهٔ فلسطین و مستضعفان جهان شود، به اهداف مد نظر خود رسیده است.

اجلاس سران عدم تعهد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر