کد خبر: 2642 A

سلطانیه در نشست خبری/2/:

در مورد پارچین اخباری که هست به نظر مضحک است اینکه عده ای از سایت نظامی بازدید کنند ربطی به بازدید از تاسیسات هسته ای ندارد اگر هم قبلا بازدیدی از پارچین انجام شده این بازدید توسط بازرسان بوده است.

نماینده دائمی ایران در آژانس بین المللی انرژی هسته ای، درباره تامین سوخت کشتی های ایران با استفاده از اورانیوم 60 درصد غنی شده گفت: چنین صحبتی در مجلس انجام شده و هنوز ابلاغیه ای به دولت ابلاغ نشده است. هر وقت جمهوری اسلامی تصمیم بگیرد مثل گذشته موارد را به آژانس ابلاغ می کند. زمانی که خواستیم غنی سازی 20 درصد انجام دهیم به آژانس اعلام کردیم و اگر قصدی برای انجام این کار باشد آن را به آژانس اطلاع می دهیم.

به گزارش ایلنا، علی اصغر سلطانیه تصریح کرد: در مورد پارچین اخباری که هست به نظر مضحک است اینکه عده ای از سایت نظامی بازدید کنند ربطی به بازدید از تاسیسات هسته ای ندارد اگر هم قبلا بازدیدی از پارچین انجام شده این بازدید توسط بازرسان بوده است.

وی در مورد بازدید از سایت های هسته ای کشور گفت: ما در سال 2011 که گروه های عدم تعهد، گروه 77 و اتحادیه عرب ازتاسیسات هسته ای بازدید کردند دعوتی هم از سفرای کشورهای اتحادیه اروپا و سفیر دوره ای آن داشتیم اما نپذیرفتند و پاسخ دادند شما پاسخ به آژانس بدهید که به آنها پاسخ دادیم بازرسان آژانس هر روز اینجا هستند و بازدید نمی کنند بلکه بازرسی می کنند.

بازدید بان کی مون از تاسیسات هسته ای

نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، همچنین در پاسخ به سوالی در مورد بازدید بانکی مون از تاسیسات هسته ای ایران گفت: در این باره اظهار نظر نمی کنم. اما موضوع این است که مسئولان ما آمادگی دارند و هر کدام از مهمانان بخواهند بازدیدی از تاسیسات هسته ای داشته باشند همکاری کنند.

وی تاکید کرد: تغییری در پیش شرط ها بوجود نیامده یکی از اصول ما این است که مسائل امنیتی کاملا رعایت شود و هر اقدامی که می شود با مدیریت خود ما شود این است که راهکاری پیدا کنیم که ابهامات رفع شود. یک بار دیگر نیز ثابت می کنیم که این اتهامات جوسازی و بی مورد است.

عدم تعهد در حد وسعش تلاش کرده است

سلطانیه در پاسخ به سوالی درباره علت عدم اقدام واحد کشورهای غیرمتعهد در مقابل سیاسی کاری های برخی کشورها گفت: مشکلات اقتصادی و سیاسی این کشورها تا به حال مانع از انجام اقدام تمام عیار و تاثیرگذار در مقابل برخی کشورها شده است و اینها در این شرایط نمی توانند قد علم کنند.

این مقام مسئول تصریح کرد: البته کشورهای عدم تعهد در همه زمینه ها اظهار نظر می کنند و این تلاش ها در حد وسعشان است که تلاش می کنند بی طرفانه به فعالیت های خود ادامه دهند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر