کد خبر: 2693 A

صالحی در دیدار با وزرای امور خارجه دیگر کشور‌ها:

وزیر امور خارجه کشورمان موضوع سوریه را مورد اشاره قرارداد و با یادآوری بیانیه تهران از جمله توقف خشونت‌ها، نفی هر گونه دخالت خارجی و ارسال کمکهای انساندوستانه، بر حل این مشکل از طریق گفتگو و مذاکره مخالفین و دولت تأکید کرد.

وزرای خارجه غنا، بنین، مغولستان و وزیر مشاور در امور خارجی امارات در حاشیه نشست وزرای خارجه جنبش عدم تعهد در تهران با علی اکبر صالحی وزیر امورخارجه کشورمان به طور جداگانه دیدار کردند.

به گزارش ایلنا، وزیر امور خارجه غنا با تشکر از برگزاری موفقیت آمیز اجلاس عدم تعهد این اجلاس را فرصتی برای طرح موضوعات مهم و منطقه‌ای و بین المللی دانست. وی از ابراز همدردی مقامات کشورمان به دلیل درگذشت رئیس جمهور غنا قدر دانی کرد.

وزیر امور خارجه بنین که کشورش ریاست اتحادیه آفریقا را به عهده دارد از نقش مهم ایران در برگزاری اجلاس عدم تعهد تقدیر و تشکر کرد. وی خواهان توسعه و گسترش روابط دو کشور ایران و بنین شد.

صالحی با تشکر از حضور بنین در این اجلاس روابط با آفریقا را برای ایران با اهمیت خواند و اظهار امیدواری کرد که تشکیل کمیسیون اقتصادی دو کشور در آینده به توسعه روابط کمک کند. دکتر صالحی در دیدار با وزیر امور خارجه مغولستان، ظرفیت‌های دو کشور را مورد اشاره قرار داد و از توسعه روابط و ایجاد ارتباط میان مردم دو کشور استقبال کرد. وی تشکیل کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور را گامی در جهت گسترش روابط دو کشور خواند.

وزیر مشاور در امور خارجی امارات نیز این نشست را حرکتی مهم و فرصتی برای رایزنی درخصوص مسائل مهم منطقه خواند و اظهار امیدواری کرد که با تشریک مساعی و وحدت نظر تصمیمات خوبی اتخاذ گردد. دکتر صالحی اجلاس عدم تعهد را تجلی همکاری و خرد جمعی در طرح موضوعات و مسائل مهم منطقه‌ای و بین المللی دانست.
همچنین دردیدار وزرای امور خارجه جمهوری لبنان و جمهوری اسلامی ایران مسائل دو جانبه و موضوعات مهم منطقه‌ای و بین المللی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

وزیر امور خارجه کشورمان موضوع سوریه را مورد اشاره قرارداد و با یادآوری بیانیه تهران از جمله توقف خشونت‌ها، نفی هر گونه دخالت خارجی و ارسال کمکهای انساندوستانه، بر حل این مشکل از طریق گفتگو و مذاکره مخالفین و دولت تأکید کرد.

صالحی اظهار امیدواری کرد که کشورهای عضو جنبش عدم تعهد نیز موضوع بازگشت آرامش به سوریه را مورد توجه جدی قرار دهند.

وزیرامور خارجه لبنان نیز با اشاره به تحولات سوریه و با بیان اینکه مشکل سوریه راه حل نظامی ندارد، هر گونه دخالت خارجی در امور داخلی سوریه را مردود خواند و مسئولیت جنبش عدم تعهد را در حل و فصل این مشکل با اهمیت دانست.

علی اکبر صالحی اجلاس سران عدم تعهد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر