کد خبر: 2840 A

با حضور صالحی صورت گرفت؛

جنبش عدم تعهد ناتوانی نظام سلطه حاکم بر روابط جهانی در بالا بردنشان و منزلت انسان احترام به حقوق بشر و ایجاد جامعه جهانی مطلوب را به نقد می‌کشد و در این حوزه‌ها به دنبال گشایش افق‌های جدیدی برای جهانیان است.

وزیر امور خارجه کشورمام در مراسم افتتاح مرکز حقوق بشر جنبش عدم تعهد تاکید کرد: این مرکز به عنوان یک مرکز مطالعاتی بین المللی طی فعالیت‌هایی که در چند سال اخیر صورت داده تا حد زیادی توانسته است اعتبار علمی خود را در سطح بین المللی به اثبات برسانند.

به گزارش خبرنگار ایلنا علی اکبر صالحی با حضور در مراسم افتتاح مرکز حقوق بشر جنبش عدم تعهد با اعلام همزمانی این مراسم با سالروز اجلاس وزرای جنبش عدم تعهد در خصوص حقوق بشر و تنوع فرهنگی گفت: ۵ سال پیش این مراسم حضور بیش از ۱۰۰هیئت عالیرتبه در تهران برگزار شد. در این اجلاس ۹۸ کشور عضو، ۱۰ کشور ناظر، سه سازمان بین المللی ناظر و ۵ سازمان بین المللی به عنوان مه‌مان شرکت داشتند.

وی ادامه داد: از نظر تعداد هیئت‌های شرکت کننده قبل از اجلاس سران که هم اکنون در حال برگزاری آن هستیم بزرگ‌ترین رویداد دیپلماتیک در تاریخ ایران محسوب می‌شد.

صالحی با اشاره به اینکه در پایان نشست پیشین اعضا تصمیم گرفتند نهادی را با عنوان مرکز نهضت عدم تعهد برای حقوق بشر و تنوع فرهنگی در تهران تاسیس کنند، تصریح کرد: با توجه به اینکه عمده تمدنهای بزرگ دنیا در حوزه کشورهایی بوده است که اکنون عضو نهضت هستند، معتقدیم جنبش این گوناگونی را در مسیر بهروزی ملت‌ها و نه ایجاد قطبی در برابر قطب‌های جهان و چالش با تمدن‌های دیگر قرار می‌دهد.

وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر اینکه هویت جنبش غیر متعهد‌ها همواره به دور از ستیزه جویی بوده، گفت: این هویت ترجمان آرمان‌های عدالت جویانه بشری برای غلبه بر ناامنی و تبعیض و بی‌ثباتی است. چرا که احترام به کرامت انسانی و حقوق بشر مفهومی مقدس و فصل مشترک همه فرهنگ‌ها و تمدن هاست.

علی اکبر صالحی ضمن اظهار تاسف از سوء استفاده‌های سیاسی و ابزاری از مفهوم حقوق بشر خاطر نشان کرد: چنین سو استفاده‌هایی بعضا وجوه معنوی، اخلاقی، فرهنگی و مذهبی این مفهوم را تحت الشعاع قرار داده است. بنابراین جهان امروز از نهضت عدم تعهد انتظار نقش آفرینی به سوی وضعیتی بهتر و ایجاد صلح، امنیت و آزادی واقعی و رعایت حقوق بشر برای همه جهانیان را دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: جنبش عدم تعهد ناتوانی نظام سلطه حاکم بر روابط جهانی در بالا بردنشان و منزلت انسان احترام به حقوق بشر و ایجاد جامعه جهانی مطلوب را به نقد می‌کشد و در این حوزه‌ها به دنبال گشایش افق‌های جدیدی برای جهانیان است.

صالحی با بیان اینکه جنبش عدم تعهد همواره پیام امید بخش برای ملت‌های استقلال طلب بوده است، گفت: برگزاری نشست حقوق بشر و تنوع فرهنگی در ۵سال پیش و تصمیم اجلاس مذکور بر ایجاد مرکز حقوق بشر و تنوع فرهنگی در تهران در جهت ایجاد ساز و کاری برای یک گفتمان مستقل حقوق بشری ابتکاری به جا و ستودنی برای نائل آمدن به جایگاهی است که از نهضت انتظار می‌رود.

وزیر امور خارجه کشورمان با اعلام اینکه با تشکیل مرکز حقوق بشر و تنوع فرهنگی که تنها نهاد حقوق بشری متعلق به نهضت عدم تعهد محسوب می‌شود یک ساز و کار دائمی برای نهادینه سازی، گفتگوهای بین فرهنگی در زمینه حقوق بشر ایجاد شده است، تاکید کرد: این مرکز در جهت افزایش مشارکت نهضت عدم تعهد در گفتمان جهانی حقوق بشری فعالیت می‌کند. ضمن اینکه فعالیت‌های این مرکز در جهت تبیین آموزه‌های حقوق بشری فرهنگ‌های مختلف و ایجاد یک چارچوب مفهومی و علمی برای نهادینه سازی گفتمان‌های بین فرهنگی حقوق بشری در جهت ارتقای احترام به حقوق بشر بوده است.

صالحی با تاکید بر اینکه رویکرد کاملا ابتکاری این مرکز در شعار اصلی آن با عنوان اتحاد فرهنگ‌ها در راستای ارتقای حقوق بشر تبلور یافته است، گفت: این مرکز به عنوان یک مرکز مطالعاتی بین المللی طی فعالیت‌هایی که در چند سال اخیر صورت داده تا حد زیادی توانسته است اعتبار علمی خود را در سطح بین المللی به اثبات برسانند.

وی با اشاره به اینکه بدون تردید فعالیت‌های این مرکز در راستای فعالیت‌های کشورهای جنبش در چارچوب سایر تشکل‌ها و ائتلاف‌های مربوط به کشورهای در حال توسعه خواهد بود، گفت: این مرکز با ۱۲۰ عضو می‌تواند از نظر تعداد اعضا بعد از سازمان ملل متحد به عنوان بزرگ‌ترین سازمان‌های فرامنطقه‌ای حقوق بشری در جهان مطرح باشد و بر اساس پیش نویس اساسنامه آن زمینه مشارکت همه ۱۲۰ کشور عضو در هیئت امنا و شورای علمی فراهم شده است.

وزیر امور خارجه خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران امیدوار است با میزبانی مناسب برای این مرکز به تحقق اهداف تعیین شده برای آن کمک کند اما مشارکت همه اعضای عدم تعهد در هدایت فعالیت‌های این مرکز ضرورتی اجتناب ناپذیر برای تضمین موفقیت چنین ساز و کاری است.

صالحی در پایان گفت:‌‌ همان گونه که سازمان مشورتی حقوقی آسیایی آفریقایی آلکو در دهلی نو به عنوان بازوی جنبش عدم تعهد و کشورهای در حال توسعه در حوزه حقوق بین الملل استهار یافته است مرکز حقوق بشر و تنوع فرهنگی نیز به عنوان بازوی علمی جنبش در حوزه حقوق بشر اعتباری بیش از پیش کسب کند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر