کد خبر: 3244 A

رئیس جمهوری اوگاندا در اجلاس عدم تعهد:

انقلاب واقعی نیازی به حمایت نظامی و ایجاد منطقه پرواز ممنوع ندارد/کشورهای غربی نقشه های جدیدی برای ایجاد پایگاه های نظامی جدید دارند.

رئیس جمهور اوگاندا با سخنرانی در اجلاس عدم تعهد،از تحمیل اندیشه ها به مردم جهان انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مستقر در ستادخبری اجلاس سران عدم تعهد، یووری کاگوتا موسونی، در شانزدهمین اجلاس عدم تعهد گفت: از دیرباز کشورهای آسیایی و آفریقایی مستعمره بودند و در این مساله کشورهای آفریقایی تشابه زیادی با یکدیگر دارند و از هم جدا و تکه تکه نیستند.

وی افزود: عدم یکپارگی آفریقا باعث شد که به مستعمره تبدیل شود و در این راستا استعمار ضربات زیادی به آفریقا زد، که ماحصل این حوادث قتل عام های بسیار بود.

رئیس جمهور اوگاندا معتقد است: مقاومت کشورهای مستعمره،سوسیالیسم در شوروی و چین، جنگ های ضد امپریالیستی و.. باعث تضعیف کشورهای آفریقایی شده است. کشورهای امپریالسیستی بعد از جنگ جهانی دوم در کشورهای هند و چین و دیگر نقاط شکست خوردند.

عضو سران عدم تعهد تصریح کرد: فشار نظامی و هرج و مرج های مختلف و نادانی و عدم وپیشرفت در آموزش و پرورش باعث عقب ماندگی ما شد. باید مبارزات بیشتری می کردیم.در همه حیطه ها مشکل داشته و داریم.آموزش و پرورش،بهداشت و ارتباطات و دموکراسی،اقتصادی مشکل داریم.همقطاران ما در آسیا نظیر چین و هند و سنگاپور و کره و مالزی خوب پیشرفت کردند.کشورهای غربی امیال جدیدی پیدا کردند که جهان سوم،خاورمیانه و آفریقا را کنترل کنند.آنها نقشه های جدیدی برای ایجاد پایگاه های جدید دارند.

رئیس جمهور اوگاندا تاکید کرد: حملات نظامی و فشارهای نظامی اشتباه است.اگر استکبار به کشوری زور بگوید آزادی خواهان همین کشورها می توانند با این مساله مبارزه کنند.ما دو مبارزه و دو جنگ داخلی داشتیم.و بالاخره موفق شدیم پیروز شویم و بر منطقه تاثیر بگذاریم.انقلاب ایران هم بود که شاه را کنار زدودر تونس و مصر انقلاباتی بوجود آمد.

یووری کاگوتا موسونی، یادآور شد: انقلاب واقعی نیازی به حمایت نظامی و ایجاد منطقه پرواز ممنوع ندارد.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به مشکلات اقتصادی دنیا گفت: افزایش قیمت فولاد نفت و مس خبر خوبی برای آفریقاست اما خبر بد برای کسانی است که با هزینه دیگران زندکی می کنند.آفریقا،آسیا،آمریکای لاتین و کشورهای پیشرفته اروپایی می توانند کمک کنند استعمار از بین برود.نیروهای پیشرو در کشورهای استعمارگر نیز وجود دارند که می خواهند استعمار را از بین ببرند.

رئیس جمهور اوگاندا در پایان خاطرنشان کرد: مساله دیگر مساله فرقه گرایی است.مساله فلسطین را داریم.راه حل فلسطین ایجاد دو کشور است که بتوانند در کنار هم زندگی کنند. باید بر اساس احترام متقابل این دو کشور در کنار هم زندگی کنند.عمر البشیر لیستی از چیزهای حرام را ارائه کردند که با چیزهایی که ایشان حرام می دانند متفاوت است.هر گروهی سرشان به کار گروه خودشان باشد و نباید فرهنگ خود را بر دیگران تحمیل کنند. شونیزم و خود محوری مشکل اصلی جهان ما را تشکیل می دهد.ماباید بر ارزش های مشترک جهان متمرکز شویم.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر