کد خبر: 3415 A

وزیر زیربنایی ساحل عاج در اجلاس عدم تعهد:

باید برای نسل‌های آینده ظرفیت‌های خود را به کار ببریم تا اهداف هزاره برای توسعه را محقق کنیم. هیچ دولتی به تنهایی نمی‌تواند در این مبارزه پیروز شده و کاری را از پیش ببرد. باید تلاش کنیم تا فرزانمان در آینده در چارچوب برابری و برادری زندگی کنند.

وزیر زیربنایی ساحل عاج، با حضور در اجلاس عدم تعهد، در این نشست سخنرانی کرد.

به گزارش ایلنا، آلبیر مابری توآ کس در سخنرانی خود درباره شرایط فعلی جهان گفت: ما بر حمایت خود از جنبش عدم تعهد تاکید کرده و خواستار جهانی آرام‌تر از طریق همبستگی هستیم.مساله مهم امروز صلح پایدار است چرا که جهان با بی‌ثباتی شدید رو به رو است. باید انکار تنوع فرهنگی را کنار گذاشته و با اشاعه تسلیحات، فقر، گرسنگی، بی‌سودای، بیماری و از بین رفتن محیط زیست مقابله کنیم.

وی افزود: باید برای نسل‌های آینده ظرفیت‌های خود را به کار ببریم تا اهداف هزاره برای توسعه را محقق کنیم. هیچ دولتی به تنهایی نمی‌تواند در این مبارزه پیروز شده و کاری را از پیش ببرد. باید تلاش کنیم تا فرزانمان در آینده در چارچوب برابری و برادری زندگی کنند. ساحل عاج در سازمان ملل نیز تلاش خود را برای حل منازعات از طریق مذاکره و گفت‌و‌گو به کار گرفت؛ نزاع هند و پاکستان، مساله کشمیر و مساله فلسطین از جمله مسائل مهم است.

وزیر زیربنایی ساحل عاج ادامه داد: رئیس جمهوری ساحل عاج برای حل بحران در مالی و گینه بیسائو تلاش کرده است و هیچ تلاشی بدون صلح و امنیت به فرجام نخواهد رسید.

آلبیر مابری توآ کس تاکید کرد: سرنگونی ریاست جمهوری منتخب مالی مشکلات عمده‌ای را برای این کشور ایجاد کرد و باعث بی‌ثباتی و ناامنی در این کشور شد. امروز شمال مالی با بی‌ثباتی و خشونت و حمله به مردم بی‌گناه رو به رو است. این مشکل فقط مربوط به مالی نیست بلکه مشکلی برای آفریقا و کل جهان است.

وی تصریح کرد: تمامی تلاش خود را در چارچوب کشورهای غرب آفریقا به کار گرفتیم تا به کمک جامعه بین الملل اوضاع را حل و فصل کنیم. رئیس جمهوری ساحل عاج بر صلح پایدار، توسعه اقتصادی و مبارزه علیه فقر تاکید می‌کند.تاریخ اخیر جهان نشان می‌دهد که باید راه حل‌هایی از طریق گفت‌و‌گو برای مشکلات پیدا کرده و منافع کشورهای خود را در نظر بگیریم. در همین چارچوب، ساحل عاج همواره از گفت‌و‌گو به عنوان محور اصلی سیاست خود استفاده می‌کند.

آلبیر مابری توآ کس در پایان گفت: باید همبستگی بین کشورهای عضو برای رسیدن به هدف اصلی که برقراری صلح پایدار است را به کار بگیریم که این مساله نیاز به تلاش مشترک جهانی دارد. تاریخ بشریت از زمان جنگ جهانی دوم، تاریخی سیاه است و ما باید تاریخی انسانی‌تر را برای نسل‌های آینده بنگاریم.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر