کد خبر: 368 A

استاندار تهران:

بحث محتوایی این اجلاس به کار ما ارتباطی ندارد و ما باید وظیفه میزبانی خود را به بهترین شکل انجام دهیم.

ایلنا: مرتضی تمدن با بیان اینکه مشکل ما بحث مدیریت هماهنگ و یکپارچه و اقدام سریع است، بر لزوم آمادگی ادارات و دستگاه‌های مختلف در برابر زلزله احتمالی در تهران تاکید کرد.

به گزارش ایلنا؛ مرتضی تمدن استاندار تهران در جلسه شورای اداری استان تهران که در وزارت کشور برگزار شد، با اشاره به حادثه زلزله استان آذربایجان شرقی تاکید کرد: درباره این حادثه، توجه ما به مسئولیتی است که در حوزه مدیریت بحران داریم.

وی با بیان اینکه به هر ترتیب امکان وقوع و تکرار این حادثه وجود دارد، اظهار کرد: مهم این است که ما چطور خودمان را با این حادثه تطبیق دهیم تا چنین حادثه‌ای کمترین تبعات را داشته باشد.

تمدن با بیان اینکه عملکرد دستگاه‌ها و سازمان‌های مربوطه در بحث کمک به زلزله زدگان قابل تقدیر است، خاطرنشان کرد: البته باید توجه داشت که ما هنوز کار زیادی در آن منطقه داریم و اسکان موقت، بخش کوچکی از کار ماست؛ چرا که هر چه به سمت پاییز و زمستان می‌رویم، با توجه به سرمای هوا در آن منطقه، باید امکانات بیشتری برای سکونت آسیب دیدگان فراهم شود.

استاندار افزود: اگر چنین حادثه‌ای در تهران و شهرستان‌های اطراف آن رخ دهد، حجم مدیریت ما باید بالا باشد. این در حالی است که من احساس می‌کنم گاهی فراموش می‌کنیم در کنار ما هم امکان وقوع این حادثه به شدت وجود دارد. تهران از هر طرف در معرض گسل‌های بزرگ و عمده قرار دارد. بنابراین من از تمامی مسئولان، دستگاه‌ها و سازمان‌ها می‌خواهم که دچار فراموشی، رخوت و سستی در مدیریت بحران نشوند.

وی با تاکید بر اینکه این رخداد و رخدادهای مشابه آن باید ما را بیدار‌تر و متوجه‌تر از قبل کند، تاکید کرد: ما باید در تهران آمادگی بالایی داشته باشیم. البته طرح این موضوع به معنای ایجاد ترس و خالی کردن دل مردم نیست بلکه بواسطه حقیقتی است که هر لحظه ممکن است اتفاق بیفتد و ما باید اقداماتی چون شدت دادن به مانورهای زلزله را بیشتر کنیم.

تمدن با تاکید بر اینکه خود زلزله یک حادثه است و بحران نیست، تصریح کرد: اگر چنین حادثه‌ای به خوبی مدیریت نشود تبدیل به یک بحران خواهد شد. اگر نتوانیم به موقع در محل حضور پیدا کنیم و خدمت رسانی داشته باشیم و آشفتگی و نارسایی به وجود بیاید بحران ایجاد می‌شود.

استاندار در ادامه خاطرنشان کرد: از سال گذشته تا امسال نزدیک به ۱۵۰ میلیارد ریال وارد ناوگان مدیریت بحران شده است و تا یک هزار میلیارد ریال نیز برنامه ریزی خرید و ورود تجهیزات برای این گونه حوادث در نظر گرفته شده است که این تجهیزات در مرکز استان تجمیع نمی‌شود بلکه در استان‌ها و دستگاه‌ها پخش خواهد شد.

وی با بیان اینکه شواهد و قرائن نشان می‌دهد که ما چندان کمبود امکانات در تهران نداریم و مشکل ما بحث مدیریت هماهنگ و یکپارچه و اقدام سریع است و این موضوع را باید تمرین و تکرار کنیم، گفت: مقاوم سازی شبکه آب و برق و گاز در تهران طی سال‌های گذشته شروع شده است و باید به آن سرعت داد و به این نکته توجه کرد که کار در تهران و شهرستان‌های استان تهران سنگین است و با هیچ کجا قابل مقایسه نیست؛ چراکه آثار وقوع حادثه در تهران و خلل‌های به وجود آمده در اثر این حادثه بر کل کشور مترتب است.

استاندار تاکید کرد: زلزله در تهران به مثابه این است که مغزی آسیب دیده و این مغز تمام سلسله اعصاب را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ چراکه مراکز بزرگ مالی و اجتماعی ما در تهران است و اگر سازمان‌ها آمادگی لازم را نداشته باشند برای کل کشور مشکل درست می‌شود.

تمدن در ادامه این نشست، به برگزاری شانزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در تهران اشاره کرد و گفت: این یک کار در مقیاس بین المللی و ملی است اما تهران و بستر جغرافیایی تهران میزبان این رخداد مهم و قابل توجه خواهد بود. ملت ایران این استحقاق را دارد که در هر شرایطی، چنین اجلاسی را آن طور که درخور و شأن ملت ایران است برگزار کند. بنابراین در برگزاری این اجلاس باید سنگ تمام بگذاریم و کاری کارستان کنیم. بحث محتوایی این اجلاس به کار ما ارتباطی ندارد و ما باید وظیفه میزبانی خود را به بهترین شکل انجام دهیم.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر