کد خبر: 42 A

سخنگوی اجلاس سران جنبش غیرمتعهد‌ها در نشست خبری؛

حضور رییس جمهور مصر هنوز قطعی نشده است/فعلاً نمی‌توانیم نام سران شرکت کننده در اجلاس را فاش کنیم/۳۵ کشور در سطح سران در اجلاس تهران حاضر می‌شوند.

ایلنا: سخنگوی اجلاس جنبش غیرمتعهد‌ها، از اعلام آمادگی ۱۰۰ کشور برای شرکت در اجلاس جنبش عدم تعهد در تهران خبر داد و گفت: از این تعداد ۳۵ کشور در سطح سران، ۵ کشور در سطح معاون اول رییس جمهور، یک هیات در سطح رییس مجلس و در مجموع ۴۱ کشور در عالیترین سطح در این اجلاس شرکت می‌کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، فرقانی در کنفرانس خبری صبح امروز با اعلام این خبر اظهار کرد: ۲۱ کشور نیز در سطح وزیر خارجه و پنج کشور نیز در سطح فرستاده ویژه رییس‌جمهور و ۲ کشور نیز در سطح وزیر (غیر از وزیر خارجه) در این اجلاس شرکت می‌کنند.

فرقانی افزود: دیگر کشور‌ها نیز در سطوح مختلف از جمله قائم مقام وزیر خارجه، معاون وزیر خارجه، ‌ مدیرکل، سفیر و یا نماینده این کشور‌ها در سازمان ملل حضور خواهند داشت.

سخنگوی اجلاس عدم تعهد با بیان اینکه سند این اجلاس در ۱۶۶ صفحه تنظیم شده است گفت: اجلاس دارای دو بسته محتوایی است و علاوه بر سند اجلاس بیانیه تهران نیز توسط کشور میزبان تنظیم خواهد شد.

وی از جاپ هولوگرام تمبر اجلاس خبر داد و گفت: این تمبر برای نخستین بار چاپ می‌شود و چاپ هولوگرام آن نیز برای اولین بار در کشور انجام می‌شود.

فرقانی در پاسخ به این سوال که سران کدام کشور‌ها در این اجلاس شرکت می‌کنند اظهار کرد: با توجه به دشمنی‌هایی که با کشور ما وجود دارد از نام بردن از سران کشور‌ها معذوریم زیرا در نشست قبلی هم که از حضور‌‌بان کی مون خبر دادیم فشار‌ها بر او تا اندازه‌ای زیاد شد که دبیرکل سازمان ملل نتواند در اجلاس شرکت کند.

وی درباره حضور «مرسی» در این اجلاس نیز گفت: وی ابراز علاقه کرده که شرکت کند اما هر گونه تصمیم گیری در این خصوص را به آینده موکول کرده است و ما هنوز منتظریم ببینیم مصر در چه سطحی در اجلاس شرکت می‌کند.

سخنگوی اجلاس عدم تعهد همچنین درباره هزینه‌های این اجلاس برای کشور خاطرنشان کرد: این اجلاس با کمترین هزینه تشکیل می‌شود زیرا هیچ ساخت و ساز جدیدی برای اجلاس انجام نشده است و تنها هزینه بازسازی سالن اجلاس سران بوده که با توجه به عمر ۱۵ ساله آن در صورت برگزار نشدن این اجلاس هم باید سالن بازسازی می‌شد.

فرقانی همچنین ادامه داد: تنها بخش کوچکی از هزینه‌های مهمانان با کشور میزبان است و بقیه هزینه‌ها را باید خود هیات‌های شرکت کننده بپردازند ضمن اینکه با توجه به رزرو اتاق هتل‌ها و انجام خرید توسط مهمانان اجلاس درآمدزایی مناسبی نیز برای بخش توریسم کشور پیش بینی می‌کنیم.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر