کد خبر: 492 A

سخنگوی ستاد برگزاری شانزدهمین اجلاس غیر متعهد‌ها:

علاوه بر این یک هیأت بلندپایه از کشورمان، دعوتنامه حضور در اجلاس را به رئیس جمهور مصر در قاهره ارائه کرده، و وی با این دعوت برای حضور در تهران موافقت کرده است.

سخنگوی ستاد برگزاری شانزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد، با تأکید بر اهمیت نقش این اجلاس در ایران برای به وجود آمدن تفاهم بین المللی درباره حل مسائل و بحران‌های منطقه و جهان از حضور بیشتر کشورهای عربی در این اجلاس خبر داد.

به گزارش ایلنا، «محمد رضا فرقانی» در مصاحبه با شبکه العالم اظهار داشت: بحران‌های مختلف در منطقه و جهان باعث شده است که اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهران گام بزرگی برای ایران و این جنبش و کشورهای جهان در راستای بررسی و ارزیابی وضعیت جهان به شمار آید.

وی افزود: اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد با حضور بیش از یکصد کشور از اعضای این جنبش برگزار می‌شود. از سوی دیگر سازمان‌ها و نهادهای بین المللی دیگر و ناظران در این اجلاس شرکت خواهند کرد، و این نشست بیشترین حضور از سوی هیأت‌های بین المللی و کشورهای خارجی در ایران به شمار می‌آید.

فرقانی ادامه داد: جنبش عدم تعهد دومین سازمان بین الملل بزرگ در جهان از نظر تعداد اعضا است، و برگزاری این نشست در تهران نشان دهنده دیپلماسی و سیاست خارجی فعال ایران است که براساس سیاست مسالمت آمیز و احترام به اصل حاکمیت کشور‌ها استوار است.

محمد رضا فرقانی خاطرنشان کرد: اجلاس سران جنبش عدم تعهد برای اولین بار در ایران به عنوان یکی از اعضای مهم و تأثیرگذار این سازمان در منطقه برگزار می‌شود، و مواضع جمهوری اسلامی ایران درباره قضایای بین المللی براساس اصول اساسی فعالیت سیاسی و دیپلماتیک جنبش عدم تعهد استوار است؛ و این امر زمینه را برای ایفای نقش فعال‌تر این نهاد بین المللی در سطح جهان ایفا می‌کند.

سخنگوی اجلاس سران جنبش عدم تعهد، کشورهای عضو این جنبش را از بنیانگذاران تمدن انسانی دانست و اظهار داشت: اعضای این جنبش، منبع اصلی انرژی و مواد خامی هستند که چرخ صنعت را در جهان به گردش درمی آورند؛ همچنین به حکم موقعیت جغرافیاییشان گذرگاه‌ها و آبهای بین المللی را در کنترل دارند، و این امر به آن‌ها در عرصه امنیت بین الملل اهمیت فراوانی می‌بخشد.

محمد رضا فرقانی افزود: تفاهم و آگاهی مشترک میان این کشور‌ها درباره قضایای مختلف امنیتی و سیاسی در جهان و بحران‌های فراوانی که اعضای این جنبش بدان دچار می‌شوند، باعث خواهد شد تا این کشور بتوانند در سطح جهان نقش مناسب و مؤثری را ایفا کنند.

سخنگوی ستاد برگزاری شانزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد، با اشاره به اینکه امنیت بین المللی و بحران‌های منطقه‌ای و بین المللی مورد اهتمام ۱۵ نشست برگزار شده این سازمان بین المللی تاکنون بوده است، خاطر نشان کرد که شانزدهمین اجلاس این سازمان در تهران نیز مانند نشست‌های سابق خواهد بود؛ و این نشست درحالی برگزار می‌شود که برخی از کشور‌ها در ایجاد بحران‌های مختلف در منطقه و جهان دخالت دارند.

فرقانی خاطرنشان کرد: هرگز در هیچ دوره‌ای مانند امروز شاهد زیر پا گذاشته شدن اصول، قواعد و ارزش‌های اساسی جنبش عدم تعهد در جهان از سوی اعضای آن یا سایر کشور‌ها نبوده‌ایم؛ به همین دلیل اجلاس تهران با هدف پایان دادن به این وضعیت، موضوع مذکور را مورد بحث و بررسی قرار خواهد داد.

محمد رضا فرقانی تأکید کرد: ایران در همه نشست‌های این جنبش حضور فعالی داشته است و همواره دیدگاه‌ها و مواضع جدیدی ارائه کرده؛ از سوی دیگر حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجلاس تهران که در زمان ریاست جمهوریشان در اجلاس‌های گذشته جنبش شرکت و در آن‌ها سخنرانی‌های تاریخی کرده‌اند، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و مواضع مطرح شده توسط ایشان در آن اجلاس‌ها همچنان قابلیت آن را دارند که به اصل و اساسی برای این جنبش تبدیل شوند.

فرقانی افزود: رئیس جمهور کشورمان نیز شش سال قبل در نشست هاوانا پیشنهادهایی را مطرح کردند که مورد توجه اعضا قرار گرفت. این در حالی است که نشست تهران باعث می‌شود که ایران نقش اساسی، تاریخی و پیشتاز خود را در صدر این جنبش و تبدیل آن به یک جنبش تأثیرگذار‌تر و بهبود اوضاع جهان ایفا کند.

فرقانی با اشاره به حمایت کشورهای عضو جنبش مذکور از برنامه هسته‌ای ایران و جدال موجود درباره این امر با غرب اظهار داشت: جنبش عدم تعهد همواره با صدور بیانیه‌ها و مواضع مختلف بر صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران و عدم انحراف آن از مقررات آژانس تأکید کرده‌اند و انتظار می‌رود بار دیگر بر این مواضع در نشست تهران تأکید شود.

فرقانی درباره حضور محمد مرسی رئیس جمهور مصر در نشست تهران گفت: ایران اهمیت ویژه‌ای برای حضور مصر در این نشست قائل است؛ به ویژه اینکه این کشور ریاست کنونی این جنبش را به عهده دارد؛ همچنین مصر از بنیانگذاران جنبش به شمار می‌آید و نقش بارزی را در آن ایفا کرده و یک کشور اسلامی و عربی بزرگ و تأثیرگذار است.

فرقانی با اشاره به اینکه ایران و جنبش عدم تعهد طبق اصول و ارزشهای جنبش مذکور، از حق ملت‌ها در زمینه حاکمیت بر سرنوشت خودشان و عدم دخالت، فشار و اعمال نفوذ خارجی بر کشور‌ها حمایت می‌کنند، افزود: نظام جدید مصر، یک نظام منتخب است و از حمایت مردمی برخوردار است و براساس اراده مردم انقلابی مصر عمل می‌کند.

فرقانی با اشاره به ارسال دعوتنامه رسمی برای محمد مرسی رئیس جمهور مصر و تماس تلفنی رئیس جمهور کشورمان با مرسی به مناسبت انتخاب وی به ریاست جمهوری مصر و دعوت از وی برای حضور در اجلاس تهران گفت: علاوه بر این یک هیأت بلندپایه از کشورمان، دعوتنامه حضور در اجلاس را به رئیس جمهور مصر در قاهره ارائه کرده، و وی با این دعوت برای حضور در تهران موافقت کرده است.

فرقانی افزود: بیشتر کشورهای عرب عضو جنبش عدم در اجلاس تهران شرکت خواهند کرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر