کد خبر: 706 A

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی:

با پیدایش قدرت‌های جدید و بیداری ملت‌ها و با شکل‌گیری اتحادیه‌های جدید پس از فروپاشی شوروی اهمیت جنبش غیرمتعهد دو چندان شده است.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی با اشاره به برگزاری اجلاس غیر‌متعهدها در تهران گفت: آمدن هیات‌های سیاسی و اقتصادی به تهران نشان می‌دهد که آمریکا باید در سیاست‌های خصمانه خود علیه تهران تجدید‌نظر کند.

به گزارش ایلنا، محمد‌نبی حبیبی دبیر‌کل حزب مؤتلفه اسلامی در نشست دبیران این حزب اظهار داشت: برگزاری کنفرانس غیر‌متعهدها در تهران فرصتی برای بررسی سیاست آینده منطقه در برابر زورگویی‌هاست‌.

وی افزود: نیم قرن قبل جنبش عدم تعهد در اوج جنگ سرد و فضای دو قطبی جهان شکل گرفت. هدف از شکل‌گیری آن، وحدت بین کشورهایی بود که نه در قطب کمونیسم و نه در قطب سرمایه‌داری قرار داشتند. امروز یک قطب دچار فروپاشی شده و قطب دیگر دچار بحران است ولی همچنان فلسفه وجودی جنبش ایجاب می‌کند به دنیای بدون اتکا به قدرت‌های سلطه‌خواه فکر کند.

حبیبی اظهار داشت: با پیدایش قدرت‌های جدید و بیداری ملت‌ها و با شکل‌گیری اتحادیه‌های جدید پس از فروپاشی شوروی اهمیت جنبش غیرمتعهد دو چندان شده است.

* لزوم تجدیدنظر آمریکا در سیاست‌هایش پس از اجلاس عدم تعهد

وی ادامه داد: شانزدهمین اجلاس جنبش عدم تعهد در تهران و ریاست سه ساله ایران مستقل بر جنبش، یک فرصت طلایی است تا اعضای جنبش آن را در مسیری جدید و منطبق با شرایط جهانی و منطقه‌ای قرار دهند. آمدن هیات‌های سیاسی و اقتصادی به تهران نشان می‌دهد که آمریکا باید در سیاست‌های خصمانه خود علیه تهران تجدیدنظر کند.

دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی با بیان اینکه آمدن رئیس جمهوری مصر به تهران نشانه این است که نظام جدید مصر می‌خواهد خواسته‌های ملت مصر را بر آورده سازد، گفت: مصر از بنیانگذاران جنبش عدم تعهد است و اکنون ریاست جنبش را به عهده دارد. آمریکا علاقه داشت آقای مرسی به تهران نیاید و ملت مصر نیامدن مرسی به تهران را به معنای خروج از جنبش عدم متعهد و ورود مصر به حلقه وابستگان آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه می‌دانند.

حبیبی تأکید کرد: مردم مصر که در میدان التحریر هزینه خروج یک دیکتاتور و خروج از وابستگی به آمریکا را داده‌اند، هیچ وقت اجازه نخواهند داد که دیکتاتوری با لباس دیگر و استعمار در شکلی نو وارد مصر شود.

وی افزود: برگزاری موفق اجلاس غیرمتعهدها نشانه‌ای بارز بر علاقه کشورهای عضو به استقلال و عدم وابستگی به قدرت‌های سلطه‌گر است لذا همه باید دولت و سران کشور را در این رهگذر حمایت کنیم.

* تعلیق سوریه شایسته کشورهای اسلامی نیست

وی تعلیق عضویت سوریه در سازمان همکاری اسلامی در مکه را مورد نکوهش قرار داد و گفت: تعلیق عضویت سوریه در سازمان کنفرانس اسلامی یک موضع‌گیری جدی علیه ملت سوریه است که اکنون در حال مبارزه با تروریسم هستند.‌ سازمان کنفرانس اسلامی با موضع‌گیری علیه محور مقاومت یک گام از اهداف خود دور می‌شود، این وضع شایسته کشورهای اسلامی عضو کنفرانس اسلامی نیست چراکه هدف از تشکیل سازمان همکاری‌های اسلامی تقویت جبهه مقاومت علیه اسرائیل و موضع‌گیری صریح در محو صهیونیسم بین‌الملل است.

دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی اختلاف بین ملت‌های اسلامی را یک سم مهلک دانست و اظهار داشت: مشکلات درون دنیای اسلام به حیات صهیونیسم مرتبط است تا وقتی صهیونیست‌ها به کمک آمریکا تفرقه در جهان اسلام را در دستور‌کار دارند، جبهه ضد‌استکباری و ضد‌صهیونیستی در جهان دچار آسیب خواهد بود، غرب می‌خواهد با پنهان‌سازی مسئله فلسطین اختلافات دنیای اسلام را در دستور‌کار قرار دهد تا دشمن اصلی برای همیشه به فراموشی سپرده شود.

حبیبی ‌با تجلیل از مردم به خاطر حضور شکوهمند در راهپیمایی روز جهانی قدس خاطرنشان کرد‌: برگزاری باشکوه روز جهانی قدس در ایران به منطقه و جهان نشان داد دنیای اسلام، به ویژه نخبگان ملت‌ها، دشمن اسلامی را فراموش نکرده‌اند و رودروی صهیونیسم در اندیشه رهایی قبله اول مسلمین هستند و تا آزادی قدس شریف از پای نخواهند نشست‌.

* بزرگداشت یادمان شهدای شهریور

دبیر‌کل حزب مؤتلفه اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با تکریم یاد شهدای شهریور‌ماه شهیدان لاجوردی، عراقی و اندرزگو و به ویژه شهیدان رجایی و باهنر اظهار داشت‌: هفته دولت یک فرصت برای بازخوانی خدمات دولت و نقد مشفقانه عملکرد دولتمردان است.

وی افزود: واقعیت آن است، حرکت دولت هر جا به تبعیت از مقام معظم رهبری و داخل در گفتمان پیشرفت‌، خدمت‌، عدالت و ولایت بوده همراه با موفقیت است و باید مورد حمایت قرار گیرد و هر جا که از گفتمان مقام معظم رهبری فاصله داشته، باید مورد نقد قرار گیرد.

حبیبی تصریح کرد: شهید باهنر و شهید رجایی بنیانگذار ارزش‌هایی در رفتار و گفتار در دولتمردان ایران هستند که مردم مایل‌اند این ارزش‌ها را همچنان در رفتار مسئولان ببینند و این کمترین انتظار مردم از مسئولان دولتی است.

* همدردی با زلزله‌زدگان آذربایجان

وی در پایان با اشاره به وقوع زلزله دلخراش در آذربایجان شرقی گفت: زلزله اهر و ورزقان و هریس موجی از اندوه و غم را در سراسر کشور پدید آورد. همه ملت حقیقتا متاثر از آلام هموطنان خود در آذربایجان شرقی هستند. دولت هرچه زودتر با خدمت‌رسانی به موقع باید مرحمی بر زخم این دسته از عزیزان بگذارد. اینجانب به بازماندگان زلزله اخیر تسلیت می‌گویم و برای کسانی که جان عزیزانشان را از دست داده‌اند، از خداوند متعال عفو و مغفرت آرزومندم.

دبیرکل موتلفه اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر