کد خبر: 40261 A

لیگ‌برتر در ایستگاه دربی؛

بیست و سومین هفته این رقابت‌ها بی تردید تحت تاثیر دربی سرخابی‌های پایتخت با جذابیت بیشتری دنبال خواهد شد.

هفته بیست و سوم لیگ برتر فوتبال عصر روزهای پنج‌شنبه و جمعه هفته جاری در شهرهای مختلف کشور تحت تاثیر دربی هفتاد و ششم پایتخت برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، بیست و سومین هفته این رقابت‌ها بی تردید تحت تاثیر دربی سرخابی‌های پایتخت با جذابیت بیشتری دنبال خواهد شد. دیداری که بی‌تردید همه نگاه‌ها به آن دوخته خواهد شد، هر چند در سایه این جدال سنتی رقابت در صدر و البته قعر جدول همچنان با قدرت قبل ادامه خواهد داشت.

در زیر نگاهی به بازی‌های این هفته داریم که می‌خوانید.

گهر دورود- فجر سپاسی، پنجشنبه ساعت 14:15

آغازکننده هفته بیست و سوم لیگ برتر دو تیم گهر و فجر سپاسی خواهند بود. دو تیمی که شرایط کاملا متفاوتی در لیگ برتر دارند. گهر در قعر جدول برای بقا دست و پا می‌زند و فجر با خیالی راحت به دنبال ارتقای جایگاه خود است. شاگردان محمد مایلی‌کهن دو بازی پیشین خانگی خود را با پیروزی پشت سر گذاشته‌اند و پیروزی در این دیدار تاثیر بسیاری در روند صعودی آنها خواهد داشت. فجر نیز که بعد از 4 امتیازی که از بازی مقابل ملوان و صبا گرفته خود را به رده دهم رسانده و با خیالی آسوده به دورود سفر کرده است.

آلومینیوم – سایپا، پنجشنبه ساعت 15:30

آلومینیوم هم از جمله کاندیداهای سقوط به لیگ پائین‌تر است. این تیم فانوس به دست جنوبی این فصل با اکبر میثاقیان پرنوسان ظاهر شده و هیچ‌گاه نتوانسته به روند ثابتی از نتیجه گیری برسد. شاگردان میثاقیان اما در جریان این هفته میزبان سایپا است. دیداری که سه امتیاز آن تغییری در جایگاه این تیم در جدول لیگ نخواهد داشت. اما سایپا و مجتبی تقوی بعد از شکست سنگین هفته قبل مقابل سپاهان خود را مهیای دیدار با آلومینیوم کرده و باید پیروز شود. سایپا گرچه جایگاه یازدهمی جدول را دارد اما 3 امتیاز دیدار با آلومینیوم می‌تواند با کمی چاشنی شانس این تیم را قریب 5 پله در جدول رده‌بندی صعود دهد. نکته دیگر موجود در خصوص این تیم اینکه پرویز حیدری روز سه شنبه از مدیریت سایپا کنار رفته و جای خود را به خلیل سبحانی داده است.

سپاهان – پیکان، پنجشنبه ساعت 15:30

شاید در نگاه اول به این دیدار این گونه برداشت شود که سپاهان کار چندان سختی پیش رو ندارد و به راحتی می‌تواند پیروز شود. اما این یک تفکر اشتباه است. پیکان زخم‌خورده تر از هر روزی به دنبال پیروزی است. پیروزی که ممکن اس عبدالله ویسی برای رسیدن به آن دست به هر کاری بزند. این مربی جوان که با اندیشه ساختن یک «پیکان مدرن» ابتدای لیگ دوازدهم خود را از قم به پیکان شهر رساند خیلی زود فهمید که در معادلاتش اشتباه کرده و این پیکان همان پیکان خوب دهه هشتاد نیست. با این حال گواردیولای وطنی به دنبال اثبات خود است و اصلا بعید نیست لقمه گلوگیری برای کرانچار و شاگردانش باشد. تیمی از اصفهان که این روزها به هیچ حریفی رحم نمی‌کند.

تراکتور- ذوب‌آهن، پنجشنبه ساعت 15:30

تراکتورسازان تبریزی خیلی امیدوارند پرسپولیس برنده دربی هفتاد و ششم باشد. آنها که این روزها کورس فشرده‌ای در جاده صدرنشینی لیگ با استقلالی‌ها گذاشته‌اند در صورت عبور از سد ذوب‌آهن و البته شکست آبی‌ها در دربی پایتخت می‌توانند رسما و به تنهایی صدرنشین لیگ باشند. شاگردان اولیویرا تا پیش از این هفته در فاصله 3 امتیازی استقلال قرار دارند و اتفاقات این هفته می تواند خیلی چیزها را برای آنها روشن کند. اما ذوب‌آهن هم اتفاقا خود را آماده پیروزی می کند و می‌خواهد برنده این دیدار باشد. این تیم نیز که با فرها کاظمی امیدوار به بقا شده بعد از شکست گهر در بازی هفته گذشته می‌خواهد تراکتورسازان را هم در کوره خود ذوب کند.

جدول لیگ برتر فوتبال

صبای قم – نفت آبادان، پنجشنبه ساعت 15:30

دیگر دیدار روز پنجشنبه را دو تیم صبای قم و نفت آبادان برگزار می‌کنند. نفت آبادان که هفته گذشته، کاسیمیرو دومین مربی پرتغالی این فصل خود را هم برکنار کرده همچنان کورسوهایی از امید را برای خود می‌بیند و امیدورا است فصل جدیدی از نتیجه‌گیری را با سرمربی خود در بازی مقابل صبا آغاز کند. صبایی که با صمد مرفاوی خیالش از حضور در جمع نیمه شمالی‌ نشینان جدول راحت است و با یک پیروزی می تواند حتی به رده‌های بالای جدول برسد.

پرسپولیس-استقلال، جمعه ساعت 15

پیروزی در دربی پایتخت بزرگترین مطالبه هواداران سرخابی است. این بازی به قول امیر قلعه‌نویی 1000 امتیازی بوده و مربی تیم برنده همه چیز خود را برای هفته‌های متوالی تضمین شده خواهد دید. هفتاد و ششمین دربی سنتی پایتخت عصر جمعه از ساعت 15 در ورزشگاه بزرگ آزادی محل جدال همیشه‌گی این دو تیم برگزار خواهد شد.

دیداری که مثل همیشه از چند روز قبل کری‌خوانی‌های همیشگی آن بین هواداران و بازیکنان دو تیم آغاز شده. استقلال در شرایطی پا به میدان این مسابقه می‌گذارد که به تنهایی صدرنشین لیگ است و حتما به دنبال تداوم این شرایط است. اما پرسپولیس نیز این روزها آرمانی‌ترین روزگار خود در لیگ را سپری کرده و امیدوار است با یحیی به یک پیروزی با ارزش برسد. این بازی سوای همه جذابیت‌ و حاشیه‌هایش شاهد یک اتفاق جالب است. تقابل امیر قلعه‌نویی با تجربه و یحیی گل‌محمدی جوان. این بازی به قول مجید جلالی محل رویارویی اندیشه‌های محتاط امیر و تفکرات جسورانه یحیی است. دیداری که غیبت کریمی و مهدوی‌کیا از چند روز پیش در آن مسجل شده و قرمزها روز جمعه باید فقدان نیروهای با تجربه و خوب خود را به وضوح احساس کنند.

این دو تیم در جدول رده‌بندی هم تفاوت بسیاری دارند. پرسپولیس با 29 امتیاز در رده نهم جدول است و استقلال نیز با 42 امتیاز صدرنشین لیگ است. شاید روی کاغذ استقلال فاکتورهای بیشتری برای پیروزی در این دیدار دارد ولی فراموش نکنیم این یک دربی است. دیداری با قدمت بیش از 55 سال که هیچ‌گاه هیچ تیمی حتی در بدترین شرایط در آن از پیش بازنده نبوده است.

داماش – مس، جمعه ساعت 15:30

دیدار دو تیم همسایه جدولی هم در نوع خود می‌تواند جالب توجه باشد. همسایگانی که البته اختلافی 5 امتیازی دارند. تیم فوتبال داماش میزبان این دیدار تا پیش از این هفته 24 امتیازی است و مس نیز با 29 امتیاز در رده دوازدهم ایستاده. داماش و حمید درخشان این روزها حال و روز خوشی ندارد و نتایج خوبی نمی‌گیرد. شکست یک بر صفر هفته گذشته آنها مقابل پرسپولیس آب سردی بود بر پیکره آنها ولی داماشی‌ها باز هم امیدوارند و می‌خواهند با شکست مس آب رفته را به جوی بازگردانند. مس نیز بعد از رفتن قاسمپور با لوکا دچار افت شده و باید دید روند نزولی آنها تغییر خواهد کرد یا خیر.

فولاد – راه‌آهن جمعه ساعت 15:30

این دو تیم دو مربی از دو نسل مختلف فوتبال کشور دارند. دو مربی که تیم‌هایشان از جمله خوب‌های این فصل بوده‌اند. فولاد با حسین فرکی و راه‌آهن با علی دایی. فاصله 4 امتیازی با صدر جدول برای فولادی‌ها و قرار گرفتن‌شان در رده سوم مطمئنا فرای آن چیزی است که فولادی ها ابتدای این فصل برای خود متصور بود‌ه‌اند. جایگاهی که البته به شدت از ناحیه تیم اصفهانی سپاهان به شدت تهدید می‌شود.

نفت تهران- ملوان، جمعه ساعت 15:30

این دو تیم هم اتفاقا از جمله همسایه‌های جدول‌اند. همسایگانی بسیار نزدیک و تنها با ختلافی یک امتیازی. نفت تهران بعد از ناکامی‌ها مکرر در هفته‌های نه چندان دور این روزها شرایط به نسبت بهتری دارد و این را هفته گذشته با شکست 3 بر یک پیکان نشان داد. اما ملوان و محمد احمدزاده که انگار شرایط خوبی ندارد. این تیم البته هفته قبل استقلال را متوقف کرده و به نظر شرایطش قدری بهتر شده ولی باید دید این بهتر شدن را در بازی با نفت تهران به نمایش خواهد گذاشت یا خیر.

لیگ برتر پرسپولیس استقلال دربی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر