کد خبر: 90022 A

در آسیا با متقلب‌ها مواجهیم؛

مدیر تیم‌های ملی بسکتبال با انتقاد از توجه کم مسئولان ورزش به بسکتبال تاکید کرد که این رشته در خشکسالی مالی است. او در عین حال ابراز امیدواری کرد با آمدن حسن روحانی قدری مشکلات ورزش کمتر شود.

مدیر تیم‌های ملی بسکتبال با انتقاد از توجه کم مسئولان ورزش به بسکتبال تاکید کرد که این رشته در خشکسالی مالی است. او در عین حال ابراز امیدواری کرد با آمدن حسن روحانی قدری مشکلات ورزش کمتر شود.

محمدرضا مشحون در گفت و گو با خبر نگار ایلنا، با انتقاد از شرایط مالی فدراسیون بسکتبال اظهار کرد: برای بسکتبال همیشه خشکسالی مالی وجود داشته و اکنون هم اتفاق جدیدی نیفتاده. دوستانی که مدعی اند پولی در وزارت ورزش وجود ندارد چگونه است که میلیون میلیون پاداش برای ملی‌پوشان رشته‌های دیگر در نظر می‌گیرند. البته ما به این رفتار‌ها عادت داریم. دولت كه به ما دلار نمی‌دهد و مشكلات مالی هم همیشه برای ما وجود داشته. اتفاقا من اعتقاد دارم پول هست، زیاد هم هست ولی برای بسكتبال نیست. من دیروز در جایی خواندم كه یك تیم با 150 نفر قرار است راهی بلغارستان شود. هزینه این سفرهای عجیب و غریب از كجا تامین می‌شوند اگر پول نیست؟

وی ادامه داد: ورزش ما امروز نیاز به كار زیربنایی دارد. با 100 میلیون و 50 میلیون پاداش نمی‌توان كار زیربنایی كرد. ورزش نیاز به زیر ساخت و امكانات دارد. این همه جوان مستعد و آماده، وقتی فضایی برای ظهور آنها وجود ندارد چه فایده؟ تهران حداقل نیاز به دو استادیوم بزرگ دیگر مثل آزادی دارد. فوتبال، بسكتبال، والیبال و خیلی از رشته‌های دیگر با مشكلات سخت‌افزاری عجیبی مواجه هستند. دوستان بهتر است این مشكلات را حل كنند تا ادعای میزبانی جام‌های جهانی را داشته باشیم نه دنبال مُسكن‌های مقطعی باشند. چطور است قطر با این وسعت ناچیز میزبان جام جهانی فوتبال می‌شود اما ما با این همه وسعت از میزبانی یك رویداد كوچك هم معذوریم؟

مدیرتیم‌های ملی بسکتبال اظهارکرد: من امیدوارم با تشریف‌فرمایی آقای دكتر روحانی یك شخص آگاه به مشكلات و دغدغه‌های جامعه ورزش به عنوان وزیر انتخاب شود بلكه یك نفسی بكشیم. روی ساختمان فرسوده نقاشی كردن فایده‌ای ندارد.

وی در ادامه به موفقیت تیم ملی بسکتبال در جام ویلیام جونز اشاره کرد و گفت: فكر می‌كنم این قهرمانی پیش از مسابقات قهرمانی آسیا یك موفقیت روحیه‌بخش بود برای تیم ملی. ما پیش از این 3 بار دیگر قهرمان مسابقات جام ویلیام جونز شده بودیم و تقریبا قهرمانی در این مسابقات برای مان تكراری شده. البته ویلیام جونز جام معتبری است كه همه قدرت‌های آسیا منهای چین در آن حضور دارند. لبنان، اردن، تایوان و كره‌جنوبی از جمله مدعیان آسیایی بودند كه ما شكست‌شان دادیم و با 7 برد پیاپی قهرمان شدیم.

مشحون تصریح کرد: البته تیم ما برای شركت در جام ویلیام جونز تداركات بسیار خوبی دیده بود و تقریبا از اردیبهشت ماه در اردو بود. در كنار این تیم ملی یك اردوی چند روزه را هم در تركیه برپا كرد كه در آنجا با تیم‌های خوبی مثل ایتالیا، مصر، الجزایر و چند تیم دیگر بازی دوستانه و تداركاتی برگزار كرد.

وی در رابطه با شرایط تیم ملی بسکتبال برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا هم گفت: تیم ملی پس از این مسابقات 6 مرداد برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا راهی فیلیپین خواهد شد تا برای قهرمانی در این مسابقات و همچنین كسب سهمیه جام جهانی سال آینده با رقبای خود بجنگند. تفاوت عمده مسابقات قهرمانی آسیا با جام ویلیام جونز در این است که ما در جریان مسابقات آسیایی رقیبی به نام چین را به عنوان مهم‌ترین حریف خود در پیش داریم كه در جام ویلیام جونز حضور نداشت.

مدیرتیم‌های ملی بسکتبال با اشاره به شانس موفقیت تیم ملی در فیلیپین گفت: متاسفانه ما در آسیا منهای حریف قدرتمندی مثل چین، با چند كشور عربی متقلب هم طرف هستیم. لبنان و اردن اخیرا هر كدام 3 بازیكن آمریكایی را به خدمت گرفته و گذرنامه كشورهای‌شان را هم به آنها داده‌اند تا برای تیم ملی این دو كشور بازی كنند. هرچند كه طبق قوانین كنفدراسیون بسكتبال آسیا بازیكنان خارجی در صورتی می‌توانند در تیم ملی یك كشور بازی كنند كه حداقل 2 سال ملیت آن كشور را داشته باشند. متاسفانه امثال اردن و لبنان صرفا برای اهدافشان می‌جنگند و برای رسیدن به عنوان دست به هر كاری می‌زنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا عرب‌ها در چنین شرایطی از توان اعمال نفوذ خود استفاده نمی‌کنند، گفت: این جریان سال گذشته در مورد قطر انجام شد و به آنها اجازه ندادند از بازیكنان خارجی استفاده كنند. الان دبیركل تشكیلات آسیایی بسكتبال لبنانی است و اصلا بعید نیست با پول در این رابطه اعمال نفوذ شود. به هر حال ما با این مشكلات مواجه هستیم و باید خود را برای رویارویی با همه آنها آماده كنیم.

مشحون در رابطه با برنامه تیم ملی هم پیش از اعزام به فیلیپین گفت: بعد از جام ویلیام جونز ملی‌پوشان تا دوشنبه استراحت خواهند كرد و سپس به شمال خواهیم رفت تا به خاطر تشابه آب و هوای شمال كشور به فیلیپین ملی‌پوشان قدری با آب و هوای این كشور تطبیق پیدا كنند.

وی با اشاره به اینکه ارسلان کاظمی در مسابقات قهرمانی آسیا تیم ملی را همراهی نخواهد کرد، افزود: متاسفانه ارسلان تا روزهای پایانی اردو نمی‌توانست به ما ملحق شود و با توجه به برنامه‌های تمرینی تیم ملی هم بعید است او بتواند خودش را با ما تطبیق دهد. او بازیكن بسیار خوب و توانمندی است كه همواره اعلام كرده حاضر است برای تیم ملی بازی كند اما كاظمی مشكلاتی در آمریكا دارد كه قدری حل كردنش سخت است. با این حال امیدواریم از او در جام جهانی سال آینده اگر سهمیه این مسابقات را گرفتیم، استفاده كنیم.

وزارت ورزش مشحون بسکتبال
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر