کد خبر: 93917 A

هیچ‌وقت ایمان‌مان را از دست ندادیم؛

نکو در مرحله مقدماتی جام جهانی در آسیا،‌ 6 گل برای ایران زد که 3 گل آن مقابل کره جنوبی(یک گل) و لبنان(دو گل) در مرحله دوم مقدماتی جام جهانی بود.

تیم ملی فوتبال ایران به عنوان تیم اول گروه اول رقابت‌های مقدماتی جام جهانی در آسیا به جام جهانی برزیل صعود کرد و به همین دلیل مجله رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا، با وی گفت‌وگویی مفصل انجام داده است.

به گزارش ایلنا، جواد نکونام در این گفت‌وگو درباره تیم ملی فوتبال و نحوه صعود به جام جهانی حرفهای جالب توجهی زده است. همچنین کاپیتان تیم ملی درباره تیم استقلال و حضورش در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا هم ابراز امیدواری کرده که استقلال بتواند برای سومین بار قهرمان آسیا شود.

مجله کنفدراسیون فوتبال در لید گفت‌وگویش نوشته که نکونام مرکز ثقل موفقیت‌های استقلال و تیم ملی ایران در یک سال گذشته است. در مقدمه گفت‌وگو نوشته شده نکونام به عنوان کاپیتان تیم ملی تاثیر زیادی در چهارمین صعود ایران به جام جهانی داشته و همچنین به استقلال کمک شایانی برای حضور در جمع 8 تیم نهایی لیگ قهرمانان آسیا کرده است.

این مجله با اشاره به گذشته جواد نکونام، گزارشی درباره تحلیل عملکرد کاپیتان تیم ملی داشته و درباره حضور موثر نکونام در باشگاه‌های پاس‌تهران،‌ الوحده و الشارجه امارات و همچنین اوساسونا مطالبی نوشته و سوالاتی هم از نکونام پرسیده است.

از نکونام درباره درخشش در استقلال و تیم ملی و اوساسونا هم سوالاتی پرسیده شده که کاپیتان تیم ملی با حوصله به آنها پاسخ داده است.

درباره زندگی ورزشی کاپیتان

در ابتدای این گزارش نویسنده مجله کنفدراسیون فوتبال آسیا به تحلیل خط میانی تیم های ملی ایران در مقاطع مختلف پرداخته و نکونام را فرمانده تیم ملی دانسته است: فوتبال ایران هر چند در مقاطعی با کمبود هافبک‌های موثر و با استعداد مواجه شده اما بطور کلی در همه نسل‌های تیم ملی و فوتبال ایران، تیم ملی با کمک چند هافبک‌های مسئولیت پذیر و موثر، دفاعی و بازیساز رو به جلو حرکت کرده است. تیم ملی ایران در اولین دوره حضورش در جام جهانی یعنی 1978 برزیل، چنین مسئولیتی را روی دوش هافبکی مثل محمد صادقی گذاشت و به نوعی قلب تپنده تیم ملی ایران بود. وی مثل یک موتور همیشه روشن، دو ستاره دیگر فوتبال ایران یعنی علی پروین و حسن روشن را راه می‌انداخت.

20 سال گذشت تا ایران به جام جهانی دوم برسد. 20 سال پس از جام جهانی 1978؛ در رقابت‌های جام جهانی 1998 فرانسه، این مسئولیت بر عهده کریم باقری گذاشته شد که با قابلیت زیاد گلزنانی همچون علی دایی،‌خداداد عزیزی و مهدی مهدوی‌کیا را تغذیه می کرد و خیلی خوب هم جواب داد. پس از کریم باقری، تیم ملی جای خالی یک صادقی یا یک باقری را حس می کرد اما نکونام به خوبی جای آنها را پر کرد.

حالا این مسئولیت مهم بر عهده جواد نکونام،‌ هافبک 32 ساله تیم ملی گذاشته شده است. بازیکنی که به همراه دیگر ملی‌پوشان ایران کمک کرد تا ایران به جام جهانی 2014 برزیل برسد. نکو در مرحله مقدماتی جام جهانی در آسیا،‌ 6 گل برای ایران زد که 3 گل آن مقابل کره جنوبی(یک گل) و لبنان(دو گل) در مرحله دوم مقدماتی جام جهانی بود. بطور کلی با این تعداد آقای گل تیم ملی ایران در مرحله انتخابی پیکارهای برزیل 2014 بود. البته گستره تاثیرگذاری او بر بازی تیم ایران بیشتر از یک گلزن تراز اول بود.

نکونام با استفاده از تجربه ناشی از 6 فصل حضور در لالیگا اسپانیا همراه با اوساسونا، همینطور حضور در جام جهانی 2006 آلمان،‌در اصل اجراکننده دستورات و تصمیمات کارلوس کی‌روش در ایران بود. مربی که می‌خواست از این طریق کاپیتانش جواد نکونام برنامه‌هایش را به کل تیم منتقل کند.

داستان صعود تیم ملی از زبان کاپیتان

نکونام درباره صعود ایران به جام جهانی حرف‌های جالبی زده است: بازی‌های سختی داشتیم و می‌توانم بگویم سختی‌های زیادی را تحمل کردیم. البته همکاری همه اعضای تیم باعث صعود به جام جهانی و بدست آوردن موفقیت شد. تلخی و شیرینی‌های زیادی را دیدیم اما هیچ وقت ایمان‌مان را از دست ندادیم. همیشه به آینده امیدوار بودیم چون می‌دانستیم لایق صعود به جام جهانی هستیم. همه هر چه در توان داشتیم گذاشتیم تا به برزیل برسیم. من به عنوان کاپیتان از همه به خاطر تلاش و مشارکت و حمایتشان تشکر می کنم. فرقی نمی‌کند که شما در حاشیه فوتبال جهان هستید یا جزو کشورهای قدرتمند و کهکشانی، همه دوست دارند در جام جهانی حاضر باشند ویکی از 32 تیم باشند، ما هنوز هم به خاطر اینکه به جام جهانی 2010 صعود نکردیم مقصریم. برای اینکه این نقطه تاریک را جبران کنیم، متحد شدیم. حضور در جام جهانی رویای هر بازیکنی است. اگر من سال آینده هم در تیم ملی باشم، برای دومین بار است که به جام جهانی ر اه پیدا می کنم.بازی در جام جهانی یکی از خاطرات شیرین هر بازیکنی محسوب می شود. از این اتفاق هیجان زده ام. فوق‌العاده هیجان‌زده هستم که چنین فرصتی دارم که برای دومین بار در عمرم به جام جهانی بروم.

نکونام از تجربه حضورش در جام جهانی 2006 آلمان هم می‌گوید: من تجربیات زیادی از حضور در جام جهانی 2006 آلمان دارم. بعضی از بازیکنان تیم ملی جوان هستند و شاید نتوانند ارزش و اهمیت جام حهانی را به خوبی درک کنند اما من در هر شرایطی تجربیاتم را به آنها منتقل خواهم کرد. به آنها می‌گویم ایران در جام جهانی در ردیف تیم‌های مورد توجه جهان قرار می‌گیرد و همین اتفاق باعث می‌شود فشار زیادی به تیم ملی وارد شود. به همین دلیل باید در جام جهانی خودمان را ثایت کنیم و به همه نشان دهیم که تیم قدرتمندی هستیم. در در واقع باید خودمان را به فوتبال جهان معرفی کنیم.

بازیکنان جوان می‌توانند لژیونر شوند

نکونام در ادامه گفت و گویش درباره مقایسه کردن نسل‌های بازیکنان با یکدیگر گفت: نمی‌شود این مقایسه را انجام داد. چه بازیکنان کنونی وچه بازیکنان نسل‌های مختلف؛ هر بازیکنی به زمانه خودش تعلق دارد. من عقیده دارم تیم ملی کنونی دوره طلایی جدیدی را در فوتبال ایران ایجاد خواهد کرد. بازیکنان جوان ایرانی شایسته حضور در جمع 32 تیم جام جهانی بودند و شاید بهترین پاداش برای اعضا جوان تیم ما این باشد که به خاطر درخشش در جام جهانی بتوانند پس از مسابقات بخت حضور در تیمی اروپایی را پیدا کنند.

نکونام درباره روزهایی که لژیونر بود هم گفته است: خب مشخص بود در اوایل روزهایی که لژیونر شده بودم با درد غربت و دوری از کشورم مواجه شوم اما تلاش کردم تا پیشرفت کنم چون می‌دانستم به نفع خودم است. با استفاده از نظم، برنامه‌ریزی،‌ حضور به موقع، پیروی از اصول حرفه‌ای در فوتبال اسپانیا سعی کردم به زندگی مناسبی در عرصه ورزش حرفه‌ای برسم. البته عوامل دیگری هم کمک کردند تا بتوانم در فوتبال حرفه‌ای موفق باشم. البته در دورانی که در اوساسونا بازی کردم،‌ با افت و خیزهای مواجه شدم ولی فایده مهم بازی کردن در تیمی اروپایی،‌ این است که هر چیزی دقیق برنامه‌ریزی شده و اجرا می شود. بازیکنان تنها متعلق به باشگاه هستند که همین عامل باعث پیشرفت‌شان می‌شود. این در واقع عاملی است که به راحتی اجازه نمی‌دهد عضو ثابت یک تیم اروپایی باشید. پس برای حفظ جایگاه و موقعیت خود در چنین تیمی،‌ باید اصول حرفه‌ای را کلا حفظ کنید و برای رسیدن به اهداف برنامه‌ریزی دقیقی انجام دهید. در 6 سالی که در اوساسونا بودم سال‌های طلایی دوران حرفه‌ای‌ام را پشت سر گذاشتم.دقیق‌تر بگویم اولین، سومین و پنجمین سال حضورم در اوساسونا، بهترین سال‌هایی بود که در اوساسونا بودم. به هر حال باید همه چیز را به مردم بگویم، کاری که اصلا راحت نیست. زندگی در در ایران و اسپانیا کلا با هم فرق دارد. البته بطور کلی زندگی شخصی من در آنجا متفاوت با ایران نبود. به همین دلیل بیشتر مجبور شدم از نظر ورزشی خودم را با شرایط اسپانیا وفق دهم که کار سختی بود.

امیدوارم با استقلال قهرمان آسیا شوم

کاپیتان تیم ملی ایران در پایان حرف‌هایش درباره استقلال تهران و حضورش با این تیم در جمع 8 تیم نهایی لیگ قهرمانان آسیا صحبت کرده است: در مرحله مقدماتی در گروه مرگ بودیم. با هوشیاری توانستیم بدرخشیم و قدرت خود را به رخ حریفان بکشیم و به جمع 16 تیم پایانی برویم. با بردن الهلال عربستان و العین امارات نشان دادیم می‌توانیم هر تیم قدرتمند دیگری را شکست بدهیم. البته هنوز با تیم‌های قدرتمند شرق آسیا مواجه نشده‌ایم اما از بازی کردن با آنها نمی‌ترسیم چون قهرمانی و افتخار می‌خواهیم.

به نظر من در لیگ قهرمانان آسیا،‌ بازیکنان با تجربه و کلیدی نقش بسزایی در نتیجه‌‌گیری دارند. من هم بسیار امیدوارم که استقلال بتواند برای سومین بار در تاریخ قهرمان آسیا شود. واکنش نکونام را بخوانید: شاید کسب چنین عنوانی برای من کمی دیر شده، در شش سالی که در پامبلونا بودم و در اوساسونا بازی کردم، برای این عنوان، گزینش نشدم. از این بابت متاسفم. اما به همه بازیکنانی که هم دوره من بودند احترام می گذارم. به نظر من در آن سال‌ها من باید حداقل دو بار انتخاب می‌شدم اما قوانین خاص کنفدراسیون فوتبال آسیا این اجازه را نداد به این افتخار برسم. حالا هم خوشحالم با تغییراتی که در قانون انتخاب بهترین‌های قاره آسیا اعمال شده، بازیکنان آسیایی شاغل در فوتبال اروپا هم می‌توانند در صورت درخشش در میان نامزدهای بهترین بازیکن آسیا قرار بگیرند و رقابت کنند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر