کد خبر: 37183 A

آیت‌الله مصباح یزدی:

عالم اسلام همواره با مسئله اختلاف میان مذاهب گوناگون مواجه بوده و این امر دستاویزی برای دشمنان به منظور ایجاد اختلاف بوده است.

ایلنا: آیت‌الله محمدتقی مصباح‌یزدی امروز در دیدار با امام جمعه ایرانشهر و هیئت همراه با بیان اینکه افتخار مردم ایرانشهر همین بس که مقام معظم رهبری سال‌هایی از دوران تبعید خود را در این شهر گذرانده‌اند ابراز کرد: ایرانشهری‌ها هیچ‌گاه این خاطرات خوش را فراموش نخواهند کرد.

به گزارش ایلنا،  وی افزود: عالم اسلام همواره با مسئله اختلاف میان مذاهب گوناگون مواجه بوده و این امر دستاویزی برای دشمنان به منظور ایجاد اختلاف بوده است.

رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) با بیان اینکه مزه تلخ این اختلاف بارها چشیده شده است خاطرنشان کرد: مشکلاتی از این منظر در شهرهای مرزی ایران دیده می‌شود اما ایرانشهر با وجود اکثریت اهل تسنن مشکلاتی کمتری دارد.

وی ایرانشهر و مردم این شهر را نیازمند روشنگری‌های مدبرانه و حکیمانه دانست و گفت: زمینه مساعدی برای هدایت افراد در این شهر وجود دارد.

آیت‌الله مصباح‌ یزدی ادامه داد: مقام معظم رهبری درک صحیحی از تقویت وحدت میان شیعه و سنی دارند و با وجود اینکه دشمنان از نخستین سال‌های پس از انقلاب اختلاف‌افکنی را در اولویت امور قرار داده بودند اما برخوردهای حکیمانه و متین رهبری نقشه‌های آنان را نقش بر آب کرده است.

استاد اخلاق حوزه علمیه با بیان اینکه مناطقی چون ایرانشهر نیازمند موقعیت‌شناسی و درک شرایط محیطی هستند عنوان داشت: این امر برای نیفتادن به دام دشمنان و داشتن رفتاری متین با پیروان سایر مذاهب ضروری است.

وی اضافه کرد: در برخورد با اهل سنت باید دو نکته اساسی را مد نظر داشته باشیم؛ نخست اینکه زمینه مساعدی برای آشنایی هرچه بیشتر آن‌ها با عقاید حقه شیعه فراهم کنیم و دیگر اینکه نباید عقاید آن‌ها بر روی ما تأثیر بگذارد.

آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به خودباختگی و تأثیر گرفتن برخی افراد علاقه‌مند به وحدت از اندیشه‌های اهل سنت در کشورهایی مثل عراق گفت: کار این افراد به جایی رسید که حتی با برخی عقاید مسلم شیعه مخالفت ‌کردند.

رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) تلاش اهل بیت عصمت و طهارت در طول تاریخ برای زنده نگه داشتن و گسترش تشیع را مورد توجه قرار داد و افزود: عامل اساسی در توسعه فرهنگ شیعه حسن تدبیر ائمه اطهار(ع) بوده و امروز هم مقام معظم رهبری همان نقش را به خوبی ایفا می‌کنند.

وی بیان داشت: آیت‌الله بهجت ضمن دروس فقهی خود گاهی در اثبات حقانیت شیعه سخنانی ایراد می‌کرد و همواره بر این مسئله تاکید داشت که در دفاع از مکتب اهل بیت(ع) باید شاگردی امامان چهارگانه اهل تسنن در نزد ائمه اطهار(ع) را یادآوری کنیم و این امر سبب می‌شود اهل تفکر و تدبر در میان سنی‌ها نیز این حقیقت را می‌پذیرند و آن‌گاه به مطالعه کتاب‌های شیعیان روی می‌آورند.

آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به روابط حسنه میان برخی علمای شیعه با اهل تسنن ابراز کرد: برخوردهای خشن هیچ‌گاه در روابط میان پیروان مذاهب گوناگون کارساز نبوده و تنها بر دشمنی میان آن‌ها می‌افزاید؛ اهل بیت(ع) تحکیم روابط را مورد تاکید قرار می‌دادند و از شیعیان می‌خواستند روابط حسنه‌ای با پیروان سایر مذاهب داشته باشند.

استاد برجسته حوزه علمیه افزود: برخی از اهل سنت ایران از صمیم قلب به رهبری و نظام اسلامی علاقه‌مند هستند و عشق خاصی به امامان شیعه و حضرت زهرا(س) دارند.

وی ادامه داد: باید مزایای نظام اسلامی و نعمت رهبری و ولایت را به دور از تعصب و تندروی برای اهل سنت تشریح کرد تا آن‌ها تفاوت‌های میان حکومت جمهوری اسلامی و آنچه در عربستان و توسط آل سعود اجرا می‌شود را دریابند.

آیت‌الله مصباح یزدی بر ضرورت پایبندی شیعیان به ارزش‌های اسلامی تصریح کرد: این مسئله به صورت غیر مستقیم موجب ترویج مکتب ناب اهل بیت(ع) خواهد شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر