کد خبر: 87513 A

رئیس دیوان عدالت اداری:

قانون جدید دیوان عدالت اداری در حال حاضر در مجمع تشخیص مصلحت نظام است و ظرف یکی دو هفته آینده رسمیت پیدا کرده و ابلاغ خواهد شد.

ایلنا: رئیس دیوان عدالت اداری با بیان اینکه بخش‌های حقوقی ادارات باید تقویت شوند، گفت: اگر این بخش‌ها تقویت شوند هم از حقوق بیت المال دفاع می‌شود و هم حقوق مردم رعایت می‌شود، متاسفانه یکی از مشکلات ادارات دولتی این است که به درستی از شکایتی که از آن‌ها شده است، دفاع نمی‌کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت الاسلام و المسلمین محمد جعفر منتظری در جلسه شورای اداری سیستان و بلوچستان در سرای خاتم استانداری این استان، اظهار داشت: خداوند به ما نعمتی داده است، که در اعصار گذشته این چنین نبوده است و آن هم نظامی است مبتنی بر اسلام و عدالت، به حمدالله درزمان حیاط پر برکت امام این نهال کاشته شد، ۳۴ سال از عمرش می‌گذرد و هر روز نسبت به روز گذشته دارای قوای بیشتر است و در دنیای امروز به ویژه در خاورمیانه و کشورهای اسلامی، سربلند‌تر است.

وی سربلندی و افتخار نظام اسلامی را محصول عمل و توان دانست و ادامه داد: با همه مشکلاتی که وجود دارد وضعیت ما بسیار خوب است، ببینید کشورهای مدعی حقوق بشر چگونه اداره می‌شوند، وضعیت مصر، لیبی، عراق، سوریه، پاکستان و افغانستان چگونه شد؟ همه را ببینید و یک مقایسه با کشور ما بکنید، قدرتمان را بدانیم و این نعمت را در جایش و آنگونه که هست استفاده کنیم.

منتظری، دیوان عدالت اداری را یکی از افتخارات نظام اسلامی ایران خواند و افزود: در دنیا نمی‌توان بدیعی پیدا کرد که یک دستگاه قضایی خارج از قوه قضایه باشد تا مردم شکایاتی از ادارات داشته باشند. در خیلی از کشور‌های دنیا یا این چنین دستگاهی وجود ندارد و یا در خود دستگاه قوه قضایه قرار گرفته است.

رئیس دیوان عدالت اداری ادامه داد: قضات دیوان هیچ تعهدی به دستگاه‌های اداری ندارند و این بزرگ‌ترین افتخار برای جمهوری اسلامی است، اکنون ۳۱ سال است که از عمر این نهاد می‌گذرد، خوب نهال نوپا ضعف‌هایی دارد ولی به حمد الله به مرور تقویت شده است، تا حالا سه بار قانون خود را به روز کرده است، قانون سوم در حال حاضر در مجمع تشخیص مصلحت نظام است و ظرف یکی دو هفته آینده رسمیت پیدا کرده و ابلاغ خواهد شد.

وی در مورد رسیدگی به شکایات در دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی، ابراز داشت: موسسات عمومی غیر دولتی که در قانون احصا نشده است، به استثنای شهرداری، شوراهای شهر و تامین اجتماعی شکایت از آن‌ها در دیوان عدالت اداری قابل رسیدگی نیست و همه موسسات عمومی دولتی به طور مطلق مثل شهرداری‌ها، شوراهای شهر و شورای عالی انقلاب به جز چند شورا، مصوبات آن‌ها قابل شکایت در دیوان عدالت اداری است.

منتظری در ادامه افزود: اصرار ما بر این است که در ادارات سعی و تلاش شود که تصمیمات در چارچوب قانون انجام شود، اگر مردم شاهد باشند که قانونی که هر چند بر ضرر یک اداره است در آن اجرامی شود، نه شکایت می‌کنند بلکه راضی هم هستند، باید کاری کنیم که ادارات ما قانونمند و قانون مدار باشند و سلیقه‌ای عمل نکنیم.

رئیس دیوان عدالت اداری محمد جعفر منتظری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر