کد خبر: 91872 A

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس:

نباید بهترین خرمای ایران و جهان با لوگوی ٰشهربمٰ به کشور‌های مالزی، پاکستان و امارات صادر شود، پس از گذشت 8 سال پیگیری برای حل این موضوع هنوز نتیجه‌ای نگرفته‌ام.

ایلنا: عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: ایجاد صنایع تبدیلی و بسته‌بندی در سراوان یکی از ضروریات نخل‌داران است که با ایجاد آن ضمن معرفی خرمای سراوان به سراسر دنیا، تعداد زیادی از مردم منطقه شاغل می‌شوند.

هدایت‌الله میرمرادزهی در گفت‌گو‌ با ایلنا، ضمن انتقاد از دولت در حل نشدن مشکلات نخل‌داران سراوان، اظهار کرد: پس از گذشت هشت سال پیگیری برای حل  مشکلات نخل‌داران، هنوز نتیجه‌ای نگرفته‌ام، 68 نمونه خرما در سرائان تولید می‌شود که متاسفانه با همه ظرفیت‌های خوب خرمای سراوان تا کنون برنامه خاصی برای آن تعریف نشده است.

وی با توضیح اینکه خرمای سراوان، زمستانه، بهاره، زودرس، شکلاتی و... می‌باشد، گفت: بدنبال آن بودم تا نظر سازمان «گسترش» که  بخشی از آن خصوصی و بخش هم دولتی است را برای سرمایه‌گذاری جلب کنم که متاسفانه این گونه نشد.

عضو مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان؛ پسته رفسنجان را مایع دگرگونی این شهرستان خواند و افزود: با توجه به پسته در رفسنجان، اکثر کشاورزان این منطقه وضعیت‌ معیشت و کاری‌شان خوب شد و از امکانات خوبی هم برخوردار شدند، خرما وضعیت بهتری نسبت به پسته دارد چون خرما سر هر سفره ایرانی در ماه مبارک رمضان وجود دارد و این خرما در کشور‌های مسلمان و غیر آن نیز مخاطبان بسیاری به دلیل ارزش غذایی آن دارد، پس این خرما می‌تواند مایع توسعه سراوان باشد.

نماینده مردم سراوان در مجلس شورای اسلامی با اظهار تاسف از اینکه زیربنای رشد خرمای سراوان تا کنون ایجاد نشده‌است، بیان کرد: در حد بسته‌بندی هم برای خرمای سراوان حرکتی نشده است، این یک ضعف بزرگ برای مدیریت کلان کشوری و استانی است، دست‌اندرکاران باید انگیزه لازم و زیربنای کار را برای سرمایه گذاری ایجاد کنند.

میرمرادزهی با بیان اینکه سالانه بین 45 تا 65 هزار تن خرما در این شهرستان تولید می‌شود که بخش اعظم آن با نام بم صادر و توزیع می‌شود، گفت: جعبه‌های بسته بندی با نام بم و از استان کرمان به سراوان حمل می‌شود و بقیه کار انجام می‌شود، من در دوره‌های گذشته و دوره فعلی بارها درخواست کرده‌ام که بسته‌بندی خرمای سراوان به اسم سراوان حق مردم اینجاست، کشاورز باید حمایت شود نه اینکه خرما در سراوان با قیمت اندک خریداری شود و منفعت  و سود آن به جیب دلالان برود، این کم لطفی در حق کشاورزان است.

وی در ادامه ابراز داشت: با توجه به اینکه خرما ارزش غذایی بالایی دارد، ولی متاسفانه بر اساس این ارزش حرکتی نشده‌است، من این موضوع را حدود 8 سال است که دنبال می‌کنم ولی هنوز به نتیجه‌‌ای نرسیده‌ام، خرمای سراوان از خرمای بقیه مناطق ایران برتر است، آن را به مجلس و حتی در دولت و وزارتخانه‌های مختلف برده‌ام و بی‌نظیر بودن آن را تصدیق کرده‌اند ولی هنوز با بسته‌بندی بم صادر می‌شود.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر