کد خبر: 12989 A

جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی طی بیانیه ای اعلام کردند:

در هفته‌ها و ماه‌های اخیر، نوسان و التهاب در بازار ارز، باعث کاهش مکرر ارزش پول ملی شده، انتظارات تورمی را افزایش داده و منجر به افزایش قیمت بسیاری از کالا‌ها و خدمات شده است.

در هفته‌های اخیر، نوسان و التهاب در بازار ارز، باعث کاهش مکرر ارزش پول ملی شده، انتظارات تورمی را افزایش داده و منجر به افزایش قیمت بسیاری از کالا‌ها و خدمات شده است.

به گزارش ایلنا، جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی درباره التهابات ارزی بیانیه‌ای را صادر کرد که به شرح زیر است:

در هفته‌ها و ماه‌های اخیر، نوسان و التهاب در بازار ارز، باعث کاهش مکرر ارزش پول ملی شده، انتظارات تورمی را افزایش داده و منجر به افزایش قیمت بسیاری از کالا‌ها و خدمات شده است.

برای تحلیل مسائل اقتصاد ایران، ضروری است فرمایشات و مطالبات رهبر معظم انقلاب اسلامی از مسئولان کشور را بازخوانی و یادآوری کنیم:

۱) فعلاً اساسی‌ترین مسئله کشور، مسائل اقتصادى است؛ و به خصوص آنچه که مربوط به معیشت مردم است و فشارهائى که دشمن می‌خواهد بر مردم وارد کند.

۲) براى قشرهاى ضعیف، مشکلات اقتصادى‌ وجود دارد؛ این را باید برطرف کنید؛ حالا بخشى از این مشکلات، ناشى از تورم است، که این مسئله مربوط به افزایش نقدینگى است راهى پیدا کنید که نقدینگىِ افزایش‌یافته کنترل شود؛ این نقدینگىِ افزایش‌یافته را هدایت کنید به سمت مراکزى که کمک کند به گشایش کار مردم؛ مثل تولید

۳) بخش خصوصى را باید کمک کرد... سیاست‌هاى اصل ۴۴ با تأکید و اهتمام و دقت و وسواسِ هرچه بیشتر باید دنبال شود؛ این جزو کارهاى اساسى شماست... از هر طریقى که لازم است، کارى کنید که بخش خصوصى، بخش مردمى، فعال شود.

۴) یک رکن دیگر اقتصاد مقاومتى، حمایت از تولید ملى است... خود مسئولین به ما می‌گویند که بعضى کارخانه‌‌ها دچار مشکلند، اختلال دارند، در بعضى جا‌ها تعطیلى صنایع وجود دارد... باید این را علاج کرد.

۵) مسئله‌ منابع ارزى هم مسئله‌ مهمى است... واقعاً باید منابع ارزى را درست مدیریت کرد.

۶) یک مسئله هم در اقتصاد مقاومتى، مدیریت مصرف است؛ مصرف هم باید مدیریت شود. این قضیه‌ اسراف و زیاده‌روى، قضیه‌ مهمى در کشور است... فرهنگ‌سازى هم لازم است، اقدام عملى هم لازم است.

۷) به مصرف تولیدات داخلى هم اهمیت بدهید؛ در دستگاه شما، در وزارتخانه‌ شما اگر چیز جدیدى خریده می‌شود، سعى کنید همه‌اش از داخل باشد؛ اصلاً ممنوع کنید و بگوئید هیچ کس حق ندارد در این وزارتخانه جنس خارجى مصرف کند؛ به نظر من این‌ها می‌تواند کمک کند. (بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار هیئت دولت، ۲شهریور۹۱)

با وجود این مطالبات صریح و با وجودی که در سال «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» قرار داریم، متأسفانه بسیاری از سیاست‌ها، گفته‌ها و رفتارهای مسئولان اقتصادی کشور در جهت شعار راهبردی سال و تحقق مطالبات رهبر معظم انقلاب نیست.

نباید به جای پرداختن به واقعیت‌های جاری در اقتصاد و اصلاح سیاست‌های نادرست یا تصمیم‌گیری در مواردی که به اقدام فوری دولت نیاز دارد، مشکلات اقتصادی را بدون استدلال و از روی توهم به «دست‌های نامریی» و «گروه‌های پشت پرده» نسبت داد.

لازم به یادآوری است که دشمنان انقلاب اسلامی برای به زانو درآوردن ملت ایران و تحمیل اراده مستبدانه خود به کشورمان، انواع فشار‌ها و دسیسه‌ها را بکار بسته‌اند اما متأسفانه برخی سیاست‌ها و رفتار‌ها در داخل از روی جهل یا غفلت، در جهت تقویت و موثر کردن دسیسه‌های دشمن عمل می‌کند.

بیانات متناقض بعضی از مسئولین اقتصادی که در ماه اخیر به تحریک بازار ارز انجامید و یا اقدام دولت در تعیین قیمتی پایین برای خرید تضمینی گندم که باعث شد بخش بزرگی از محصول گندم امسال، خوراک دام‌ها شده و راه را برای واردات انبوه گندم باز کند، نمونه‌ای از سیاست‌هایی است که با «گفتمان خدمت» دولت مردمی هماهنگی ندارد و باید اصلاح شود.

اجرای مطالبات رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره اصلاح معیشت عمومی، نیازمند همکاری و همگرایی همه مسوولان، نهاد‌ها و قواست؛ لازم است مسئولان کشور، بگومگوهای بی‌حاصل را کنار بگذارند و با «وحدت کلمه» و همدلی و صمیمیت حداکثری، به حل مشکلات معیشتی مردم و معضلات تولیدکنندگان کشور اهتمام ورزند و فراموش نکنند امروز، دشمنان دیرینه نظام اسلامی تمام توان خود را در «حوزه اقتصادی» متمرکز کرده‌اند به همین دلیل، تقویت جبهه اقتصاد ملی و سربازان و سرداران این جبهه یعنی کارگران و کارآفرینان و فعالان اقتصادی، ضرورت اول در زمان فعلی است.

برای حل مسایل ارزی و ایجاد ثبات فوری در بازار ارز، جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی سیاست‌های زیر را به مسوولان و تیم اقتصادی دولت پیشنهاد می‌کند:

۱) لازم است در کنار تزریق ارز به بازار، تقاضای ارز در بازار آزاد از طریق اعمال محدودیت بیشتر تعرفه‌ای برای واردات کالاهای غیرضروری و مالیات بر سفرهای تفریحی مدیریت و مهار شود؛ کشور ما شرایط بسیار سخت‌تری از شرایط فعلی را در سال‌های گذشته تجربه کرده است اما رفتار مصرفی، کمیت و کیفیت واردات در کشور ما هیچ تناسبی با فشار‌ها و تحریم‌ها ندارد که این وضع در گام اول با مدیریت واردات باید اصلاح شود.

۲) لازم است مسئولان اقتصادی کشور از اظهارنظرهای نسنجیده و متناقض که بازار را با نا‌اطمینانی و التهاب مواجه می‌کند، اکیداً خودداری فرمایند.

۳) لازم است مسئولان با سازوکارهایی از جمله بورس گواهی ارزی، شکاف و رانت شدید موجود میان ارز مرجع و ارز آزاد را از میان بردارند؛ این مهم ظرایفی دارد از جمله اینکه عرضه ارز صادر کنندگان در این بازار نباید به عملیات آن‌ها در دور زدن تحریم‌ها آسیب رساند؛ بورس گواهی ارزی باید صادرکنندگان ایرانی را به واردکنندگان پیوند دهد و بازار ارز را با ثبات، پیش‌بینی پذیر، شفاف نماید طوری که فقط تقاضای واردکنندگان کالاهای ضروری وارد آن شود و تقاضاهای سفته ‌بازی، انگیزه‌ای و امکانی برای ورود به آن نداشته باشد.

۴) لازم است «بهبود محیط کسب و کار» در صدر راهبردهای اقتصادی کشور قرار گیرد تا سرمایه‌گذاری‌های تولیدی در ایران جذاب و سودآور شود و پس‌اندازهای عمومی از بازار‌های ارز و طلا به سوی سرمایه‌گذاری‌های تولیدی سوق یابند.

۵) لازم است دولت با همکاری و همدلی مجلس شورای اسلامی برای اصلاح قوانین و مقررات و تدابیر فوری برای خنثی‌سازی حملات دشمنان تدابیر لازم اتخاذ کنند.

۶) دولت محترم نباید فراموش کند که تصحیح نرخ ارز به هیچ وجه نباید برای جبران کسر بودجه استفاده شود و بجای استفاده از مابه‌التفاوت نرخ ارز آزاد و مرجع برای پوشاندن کسر بودجه، لازم است در هزینه‌های عمرانی بازنگری اساسی بعمل آورده و متناسب با درآمد‌ها و ظرفیت‌های مالی- فنی کشور، طرح عمرانی جدید شروع کند.

۷) لازم است در نحوه اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها با توجه به شرایط و اغتضائات جدید و بهره‌گیری از نظر کار‌شناسان و نخبگان دولتی و بخش خصوصی و دانشگاهی با طی مراحل قانونی تجدیدنظر جدی صورت گیرد و برخلاف فاز اول اجرای این قانون، بازپرداخت سهم تولید از منابع حاصل از هدفمندی در اولویت قرار بگیرد.

روابط عمومی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر