کد خبر: 2286 A

با مشارکت نیروی دریایی سپاه؛

این گردهمایی علمی با هدف تبیین فرصت‌ها و چالش‌های دفاعی، امنیتی و توسعه‌ای خلیج فارس و تنگه هرمز در بستر جغرافیا با نگرش به آینده، پیگیری می‌شود.

دومین همایش سراسری فرصت‌ها و چالش‌های خلیج فارس و تنگه هرمز با هدف تبیین فرصت‌ها و چالش‌های دفاعی، امنیتی و توسعه‌ای خلیج فارس و تنگه هرمز در بستر جغرافیا با نگرش به آینده، برگزار می‌شود.

به گزارش ایلنا، دومین همایش سراسری فرصت‌ها و چالش‌های خلیج فارس و تنگه هرمز و چالش‌های آینده در روزهای 27 و 28 آذرماه 1391 در تالار اجتماعات غدیر وزارت کشور در تهران برگزار می‌شود.

این گردهمایی علمی با هدف تبیین فرصت‌ها و چالش‌های دفاعی، امنیتی و توسعه‌ای خلیج فارس و تنگه هرمز در بستر جغرافیا با نگرش به آینده، پیگیری می‌شود.

برای بخش علمی این همایش در سه محور «فرصت‌ها و چالش‌های توسعه‌ای»، «فرصت‌ها و چالش‌های دفاعی» و «فرصت‌ها و چالش‌های امنیتی»، فراخوان مقاله صورت گرفته است که مهلت ارسال چکیده مقالات 15/6/1391 و مهلت ارسال اصل مقالات 5/8/1391 تعیین شده است.

«ملاحظات پدافند غیر عامل در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز»، «آمایش دفاعی در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز»، «ویژگی‌های سواحل شمالی خلیج فارس و جزایر خلیج فارس در دفاع سرزمینی»، «جایگاه خلیج فارس و تنگه هرمز در تحولات استراتژیک جهان»، «فناوری‌های نوین و تهدیدات دفاعی در خلیج فارس»، «قدرت‌های فرامنطقه‌ای و امنیت خلیج فارس»، «گرایش‌های قومی- مذهبی و امنیت خلیج فارس»، «تبیین نظام جامع امنیت منطقه‌ای در خلیج فارس»، «توسعه پایدار منطقه خلیج فارس با رویکرد پدافند غیر عامل»، «خطوط انتقال انرژی از خلیج فارس و اهمیت تنگه هرمز» و... برخی از موضوعاتی است که پیرامون دو محور فرصت‌ها و چالش‌های دفاعی و امنیتی برای ارسال مقاله در نظر گرفته شده است.

توان‌های محیطی سواحل شمالی خلیج فارس در توسعه، خلیج فارس و منابع آب قابل دسترس، فعالیت‌های اقتصادی و آلودگی محیط زیست، جزایر مصنوعی و آلودگی محیط زیست، تجارت دریایی در منطقه خلیج فارس، رودخانه‌های حوزه خلیج فارس و محیط زیست، انتقال آب شیرین از خلیج فارس به مناطق کم آب کشور، توسعه فرهنگی و اجتماعی سواحل و جزایر خلیج فارس، منابع اقتصادی غیر فسیلی در منطقه خلیج فارس و تاثیر جهانی شدن بر توسعه خلیج فارس از جمله موضوعاتی است که برای ارسال مقاله در محور فرصت‌ها و چالش‌های توسعه‌ای تعیین شده است.

از دیگر مراکز و نهادهایی که در برپایی این همایش مشارکت دارند می‌توان به سازمان جغرافیایی، وزارت نفت، سازمان پدافند غیر عامل، سازمان بنادر و دریانوردی ایران، وزارت کشور و سازمان مدیریت بحران، دانشگاه تهران، دانشگاه اصفهان، دانشگاه هرمزگان، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه جامع امام حسین(ع)، فرماندهی مرزبانی جمهوری اسلامی ایران، انجمن ژئوپلیتیک ایران و دانشگاه علوم انتظامی اشاره کرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر