کد خبر: 2301 A

آیت الله مکارم شیرازی:

اگر خداى‌نکرده روزى عالم‌نمایان وهابى فتوا دهند که طواف به دور کعبه و بوسیدن حجرالاسود نیز نوعى شرک و بت‌پرستى است و تصمیم به ویران ساختن خانه خدا بگیرند آیا باز هم علماى اسلام سکوت اختیار مى‌کنند؟

اگر خداى‌نکرده روزى عالم‌نمایان وهابى فتوا دهند که طواف به دور کعبه و بوسیدن حجرالاسود نوعى شرک است و تصمیم به ویران ساختن خانه خدا بگیرند، آیا باز هم علماى اسلام سکوت اختیار مى‌کنند؟
به گزارش ایلنا، این مرجع تقلید در پیامی به مناسبت سالروز تخریب قبور ائمه (ع) بقیع، خواستار واکنش علمای اسلام به جنایات وهابیت شد.

متن پیام آیت الله مکارم شیرازی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

هشتم شوّال یادآور خاطره بسیار دردناکى براى جهان اسلام مخصوصآ پیروان مکتب اهل‌بیت: است، زیرا مى‌دانیم وهابى‌هاى متعصب و نادان در حدود ۸۰ سال قبل در یک جنایت بزرگ تمام قبور ائمه بقیع (ع) و بناى تاریخى آن را ویران کردند و آثار آن را محو نمودند. البته چیزى از مقام والاى آن بزرگان دین و اهل‌بیت پیغمبر اکرم (ص) با این اهانت زشت و ناجوانمردانه کاسته نمى‌شود و خفاش‌صفتان قادر به محو نور آفتاب نیستند ولى این کار نشانه روشنى از حماقت و سستى پایه‌هاى عقاید و انحراف آن‌ها از اصول اسلام است.

آن‌ها نه تنها این اثر بزرگ و مقدس تاریخى را ویران کردند بلکه در هر جاى عربستان اثر برجسته تاریخى از زمان پیامبر اسلام (ص) و قرون نخستین وجود داشت. در یک حرکت کاملا جاهلانه ویران کردند. این در حالى است که در تمام دنیا هر سال هزینه‌هاى زیادى براى حفظ و مرمت آثار تاریخى خود اعم از دینى و غیر دینى مى‌کنند و مردم دنیا را به بازدید از آن‌ها دعوت مى‌نمایند و به آن افتخار مى‌کنند؛ زیرا این آثار گویاى سابقه تمدن و فرهنگ ملتهاست.

در اینجا نکته مهمى وجود دارد که تاکنون مسلمانان غالبآ بى‌تفاوت از کنار آن گذشته‌اند و آن این‌که این آثار تعلق به عربستان سعودى یا وهابى‌هاى بى‌منطق حاکم بر آن کشور ندارد بلکه متعلق به تمام جهان اسلام و مسلمین و ذخائر بسیار گرانبهاى آنهاست. نباید اجازه مى‌دادند که یک گروه اقلیت نادان گرانبها‌ترین آثار تاریخى پیامبر اسلام و اهل‌بیت (ع) و صحابه آن حضرت را ویران کنند و مسلمانان را از این یادگارهاى گرانب‌ها و با عظمت محروم سازند.

متأسفانه هم‌اکنون نیز هر جا اثر تاریخى از آن زمان پیدا کنند ویران مى‌کنند و سبب سرافکندگى مسلمین جهان مى‌شوند. آیا نباید سیل اعتراض از جهان اسلام و مخصوصآ علماى دین سرازیر به سوى آن‌ها شود که این‌ها فقط مربوط به شما نیست. آیا نباید آن‌ها را مجبور سازند تا در محل‌‌ همان آثار تجدید بنایى به‌‌ همان صورت نخستین و باشکوه‌تر بنا شود.

اگر خداى‌نکرده روزى عالم‌نمایان وهابى فتوا دهند که طواف به دور کعبه و بوسیدن حجرالاسود نیز نوعى شرک و بت‌پرستى است و تصمیم به ویران ساختن خانه خدا بگیرند آیا باز هم علماى اسلام سکوت اختیار مى‌کنند؟

امیدواریم با کوتاه شدن دست وهابیان در آینده نزدیک از این اماکن مقدس اسلامى این خواسته عمومى مسلمین جامه عمل به خود بپوشد و مسلمانان راحت شوند. آمین یا ربّ العالمین.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر