کد خبر: 29918 A

آیت الله امامی کاشانی در خطبه اول نماز جمعه:

کظم غیضی که به امام کاظم به عنوان لقب نسبت می‌دهند به این معنا نیست که بقیه ائمه نداشته باشند بلکه همه دارند.

خطیب نماز جمعه تهران در خطبه اول نماز جمعه امروز سالروز ولادت با سعادت هفتمین امام شیعیان ونهمین معصوم اسلام حضرت موسی بن جعفر را تبریک گفت و در خصوص صفات متقین یادآور شد: ‌ متقین آنان هستند که چه در داشتن و نداشتن، چه در خوشی و چه در سختی دست از انفاق و احسان بر نمی‌دارند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، امامی کاشانی با تاکید بر اینکه متقین غیض را مهار می‌کنند تصریح کرد: ‌ متقین جرعه غیض را آن چنان در خود حصر می‌کنند که نشان نمی‌دهند و علاوه بر کظم غیض و عفو احسان هم می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه یکی از القاب موسی بن جعفر، کاظم است اظهار داشت: ‌ غیض به معنای فوران غضب و هیجان در غضب است. هیجانی که انسان به خاطر همین هیجان سخنانی و حرکاتی را انجام می‌دهد و این با غضب این تفاوت را دارد که غضب ارائه خشم است.

امامی کاشانی با تاکید براینکه غیض آتشی است که شعله می‌گیرد گفت: ‌ خدای متعال غضب می‌کند اما نمی‌گویند که خدا غیض دارد. چون هیجان و فوران غضب در حق تعالی محال است ولی در انسان وجود دارد که غیض می‌کند.

آیت الله امامی کاشانی یادآور شد: ‌ کظم غیض یعنی انسان غیضش را فرو دهد.

وی با اشاره به معانی کظام و بسام اذعان داشت: ‌ کظام یعنی کسی که غیض را فرو می‌برد و بسام یعنی کسی که با تبسم و شاد است.

امامی کاشانی افزود: ‌ غیض به گونه‌ای است که انسان را به آتش و آدمی را به راه‌های مختلف می‌کشاند. کظم غیضی که به امام کاظم به عنوان لقب نسبت می‌دهند به این معنا نیست که بقیه ائمه نداشته باشند بلکه همه دارند.

وی تاکید کرد: ‌ در عصر امام موسی بن جعفر، ایشان با ۴ دیکتاتور رو به رو بودند و شرایط نیز بسیار مشکل بود گرچه حب دنیا آیشان را به سمت کشاند به شهادت رساندن اما ولی هارون این دانش را نداش.

وی در پایان اظهار داشت: ‌ هارون انسان بی‌مایه‌ای بود که فضل و کمالی نداشت و تعصب خاص صلفی داشت و حرکت‌هایی انجام می‌داد که عنادش را نسبت به اهل بیت در تمام تاریخ حکومت نشان داد.

امامی کاشانی با تاکید بر اینکه امام هفتم با کظم غیض وظیفه خودش را انجام داد یادآور شد: ‌ مقابله با بدی افراد سه مرحله دارد اول اینکه انسان بدی نکند، ‌ بدی را به دل نگیرد و خدمت کند و این‌ها از نشانه‌های تقوا است.

خطیب نماز جمعه تهران با تاکید بر اینکه شخصیت امام هفتم را در کاظم بودن نمی‌شود خلاصه کرد، گفت: ‌ شخصیت انسان‌های بزرگ در درونشان است. اشتباهی که روان‌شناسان کردند، شخصیت را در رفتار، کردار و گفتار و تجریه‌ها محدود کردند و این غلط است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر