کد خبر: 40612 A

حسن روحانی در یازدهمین کنگره حزب مردم سالاری:

این خیلی بد است که مردم بگویندچه برویم رای بدهیم و چه رای ندهیم معلوم است چه کسی انتخاب می شود/مدام کلمات "انتخابات مهندسی شده و مدیریت شده" را تکرار نکنیم/بیكاری معضلی اجتماعی، فرهنگی و امنیتی است.

رئیس مرکز مطالعات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مردم نباید در انتخابات احساس کنند که هزینه‌ای می‌پردازند.باید کاری کنیم که مردم حس کنند حضورشان پاداش دارد و نه هزینه

حسن روحانی در جریان برگزاری یازدهمین کنگره حزب مردم سالاری اظهار داشت: یکی از نکات برجسته در نظام جمهوری اسلامی ویژگی مردم سالاری است این ویژگی به این معنا نیست که تنها حاکمان بر مبنای رای مردم انتخاب شوند بلکه به این معنا است که حاکمی با رای اكثریت مردم در قدرت قرار می گیرد برای رفاه و حل معضلات تک تک افراد تلاش کند.

وی ادامه داد: وقتی فردی انتخاب شد تنها به عنوان منتخب آنهایی که به او رای داده‌اند محسوب نمی‌شود و این نکته‌ای است که در مقام عمل از آن غفلت می‌شود.

روحانی در ادامه گفت: آرای اکثریت حاکم می‌شود اما حاکمان باید همه را به یک چشم ببینند. در نظام مردم سالار ایران علاوه بر این که طبق اصل 6 قانون اساسی اداره کشور طبق آراء مردم و منتخبین حاکم خواهد بود تمام تصمیم سازی‌ها و تصمیم گیری‌ها جمعی انجام خواهد شد.

عضو خبرگان رهبری در ادامه با تاکید براینکه در نظام مردم سالار تصمیمات غیرجمعی و سلیقه‌ای نداریم، گفت:‌تصمیمات باید براساس موازین اعتقادی مردم، یعنی اسلام و کار کارشناسی باشد اگر دستگاه کارشناسی غایب و تصمیمات سلیقه‌ای شود نمی‌توان گفت مردم سالاری حاکم است.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران همواره به عنوان یک نظام مردم سالار دینی چه در اذهان مردم و چه در خارج از کشور نقش داشته است. حتی آنان که با ما بیگانه‌اند نیز به این مساله اعتراف کرده‌اند.

روحانی تصریح کرد: وزیر خارجه اسبق انگلیس در کتابی که به تازگی منتشر کرده مدعی شده که آمریکایی‌ها حکومت ایران را نمی‌فهمیدند و نمی‌شناختند آنها تصور می‌کردند در ایران حکومت مطلقه حاکم است در حالی که تصمیمات در این کشور بر مبنای جمعی اتخاذ می‌شود.

وی ادامه داد: البرادعی نیز در کتابی که سال گذشته منتشر کرد مدعی شد که برخلاف تصور گروهی سیاست در ایران هزار لایه است و برخلاف جهان عرب که یک فرد درآن حاکم است در ایران تصمیمات با اجماع اتخاذ می‌شود. تعریف البرادعی از حکومت ایران دموکراسی در داخل حکومت دینی بود.

روحانی با بیان اینکه هیچ چیز در دنیای سیاست زیباتر از صف طولانی مردم برای رای دادن در انتخابات نیست، افزود: انتخابات نماد قدرت ملی نیز هست. برخی معتقدند قدرت ملی از قدرت نظامی و یا حتی قدرت اقتصادی ساخته می‌شود اما من معتقدم قدرت ملی تنها متکی به قدرت نظامی و اقتصادی نیست بلکه حضور مردم در عرصه نیز بر ایجاد قدرت ملی می‌تواند تاثیرگذار باشد.

وی ادامه داد: هیچ قدرتی و هیچ سرمایه‌ای بالاتر از سرمایه اجتماعی نیست؛ آنگاه که همه احساس کنند در حکومت شریک هستند.

وی با بیان این که مردم در انتخابات باید احساس مالکیت کنند؛ تاکید کرد: حکومت برای مردم است این حق مردم است که اداره جامعه با آنها باشد. کسی این حق را به ما نداده که بر مردم منت بگذاریم. حکومت حق تک تک افراد است. مردم این حق را به عنوان امانت در اختیار افراد خاص قرار می‌دهند و باید امین مردم در این خصوص بود.

وی در ادامه گفت: هر کس در هر جایگاه و سمتی باید بداند امانت دار مردم است و مردم باید احساس تعلق خاطر کنند.

روحانی تصریح کرد: انتخابات در تمام مقاطع اهمیت فوق العاده ای داشته است همه انتخابات ها مظهر قدرت ملی و مظهر مردم سالاری نظام بوده است اما این انتخابات ویژگی دیگری دارد باید بیش از گذشته تلاش کنیم تا قدرت ملی را به نمایش بگذاریم.

وی با بیان این که مایوس شدن مردم از انتخابات به ضرر منافع ملی است، عنوان کرد: کسانی که با سخنان خود می‌خواهند مردم را از حضور انتخابات مایوس کنند خدمتی به مردم نکرده‌اند کمی باید به فکر امروز و فردا باشیم و دیروز را به مقطعی وابگذاریم گرچه در مورد دیروز هر دو طرف حرف‌های خود را زده‌اند.

وی ادامه داد: کسانی که به گونه ای فضای انتخابات را امنیتی کنند به ضرر مردم حرف می‌زنند. فضای انتخابات باید فرهنگی و اجتماعی باشد. فضای امنیتی به نفع چه کسی است؟ عده ای از قبل تصمیم گرفته‌اند فضا را امنیتی کنند و حالا به دنبال بهانه‌اند.

روحانی با تاکید براینکه ما در شرایط حساسی قرار داریم، گفت: سرمایه اجتماعی یعنی اعتماد مردم لطمه دیده و نقدینگی در طول 8 سال به 7 برابر رسیده است،بیکاری نه تنها کاهش نیافته بلكه آخرین آمار می گوید افزایش نیز داشته است.

وی افزود:اسراف این است که صد هزار جوان با صرف هزینه تا مقطع دکترا پیش بروند و بعد بیکار بمانند از آن بدتر این است که بیکار در خیابان راه برود.بیکاری تنها معضل اقتصادی نیست بلکه معضل اجتماعی، فرهنگی و امنیتی است.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک با بیان اینکه کاهش ارزش پول ملی شرایط خاصی را به وجود آورده است،عنوان کرد: احساس کاهش ارزش پول ملی به صورت ساعتی و دقیقه‌ای شرایط خاصی را به همراه هزاران معضل متفاوت به وجود آورده و در این شرایط حضور باید قوی‌تر باشد و نباید ناامید شویم.

روحانی با تاکید براینکه مردم نباید در انتخابات احساس کنند که هزینه‌ای می پردازند خاطرنشان ساخت: کاری کنیم که مردم حس کنند حضورشان پاداش دارد و نه هزینه. روشن است که باید چه کنیم که نگذاریم مردم احساس هزینه کنند. مدام کلمات "انتخابات مهندسی شده و مدیریت شده" را تکرار نکنیم این کلمات حس خوبی به مردم القا نمی‌کنند.

وی در ادامه گفت: قبول کنیم مردم حاکم اصلی هستند و اگر نپذیریم هر روز مشکل خواهیم داشت. نگذاریم مردم فکر کنند انتخابات تشکیلاتی است اگر می خواهیم مردم حضور داشته باشند باید حس کنند که تاثیرگذار هستند این خیلی بد است که مردم بگویندچه برویم رای بدهیم و چه رای ندهیم معلوم است چه کسی انتخاب می شود.

روحانی در پایان تاکید کرد که هرکس می خواهد در انتخابات کاندیدا شود باید به وضوح برنامه خود را اعلام کند به گونه ای که مردم آن چه صالح است را برگزینند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر