کد خبر: 42613 A

حسین کمالی:

صادرات امریکا به ایران ۳۷ درصد افزایش پیدا کرده است/نزدیک به چهار میلیون نفر بیکار در کشور داریم/نقش بیکاری و فقر و افسردگی را در شکل گیری بزهکاری‌ها نباید اندک و ناچیز تصور کرد/با بررسی علت و معلولی می‌توان برای حل مشکلات چاره یافت.

حسین کمالی در جمع دانشجویان و اساتید دانشگاه کار، با تسلیت درگذشت دکتر حسن حبیبی  به جامعه علمی کشور و حضار گفت:  حبیبی شخصیتی روشنفکر، ادیب، فرهیخته و متدین و مردم دوست بود و علاقه‌مندی ایشان نسبت به اسلام و فرهنگ و تمدن ایران زمین قابل ستایش است.

دبیر کل حزب اسلامی کار به دانشگاهیان گفت: به خاطردارم هرگاه که در دولت در مورد تولید ملی سخن می‌گفتیم و بحث حمایت از تولید داخلی مطرح بود ایشان به صورت جدی وارد بحث می‌شدند و کمک می‌کردند. در بخش صنعت، کشاورزی و حتی خدمات مسئولین از حمایت‌های ایشان بهره‌مند می‌شدند. نسبت به اشتغال حساسیت داشتند.. خیلی‌ها دم از سازندگی جامعه و دلسوزی برای مردم می‌زنند اما در عمل به گونه‌ای دیگرند.

وی ادامه داد علی رغم همه تلاشهای صورت پذیرفته اخیرا و با توجه به هدفمند سازی یارانه‌ها در بخشهای مختلف با مشکل مواجه شده‌ایم. تولید ملی که مورد توجه خاص بود امروز در موقعیت مناسبی قرار ندارد.

وی در ادامه گفت: صادرات ترکیه به ایران ظرف مدت کوتاهی سه برابر شده است. و صادرات امریکا به ایران هم که این روز‌ها به مناسبت دهه فجر علیه آن‌ها شعار می‌دهیم ۳۷ درصد افزایش پیدا کرده است در مورد چین و کره جنوبی و امارات نیز وضع به همین گونه است و این، یعنی تولید ملی مورد توجه قرار نگرفته است سال حمایت از کار و سرمایه ایرانی که می‌بایست جلوه دیگری از تلاش دولت وملت را نشان می‌داد و از طریق راه اندازی تولید، راه اندازی کارخانه‌ها، کشاورزی و خدمات در همه بخش‌ها نمود می‌یافت وارونه بازده داشت تا آنجا که واردات گندم نیزافزایش یافته است و معنای این حرف این است که ما خودمان توانایی نداریم نان ماکول خویش را تولید کنیم و این واقعه در کشوری که در گذشته نه چندان دور تنها سیستان آن انبار گندم خاور میانه شناخته می‌شده اسف انگیز است،. امروز چه وضعیتی داریم؟ از‌‌‌ همان کسانی که بر علیه‌شان شعار می‌-دهیم و بر علیه مردم کشور ما تلاش می‌کنند گندم خریداری می‌کنیم.

کمالی گفت: که برخی از مسئولین کارهای ساده‌ای که مردم ظاهر بین دوست دارند و می‌پسندند را پیشه کرده‌اند واز پرداختی به روشهایی که منافع دراز مدت مردم را در بردارد دور شده‌اند.

وی در ادامه افزود: نقدینگی کشور نزدیک ۴۵۰ هزار میلیارد تومان شده است و این پول با توجه به شرایط اقتصادی کشور اقتصاد را زمین گیر می‌کند و روزگار مردم را سیاه خواهد کرد. امروز هر کالایی را می‌خواهید خریداری کنید چند برابر قیمت عرضه می‌شود.

تأثیر این نقدینگی بر تورم چیزی نیست که هیچ کار آشنایی با آن بیگانه باشد باز هم به همین درد دامن می‌زنند و به توزیع پول فکر می‌کنند. تا شهریور ۹۱ درآمد ناشی از هدفمندی یارانه‌ها چیزی حدود ۴۵ هزار میلیارد تومان بوده است. کلی پول نقد روی این مبلغ گذاشته‌اند و به صورت یارانه بین مردم توزیع کرده‌اند. آن هم به عموم افراد، اعم از افرادی که به این پول احتیاج داشتند و یا بی‌نیاز بودند.

کمالی خاطر نشان کرد: امار و ارقام رسمی دولت نشان می‌دهد در حال حاضر چیزی نزدیک به چهار میلیون نفر بیکار در کشور داریم. به جای اینکه برای این افراد شغل ایجاد کنیم، پول بین مردم توزیع می‌کنیم چون مردم پول را دوست دارند. ما اگر به جای این ۴۵ هزار میلیارد درآمد یارانه‌ها و ۵۰ هزار میلیارد تومان پول نفتی که روی آن می‌گذاریم بین مردم به صورت نقدی و غیر نقدی توزیع کردیم، نود تا صد هزار کارگاه یک میلیارد تومانی در نقاط مختلف کشور، در شهر‌ها و روستا‌ها ایجاد می‌کردیم می‌توانستیم بخشی از بیکاری کشور را کاهش دهیم و تعداد زیادی از جوانان و سایر بیکاران را در این واحد‌ها مشغول به کار نماییم.

کمالی گفت: اگر با این پول اشتغال ایجاد می‌کردیم بخش مهمی از مشکلات ازدواج جوانان، تهیه مسکن، آموزش و درمان و مشکلات مشابه حل می‌شد. اشتغال پایه است در حالی که ما اشتغال را نادیده گرفته‌ایم و پول نقد توزیع می‌کنیم. و می‌گوییم مردم ظاهر بین هستند و پول به چشمشان می‌آید. کسی که به منافع ملی فکر می‌کند نباید به دلخوشی‌های لحظه‌ای مردم فکر کند. باید فکر کند چه چیزی به نفع مردم و مملکت است و می‌بایست از چشم انداز بیست ساله و برنامه پنج ساله فاصله نمی‌گرفتند.

وی افزود: وضعیت کشاورزی کشور چندان مناسب نیست. در مورد وضعیت صنعت نیز وضع به همین منوال است و رئیس کمیسیون اقتصاد مجلس اظهار داشته است بین ۷۰ تا ۸۰ درد واحدهای اقتصادی با خطر تعطیلی کامل مواجه هستند در حالیکه با درآمد سرشار نفت می‌توان تمام این واحد‌ها را بازسازی و دوباره سازی کرد و این کار را تنها کسانی می‌توانند انجام دهند که با اقتصاد رقابتی آشنایی داشته باشند در حالی که مسئولین پول‌ها و درآمد‌ها را در زمینه‌ای هزینه کردند که پیشاپیش معلوم بود از بین می‌رود و به چرخه اقتصاد باز نمی‌‌گردد.

وزیر کار دولت سازندگی و اصلاحات اظهار داشت: اخیرا دولت نه هزار نفر از کارفرما‌ها را ممنوع‌ الخروج کرده است. هنر مسئولین اقتصادی این بوده است که پول‌ها را به افرادی که نمی‌توانند با آن‌ها کار کنند وام داده‌اند و بعد برای جلوگیری از خروج آن‌ها از کشور، آنان را ممنوع الخروج کرده‌اند. این چه تولید و اقتصادی است. متاسفانه وزیر صنایع دو هفته قبل اعلام کرده که قصد دارند ۶ هزار میلیارد تومان دیگر سرمایه در گردش تولید را افزایش دهند. می‌خواهند باز هم وام پرداخت کنند و کارفرماهای گرفتار در امر تولید را تبدیل به بدهکارهایی کنند که بین دادگاه‌ها بیشتر رفت و آمدکند.

وی افزود: بهترین فضای کار و تولید غیر نفتی در کشور ما از سالهای پیش تا به امروز شهر یزد بوده است که دو هفته پیش که در جمع کارفرما‌ها و کارگران یزد بودیم، اظهار می‌داشتند که وضعیت مطلوبی ندارند. آیا نباید به خود بیاییم و علمی عمل کنیم و بپذیریم که سرمایه گذاری‌هایی که در طی سالهای گذشته صورت گرفته است اشتباه بوده است و در سیاستگذاری‌هایمان بازنگری کنیم.

کمالی که در جمع اساتید و دانشجویان دانشگاه کار سخن می‌گفت اظهار داشت: روزی که می‌خواستند ۲۹ هزار میلیارد تومان پول را در بین کارفرما‌ها توزیع کنند به آن‌ها اعلام کردیم که این کار را انجام ندهند و تذکر دادیم که واحدهایی که از لحاظ تولیدی اصلاح ساختار نشده‌اند وتولید قابل رقابت داخلی و خارجی نداشته نمی‌توانند خودشان را اداره کنند با پرداخت وام مشکلاتشان افزایش پیدا می‌کند. ما به آن‌ها گفتیم این واحد‌ها بر اساس مزیتهای تولیدی و اقتصادی و اقتصاد رقابتی شکل نگرفته‌اند ومحکوم به شکست هستند و پول دادن به آن‌ها گرفتاریشان را بیشتر می‌کند اما به ما گوش ندادند.

کمالی با ابراز تأسف از رشد ناهنجاری‌ها در جامعه گفت: در حال حاضر ۴۳ درصد از زندانیان کشور را معتادین و ۲۸ درصد از آنان را سارقین تشکیل می‌دهند که شاید با بررسی علت و معلولی بهتر بتوان به ریشه این معضلات رسید. کمالی در پایان سخن خود گفت نقش بیکاری و فقر و افسردگی را در شکل گیری بزهکاری‌ها نباید اندک و ناچیز تصور کرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر