کد خبر: 42750 A

وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو های مسلح با صدور پیامی به مناسبت روز فناوری فضایی، دستیابی به فضا را از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی برشمرد.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو های مسلح با صدور پیامی به مناسبت روز فناوری فضایی، دستیابی به فضا را از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی برشمرد.
به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، در این پیام آمده است:

چهار سال پیش کارشناسان، دانشمندان و متخصصان وزارت دفاع توانستند ماهواره ایرانی به نام امید را با ماهواره‌بر کاملاً بومی سفیر امید پرتاب و برای نخستین بار فضا را ایرانی کنند. فضایی که برای انسان محیطی جدید و جذاب است. روشن است که دست‌یابی به فضا، رسیدن به عمق تاریک ناشناخته‌هاست و به همین دلیل انسان برای دست‌یابی به فضا نیاز دارد دانش و هنر فنی خود را به کار برد. فضا لبه فناوری است و هر کشوری که توانسته است آن را در اختیار بگیرد دانش و فناوری سایر حوزه‌ها پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته است و باید اذعان داشت که دستیابی به فضا از مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی بزرگ ملت ایران به‌شمار می‌رود.

پرتاب ماهواره امید با ماهواره‌بر سفیر امید نقطه آغازی بود که جمهوری اسلامی ایران را در جمع معدود کشورهای دارای فناوری فضایی قرار داد. و صد البته کارسترگی بود که جهانیان را به تحسین واداشت.
بومی‌سازی چرخه کامل فناوری فضایی شامل ماهواره، ماهوراه‌بر، پایگاه پرتاب، ایستگاه هدایت و کنترل، ایستگاه‌های ثابت و سیار دریافت اطلاعات ماهواره و آزمایشگاه‌های مختلف با پرتاب ماهواره امید، رصد و نوید و کاوشگرهای 1،2،3،4 و کاوشگر پیشگام با موجود زنده کاملاً عملیاتی شد که گام‌های نخست جمهوری اسلامی ایران در عرصه فناوری فضایی به شمار می‌رود و نشان داد ملت بزرگ و سربلند ایران اسلامی شایستگی آن را دارد تا با تکیه بر توانمندی‌های ذاتی خود جمهوری اسلامی ایران را به یکی از قطب‌های صنعت و فناوری فضایی تبدیل کند.

و این مهم در سایه تلاش و همت بلند برنادلان مبتکر و خلاقی است که با علم و ایمان، یکی پس از دیگری آرمان‌های انقلاب شکوهمند اسلامی را به ثمر می‌نشانند.
دستاوردهای مهم و درخشان جمهوری اسلامی ایران در فناوری فضایی به توانمندی اثبات شده‌ای رسیده است و سخت‌ترین بخش‌های مسیر پر پیچ و خم فناوری فضایی را طی کرده است. امروز جوانان ما نشان دادند که جمهوری اسلامی ایران از ظرفیت‌های بسیار بالایی در حوزه فناوری فضایی برخوردار است که این در میان کشورهای منطقه و کشورهای اسلامی بی‌نظیر است.

با این وجود نباید به این پیشرفت‌ها بسنده کرد و همه باید دست به دست هم دهیم تا به اهداف بزرگتری که در نظر داریم برسیم.

اکنون باید با سرعت زیاد و هزینه کم در یک همکاری و تعامل همه جانبه همه بخش‌های مرتبط با فناوری فضایی کشور را برای تحقق سند چشم‌انداز بیست‌ساله، در این بخش فعال کنیم. همه تلاش‌ها باید بر این پایه باشد تا جمهوری اسلامی ایران به عنوان قطب فناوری فضایی منطقه در افق 1404 محسوب شود. و از دانش فناوری فضایی برای توانمندسازی اداره کشور، ارایه خدمات بومی فضا پایه، تولید علم و فناوری از بستر فضا، برخوردار شود.
وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران به عنوان نخستین پرتاب کننده ماهواره در جهان اسلام، تا برخورداری کامل از ابعاد این فناوری به تلاش خود در این مسیر ادامه خواهد داد.

در همین راستا، ارایه خدمات موقعیت‌یابی، ناوبری و زمان سنجی از طریق توسعه سامانه‌های زمین پایه و فضا پایه، دست‌یابی به توانمندی و زیرساخت پایش زمین از فضا و توسعه کاربری آن در مدیریت منابع طبیعی و معدنی، مدیریت بحران، آمایش سرزمینی، کشاورزی، هواشناسی، حمل و نقل؛ دست‌یابی به خدمات و زیر ساخت بومی ارتباطات فضا پایه برای تأمین نیازمندی‌های کشور با استفاده از ماهواره‌های مخابراتی عمومی و تجاری منظومه‌ای در مدارهای لئو و ژنو، و سازگار با بستر مخابراتی زمین پایه و دستیابی به فناوری و آماده‌سازی بسترهای لازم برای اکتشاف فضا، مطالعه بهتر زمین و کیهان و دسترسی به مدارات بالاتر تا مدار 36000 کیلومتری، به عنوان اهداف کلان فضایی کشور تعریف شده‌اند.

البته برای رسیدن به اهداف تعیین شده باید راهکارهای اجرایی تعریف کنیم و این امر مستلزم بهره‌گیری از راه‌های میان‌بر و جهشی است.

حال که مرحله اثبات توانمندی را پشت سر گذاشته ایم باید با گام هایی محکم و متین، توسعه و رشد در این حوزه را در اولویتها قرار دهیم.

با سیر اکتساب هرچه بیشتر، فناوری های فضایی را بیشتر مورد توجه قرار دهیم و با ایجاد و تقویت شبکه‌های توانا در خلق فناوری‌های نوین فضایی به همگرایی بالاتری برسیم.

و بی‌تردید این اهداف با همت همه دلسوزان متعهد و سخت‌کوش صنعت فضایی دست یافتنی و قابل حصول است.
اینجانب در پایان با تشکر و قدردانی از همه دست اندرکاران صنعت فضایی جمهوری اسلامی ایران، روز 14 بهمن روز فناوری فضایی را که نماد اقتدار و صلابت علمی و عملی جمهوری اسلامی ایران در این حوزه خطیر است را به مقام معظم رهبری، ملت شریف ایران بویژه دانشمندان و متخصصان علوم و فنون فضایی کشورمان تبریک و تهنیت عرض می کنم.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر