کد خبر: 42881 A

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی:

یعت افسران نیروی هوایی، تزلزل در پادگان‌ها و نقض حكومت نظامی و حضور بی‌پایان مردم در خیابان‌ها كه همه با هدایت‌ها و فرمان امام راحل شكل گرفت تیر خلاص را به رژیم پهلوی وارد كرد كه همه این وقایع نشان از واقعیت مهم اعتماد متقابل مردم به رهبری و رهبری به مردم است.

ادامه بازنگری و اصلاح آیین‌نامه داخلی مجمع تشخیص مصلحت نظام كه از جلسه قبل در این مجمع آغاز شده است، در جلسه امروز نیز پیگیری شد و چهار بند دیگر از این آیین‌نامه اصلاح شد.

به گزارش ایلنا، در ابتدای این جلسه، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با گرامی‌داشت یاد و خاطره مرحوم دكتر حسن حبیبی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و درخواست از اعضا برای قرائت فاتحه گفت: دكتر حبیبی یكی از یاران مبارزان قبل از انقلاب و همكاران صدیق بعد از انقلاب اسلامی و انسانی از تراز خوبان بود.

ایشان افزود: مرحوم حبیبی 12 بهمن ماه سال 1357 با امام امت وارد ایران شد و همزمان با همان ایام با سپری كردن دورانی پررنج و كسالت جسمی كه حاكی از صبر بزرگ ایشان بود، از میان ما رفت.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه سخنان خود با تبریك ایام خجسته و مبارك دهه فجر انقلاب اسلامی و ایام ورود حضرت امام(ره) به میهن گفت: این ایام در تاریخ ایران دارای برجستگی‌های بارز و بی‌سابقه‌ای در انقلاب‌های دنیاست كه یكی از مهمترین برجستگی‌های آن، محوریت حضرت امام(ره) در ایجاد ایمان و اعتماد بین آحاد مردم و مبارزین بود كه علائم این ایمان و اعتماد، در راهپیمایی‌های میلیونی مردم علیه رژیم طاغوت تجلّی می‌یافت.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفت: ایمان امام(ره) در مبارزه علیه رژیم پهلوی به مردم، شجاعت و توكل می‌داد و راه روشن و بدون انحراف مبارزه را برای آحاد مردم روشن و ترسیم می‌كرد.

وی افزود: رفتار و منش امام در مبارزه به‌ویژه تصمیم تاریخی ایشان برای ورود به كشور در حالی كه رژیم طاغوت هنوز همه اهرم‌های قدرت را در دست داشت و از اقدامات امام و پیشتازان انقلاب و مردم نیز عصبانی بود، درسی ماندگار در تاریخ انقلاب اسلامی است، زیرا مسیر هوایی پاریس تا تهران می توانست پرخطر باشد و حتی مسیر فرودگاه تا بهشت زهرا و سپس استقرار امام در مدارس علوی و رفاه كه اماكنی بی دفاع بود همه از مخاطرات بزرگی بودند كه یاران امام را نگران می‌ساخت، ولی امام با صلابت مثال‌زدنی وارد كشور شدند و در طول ده روز دهه فجر، دولت تشكیل دادند، حكومت نظامی را نقض كردند و با حضور میلیونی مردم در خیابان‌ها، انقلاب اسلامی را به پیروزی نهایی رساندند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تأكید كرد: بیعت افسران نیروی هوایی، تزلزل در پادگان‌ها و نقض حكومت نظامی و حضور بی‌پایان مردم در خیابان‌ها كه همه با هدایت‌ها و فرمان امام راحل شكل گرفت تیر خلاص را به رژیم پهلوی وارد كرد كه همه این وقایع نشان از واقعیت مهم اعتماد متقابل مردم به رهبری و رهبری به مردم است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به فراز و نشیب‌های بسیار انقلاب اسلامی تاكنون، از قبیل عبور از بحران‌های متعدد ضدانقلاب، كودتا، جنگ تحمیلی، تحریم‌ها و تهدیدها، اظهار داشت: در آستانه یوم‌الله 22 بهمن، اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، امسال نیز همراه و همگام با تمام مردم ایران در راهپیمایی حماسی این روز شركت خواهند كرد.

وی افزود: مردم ما با درك بالای سیاسی كشور و شناخت شرایط روز و اوج دشمنی‌ها و تحریم‌ها، بار دیگر هوشمندانه در راهپیمایی 22 بهمن حضور گویایی خواهند داشت و چشم طمع دشمنان انقلاب را كور و در دل آنها رعب ایجاد خواهند كرد.

در ادامه این جلسه، پس از بحث و بررسی مبسوط اعضا در خصوص بازنگری و اصلاح آیین‌نامه داخلی مجمع تشخیص مصلحت نظام موارد ذیل به تصویب رسید:

- در ماده (20) عبارت «از اعضای حقیقی به اضافه ردیف (الف) و (ج) بند یك، حكم بیست و هفتم اسفند ماه» به عبارت «همه اعضای مجمع به استثنای فقهای شورای نگهبان، مگر فقهایی كه عضو حقیقی نیز هستند» تغییر می‌یابد.

- در ماده (25) بعد از عبارت «از طرف مجلس شورای اسلامی» عبارت «به همراه گزارشی جامع و مكتوب نظر شورای نگهبان و دلایل اصرار مجلس شورای اسلامی به نظر مصلحتی خود (ارسال صورت مذاكرات)» اضافه گردد.

- دو تبصره به شرح ذیل به ماده (25) اضافه می‌شود:

1- در صورتی كه ابهام شورای نگهبان نسبت به هر یك از مواد مصوبه مجلس برطرف نشده باشد، مصوبه مذكور قابل طرح و رسیدگی در مجمع نیست.

2- مصلحت مورد نظر مجمع، حسب مورد دارای زمان معین خواهد بود.

- در بند الف ماده (27) بعد از عبارت «طرح و توضیح مسئله» عبارت «توسط كمیسیون ذیربط مجمع» اضافه می‌شود.

ادامه موارد اصلاح و بازنگری در آیین‌نامه داخلی مجمع در جلسات آینده پیگیری خواهد شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر