کد خبر: 43015 A

بررسی اصلاح قانون انتخابات؛

اگر امروز نخبگان را جای مردم بگذاریم ممکن است رفته رفته در آینده نخبگان هم حذف شده و افراد محدودی جای مردم را بگیرند.

قائم مقام حزب اعتماد ملی تاکید کرد: اگر امروز نخبگان را جای مردم بگذاریم ممکن است رفته رفته در آینده نخبگان هم حذف شده و افراد محدودی جای مردم را بگیرند.

رسول منتجب نیا قائم مقام حزب اعتماد ملی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به طرح اصلاح قانون انتخابات تصریح کرد: در این خصوص پرسش اساسی این است که انگیزه اصلی افرادی که این طرح را مطرح کردند چه بود. باید مشخص شود که هدف اصلاح سن شرکت کنندگان و یا محدود کردن دست دولت در آینده بوده است.

وی ادامه داد: ما معتقدیم برای احراز و یا رد صلاحیت افراد توسط شورای نگهبان نیازی به ماده قانونی وجود ندارد و اساسا تا کنون با بودن ناظری همچون شورای نگهبان مشکلی نداشتیم که بخواهیم آن را با چنین طرح‌هایی حل کنیم.

منتجب نیا با بیان اینکه به نظر می‌رسد بیشتر انگیزه‌های سیاسی در طرح این قانون وجود داشته باشد، گفت: البته در برخی موارد پیشنهاد‌هایی در مورد نحوه اجرای انتخابات مبنی بر اینکه همه روزنه‌های اعمال نفوذ دولت‌ها در انتخابات بسته شود، داده می‌شد که بسیار با استقبال مواجه شد اما من معتقدم اینکه کاندیدا‌ها بخواهند از نخبگان تاییدی برای صلاحیت خود بگیرند نه تنها مشکلی را حل نخواهد کرد بلکه عواقب و مشکلات بیشتری را نیز به دنبال دارد.

وی افزود: برای کسانی که بخواهند با روش‌های نادرست کار خود را پیش ببرند تهیه تاییدیه لیستی از نخبگان هم کار دشواری نخواهد بود از سویی ممکن است یک طیف امکان تهیه این طومار را نداشته باشد، در این صورت هم مسئولیت‌های اجرایی کشور همواره دست یک طیف باقی خواهد ماند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب همچنین با تاکید بر اینکه عدم توجه به نظر مردم در واقع خلاف اصل جمهوریت است، تصریح کرد: اگر امروز نخبگان را جای مردم بگذاریم ممکن است رفته رفته در آینده نخبگان هم حذف شده و افراد محدودی جای مردم را بگیرند.

وی با بیان اینکه نخبگان هیچ‌گاه نمی‌توانند جای مردم را بگیرند، عنوان کرد: امام (ره) بار‌ها تاکید داشتند که اگر مردم در انتخاب خود اشتباهی کنند باز هم حق با مردم خواهد بود چرا که مالک کشور و ولی نعمت مسئولان آنها هستند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر