کد خبر: 53462 A

حسن روحانی:

دولت بعدی در ابتدای کار با دنیایی از مشکلات مواجه خواهد بود/حکومت حق ماست و باید این حق را به درستی به فرد لایق بسپاریم.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک، انزوای مدیران دلسوز و نخبگان را ظلمی بزرگ به کشور دانست و تأکید کرد: برای عبور از شرایط فعلی نیاز به دولتی فراجناحی داریم.

به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی که در جمع علما و مبلغین خراسانی مقیم تهران در مسجد کوثر سخن می‌گفت، اظهار داشت: سال ۸۴ که دولت جدید تشکیل شد، سال شروع اجرای برنامه برمبنای سند چشم‌انداز ۲۰ ساله بود.

وی افزود: متأسفانه امروز بعد از حدود ۸ سال، به آن چشم‌انداز به اندازه لازم نزدیک نشده‌ایم و در بعضی بخش‌ها، چشم‌انداز را دور‌تر می‌بینیم در حالی که در این مدت درآمد کشور با سال‌های قبل قابل مقایسه نبود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تبیین شرایط فعلی کشور و مقایسه آن با شرایط ۸ سال پیش، یکی از دلایل مشکلات فعلی کشور در حوزه‏های مختلف را عدم استفاده از دانش، تجربه و توانایی‏های نیروهای کار‌شناس و متخصص خواند.

روحانی، شرایط سال ۸۴ که هم‌زمان با تشکیل دولت نهم بود را برای رشد و تعالی فرهنگ اسلام، توسعه کشور و گسترش انقلاب اسلامی در کل منطقه، نسبت به گذشته، مناسب‌تر دانست.

وی در ذکر دلایل آن، با اشاره به وجود بسترهای لازم برای رشد و توسعه، به تبیین شرایط داخلی، منطقه‌ای و اوضاع بین‌المللی آن زمان پرداخت و گفت: سال ۸۴، اولین سال اجرای اولین برنامه پنج ساله از ۴ برنامه‏ سند چشم‌انداز ۲۰ ساله بود که در مجمع تشیص مصلحت نظام تصویب شده و مقام معظم رهبری نیز آن را تأیید و برای اجرا ابلاغ کرده بودند.

«بر اساس چشم‌انداز، ایران در سال ۱۴۰۴ کشوری پیشرفته با اولین جایگاه اقتصادی و علمی و فناوری در منطقه و الهام‌بخش برای جهان اسلام با روابط مؤثر و سازنده در صحنه بین‌الملل است و لذا راه برای توسعه کشور مشخص و روشن و قوانین مربوطه نیز در مجلس تصویب شده بود».

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: با تشکیل دولت جدید در سال ۸۴، به نظر می‌رسید سه قوه نسبت به گذشته از هماهنگی بیشتری برخوردار باشند.

حجت‌الاسلام روحانی افزود: با توجه به حمایت‏های جدی مقام معظم رهبری از دولت، مجموع برآورد از اوضاع داخلی، امید شرایط بهتری برای تسریع در امور به چشم می‌خورد که به تدریج شرایط به گونه دیگری شد.

وی در عین حال، شرایط منطقه و بین‏المللی در آن دوران را برای کشور، از نظر امنیتی مناسب ارزیابی و تأکید کرد: آمریکایی‏‌ها که با اشغال عراق و افغانستان در سال ۸۲، تصور می‌‏کردند به پیروزی بزرگی دست یافته و در اوج غرور قرار داشتند، در سال ۸۴ در این دو کشور با مشکلات زیادی دست به گریبان بودند و با فهم اینکه بقای بلندمدت آن‌ها در عراق امکان‌پذیر نیست، تلاش زیادی برای خروج آبرومندانه از آنجا به خرج می‌دادند.

«آن‌ها در افغانستان هم علیرغم پیروزی‌های اولیه، وضع بهتری از عراق نداشتند و با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کردند».

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک شرایط اقتصاد جهانی در سال ۸۴ که باعث رشد کم‌سابقه‏ قیمت نفت شد، فرصت مناسب دیگری ارزیابی کرد و گفت: در سال ۸۲ - ۸۳ قیمت نفت بین ۱۵ تا حداکثر ۲۰ دلار در نوسان بود اما از سال ۸۴ به بعد قیمت، نفت افزایش چشم‌گیری پیدا کرد به طوری که این افزایش بسیار فرا‌تر از ‌پیش‌ بینی برنامه چهارم بود.

روحانی با استناد به آمارهای رسمی گفت: از ابتدای کشف نفت در ایران تا سال ۸۴ و ابتدای کار دولت نهم، ۴۴۵ میلیارد و ۴۷۲ میلیون دلار بوده اما از سال ۸۴ تا ۹۰ (بدون احتساب سال ۹۱)، درآمد کشور از فروش نفت ۵۳۱ میلیارد و ۸۸۲ میلیون دلار بوده که چنین درآمدی در تاریخ کشور بی‌سابقه بوده است.

وی تصریح کرد: با افزایش درآمد نفتی کشور، وضع درآمدهای دیگر مانند عوارض گمرکی و مالیات و همچنین صادرات غیرنفتی (که عمدتاً به نفت وابسته هستند)، مانند پتروشیمی و می‌عانات و دیگر اقلام غیرنفتی هم بهتر شده که اگر درآمد آن‌ها را نیز در نظر بگیریم، مجموع درآمدهای ۷ سال گذشته، ۶۹۸ میلیارد دلار می‌‏شود.

روحانی متذکر شد: با این درآمد نفتی، می‌بایست مسیر دستیابی به اهداف چشم‌انداز بسیار کوتاه‌تر می‌شد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک، در ادامه با بیان اینکه در ابتدای دولت نهم با توجه به نکات ذکر شده، امید زیادی برای پیشرفت کشور بوده و برآورد از مجموعه شرایط، تقاضا می‌کرد که کشور روند بهتری را نسبت به گذشته طی کند، تاکید کرد: بعد از حدود ۸ سال که از آن دوران گذشته، علیرغم آن امید‌ها، دیگر چشم‌انداز اولیه را مشاهده نمی‌کنیم.

روحانی با بیان اینکه در شرایط حاضر، علیرغم پیشرفت‏های زیادی که کشور در حوزه علم و فناوری داشته و در حوزه صنایع دفاعی نیز جایگاه غیرقابل مقایسه‌ای با سال‌های گذشته دارد، به ارائه آمارهای رسمی از میزان افزایش قیمت‌ها در هشت سال گذشته پرداخت.

وی در ادامه به مشکلات اقتصادی کشور اشاره و از کاهش قدرت خرید مردم، تورم افسارگسیخته و افزایش نقدینگی در کشور، ابراز نگرانی کرد.

به گفته روحانی، در این مدت به‌طور متوسط، قیمت‌ها از ۴تا ۷ برابر افزایش یافته، در حالی که افزایش حداقل دستمزد‌ها فقط حدود ۳ برابر بوده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری ضمن تاکید بر اینکه مشکلات اقتصادی، مشکلات اجتماعی، امنیتی و فرهنگی هم می‌آفرینند، رشد و توان اقتصادی مناسب را از لوازم اصلی عزت کشور خواند.

روحانی با طرح این پرسش که چرا با توجه به اینکه درآمد کشور بسیار بیشتر شده اما تورم، بیکاری و رشد اقتصادی وضع مناسبی ندارند، در پاسخ، دلیل آن را عدم استفاده از ظرفیت‌های کار‌شناسی کشور دانست.

وی تصریح کرد: از کار‌شناس علم و دانش موجود در کشور استفاده نشد. از تجربه دیگران هم استفاده نشد؛ در صورتی که علم و تجربه، حکمت و دانش در هرجا که باشد باید از آن استفاده کنیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان این نکته که صاحب‌نظران زیادی درباره مشکلات امروز کشور، قبلاً هشدار داده بودند، پیامد بی‌توجهی به این هشدار‌ها و نادیده گرفتن سیاست‌ها و قوانین و عدم توجه به نظرات دلسوزان نظام را وضع امروز خواند.

روحانی در ادامه با گلایه از استفاده نادرست از برخی مقدسات، در خصوص پیامدهای آن هشدار داد و گفت که به اعتقاد او، در برخی مسائل فرهنگی و مذهبی که نیاز به استفاده از متخصصان و علمای اسلامی بود، به حوزه‌های علمیه و حتی نظر مراجع بزرگ تقلید بی‌توجهی شد.

نماینده مقام معظم رهبری در شورایعالی امنیت ملی با اشاره به نقش روحانیون در پیروزی نهضت اسلامی، عزت و قدرت جمهوری اسلامی را نه تنها سربلندی ایران، بلکه عزت اسلام در جهان و انقلاب اسلامی در منطقه خواند و از همین رو، عزت نظام را برای آینده‏ مثبت و خوب جهان، ضروری دانست.

حجت‌الاسلام روحانی همچنین با اشاره به اینکه عمر دولت فعلی رو به پایان است، گفت: دولت بعدی در ابتدای کار با دنیایی از مشکلات مواجه خواهد بود و هر کسی بیاید باید خود را برای فداکاری‌ بزرگی آماده کند.

وی با وجود مشکلات فراوان در کشور، گفت که به پشتوانه منابع انسانی توانمند و فداکار، روحانیت آگاه و ظرفیت‌ها و منابع عظیمی که دارد، می‌‏توان از مشکلات عبور کرد اما در این راه، آگاهی، دانش و تجربه مدیران عالی کشور شرط مهمی است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به انتخابات آتی ریاست ‌جمهوری گفت: وظیفه بزرگی نسبت به کسی که می‌ خواهد این وظیفه را برعهده بگیرد، بر دوش ما قرار دارد.

روحانی افزود: حکومت حق ماست و باید این حق را به درستی به فرد لایق بسپاریم و لذا بار سنگینی بر دوش داریم.

وی تصریح کرد: رسانه‌های بیگانه تلاش می‌کنند انتخابات بی‌رمق باشد اما امیدوارم با یک انتخابات شکوه‌مند و یک رئیس‌ جمهوری صالح، کشور از این پیچ تاریخی عبور کند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک ضمن تأکید بر اینکه امید زیادی به حل مشکلات کشور از طریق توانایی‌های کار‌شناسان و توانمندی‌های ملی دارد، با اشاره به اینکه کشور در شرایط ویژه‌ای مانند تحریم، فشار و توطئه خارجی و نیز شرایط نامناسب اقتصادی قرار گرفته است، اولین کار دولت بعدی را خروج کشور از این شرایط و حفظ ثبات و آرامش کشور خواند.

روحانی سپس به سؤالات حاضران پاسخ داد و در پاسخ به سؤال یکی از حضار که وی در دولت بعدی از چه نیروهایی استفاده خواهد کرد گفت: برای عبور از شرایط فعلی نیاز به دولت فراجناحی داریم.
وی در پایان تأکید کرد: انزوای مدیران لایق و دلسوز، نخبگان و صاحب‌نظران ظلم بزرگ به کشور است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر