کد خبر: 54298 A

وزیر دفاع در دیدار وزیر کشور عراق:

عراق امن و پیشرفته در معادلات منطقه‌ای و حتی جهانی اثرگذار است/بیشترین سود را از بحران سوریه، رژیم صهیونیستی می‌برد.

ایلنا: عدنان الاسدی وزیر کشور عراق که در رأس یک هیات بلندپایه به ایران سفر کرده است، بعدازظهر امروز (چهارشنبه) با سردار سرتیپ پاسدار احمد وحیدی وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایلنا، سردار وحیدی در این دیدار با اشاره به افزایش ضریب امنیتی در عراق پس از خروج نیروهای آمریکایی از این کشور گفت: خرسندیم که عراق با غلبه بر بخش بزرگی از مشکلات قبلی در کنار اقتدار نیروی نظامی و امنیت خود از مراحل سخت گذشته عبور کرده و این نشان از کارآمدی امنیت بومی و منطقه‌ای است.

وزیر دفاع، توسعه ثبات و امنیت در عراق را یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر توصیف کرد و افزود: عراق امن و پیشرفته در معادلات منطقه‌ای و حتی جهانی اثرگذار است و برگزاری اجلاس سران اتحادیه عرب و اجلاس 1+5 در عراق مؤید این واقعیت است.

وی با بیان اینکه "حل بحران‌های منطقه‌ای با همکاری و تعامل کشورهای منطقه قابل حصول است"، افزود: کشورهای منطقه باید ظرفیت‌ها و قابلیت‌های خود را بطور صادقانه به دور از ملاحظات قومی، مذهبی و حتی اقتصادی در جهت ثبات و امنیت عراق بکارگیرند، چراکه هرگونه ناامنی و بی‌ثباتی در این کشور، کشورهای همسایه عراق و منطقه را نیز متضرر می‌کند.

وزیر دفاع، تضعیف و نابودی جبهه مقاومت و مسلط کردن رژیم صهیونیستی بر منطقه را از اهداف اصلی ایجاد بحران در سوریه عنوان کرد و گفت: بیشترین سود را از بحران سوریه، رژیم صهیونیستی می‌برد و کشورهای اسلامی بویژه کشورهای همسایه سوریه باید در یک همکاری دسته‌جمعی برای توقف این روند تلاش ‌کنند.

وحیدی در پایان، آمادگی کشورمان را برای همکاری در افزایش هرچه بیشتر ضریب امنیتی در عراق و توسعه و تقویت مناسبات دفاعی و امنیتی دو کشور اعلام کرد.

بر اساس این گزارش، در این دیدار وزیر کشور عراق نیز با ابراز خرسندی از سفر به جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: ما در ارتباط و گسترش مناسبات با ایران برای خود محدودیتی قائل نیستیم و معتقدیم باید در همه حوزه‌ها همکاری خوب و رو به توسعه داشته باشیم.

عدنان الاسدی در ادامه با اشاره به پیشرفت‌های علمی و فنی ایران در عرصه‌های گوناگون تصریح کرد: این پیشرفت‌ها قابل توجه و احترام است و موجب خشنودی مسلمانان و علاقه‌مندان به ایران در سرتاسر جهان می‌شود.

وی تاکید کرد: ایران و عراق در کنار یکدیگر می‌توانند نقش مهمی در امنیت و ثبات منطقه و همکاری‌های منطقه‌ای داشته باشند.

وزیر کشور عراق درباره گروهک تروریستی منافقین نیز گفت: اینها خائنان و قاتلان مردم عراق و ایران هستند و حضورشان مخل امنیت و ثبات عراق است.

عدنان الاسدی در پایان، تصریح کرد: عراق برای گسترش امنیت در سرتاسر کشور نیازمند همکاری و استفاده از تجارب ارزشمند ایران است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر