کد خبر: 57708 A

وزیر دفاع خبر داد؛

جمهوری اسلامی ایران آمادگی تشکیل نیروی مشترک در دریای خزر را دارد و به این پیشنهاد لبیک می‌گوید.

وزیر دفاع و پشتیبانی از ساخت زیردریایی و شناور پرنده جدید ایران در حوزه دریا در اوایل سال 92 خبر داد.

به گزارش ایلنا، احمد وحیدی امروز در حاشیه مراسم به‌ آب‌اندازی ناوشکن جماران 2 در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران هیچ‌نوع حضور غیرمجاز در خزر و حریم هوایی خود را نمی‌پذیرد، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران نسبت به حضور غیرمجاز نیروهای بیگانه در محدوده خود واکنش می‌دهد و در دفاع از مرزها جدی است.

*حضور نیروهای فرامنطقه‌ای در دریای خزر مردود است/تشکیل نیروی مشترک در دریای خزر

وی درباره به آب‌اندازی ناوشکن جماران 2 اشاره کرد و گفت: خزر دریای صلح و دوستی است و روابط بسیار خوبی با کشورهای ساحلی خزر داریم.

وزیر دفاع با تصریح بر اینکه حضور نیروهای فرامنطقه‌ای در دریای خزر مردود است، بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی تشکیل نیروی مشترک در دریای خزر را دارد و به این پیشنهاد لبیک می‌گوید.

وی افزایش توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران در برنامه‌های مشترک و حوزه مبارزه با تروریسم، مواد مخدر و قاچاق و... را اثرگذار خواند و یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران انجام ماموریت‌های مذکور را می‌تواند پشتیبانی کند.

*هدف‌گیری بی‌نظیر ناوشکن جماران 2

وحیدی به ویژگی‌های ناوشکن جماران 2 اشاره کرد و متذکر شد: ناوشکن جماران 2 با طول 94 متر و عرض 11 متر و ارتفاع بیش از هفت متر و وزن یک‌هزار و 300 تن و داشتن انواع سلاح‌های پدافند هوایی توپخانه و موشکی، زیردریایی و موشک‌های دوربرد می‌تواند اهداف مورد نظر را هدف قرار دهد.

وی با بیان اینکه تعداد کشورهایی که می‌توانند در دنیا ناوشکن بسازند محدود است، خاطرنشان کرد: تعداد کشورهایی که می‌توانند تمام سامانه‌های ناوشکن را بسازند بسیار محدود‌تر است.

وزیر دفاع، ناوشکن جماران 2 را دارای سیستم جامع مدیریت نبرد دانست و افزود: تمام سامانه‌های ناوشکن جماران 2 در داخل کشور طراحی و ساخته شده است.

*ناوشکن جماران 2 ابرسامانه است

وی ناوشکن جماران 2 را ابر سامانه نامید و اذعان کرد: ناوشکن جماران 2 از مجموعه‌های متعددی از سامانه‌های مختلف که میلیون‌ها در آن به‌‌کار رفته، ساخته شده است.

وحیدی ناوشکن پیشرفته جماران 2 را نشانه توانمندی و فناورانه جمهوری اسلامی توصیف کرد و یادآور شد: ناوشکن جماران 2 کلکسیونی از توانمندی‌ها است که می‌توان در آن مشاهده کرد.

*ساخت شناور پرنده جدید در سال 92

وی ساخت زیردریایی جدید و شناور پرنده جدید در حوزه دریا از اوایل سال 92 در کشور را جزو برنامه‌های مهم وزارت دفاع نامید.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر