کد خبر: 63483 A

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی:

کشور وقتی توسعه می‌یابد که هر کاری را به اهل فن آن سپرده شود و مسائلی مانند وابستگی‌های سیاسی، ملاک تصمیم‌گیری در حوزه‌های فنی نباشد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: صادرات خدمات فنی و مهندسی می‌تواند درآمد ارزی مناسبی برای کشور به همراه داشته باشد و جای تاسف است که سال گذشته محدودیت‌هایی برای بخش خصوصی کشورمان در این حوزه فراهم شد.

به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، در دیدار جمعی از فعالان حوزه عمرانی و تاسیسات زیربنایی کشور، اولویت مهم در این حوزه را افزایش بودجه عمرانی کشور و رقابت آزاد از یکسو و در نظر گرفتن فعالیت عمرانی با تکنولوژی‌های جدید از سوی دیگر و همچنین امنیت بناها، راه‌ها و خانه‌‌های مردم دانست و بر برنامه‌ریزی دقیق و عملی در این بخش تاکید کرد.

وی در این جلسه با ابراز تاسف از وقوع 2 زلزله بزرگ در کشور در مدت کمتر از یک ماه، ابراز امیدواری کرد با رفع نواقص ساختمان‌ها و سازه‌ها و تدبیر جدی، بتوان از تلفات جانی و مالی چنین رخدادهایی در آینده جلوگیری کرد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به تجربه موفقیت‌آمیز برخی کشورهای جهان در مدیریت عوارض زلزله گفت: وقتی کشورهایی همچون ژاپن، می‌توانند به رغم زلزله‌خیز بودن، بناهای خود را در مقابل زلزله‌‌های شدید مقاوم بسازند، ایران نیز می‌تواند از تجربه این کشورها در مناطق پرخطر خود کمک بگیرد.

روحانی در ادامه سخنانش، رسیدگی به نیازهای واقعی مردم را مهم‌ترین دغدغه یک دولت خواند و برخورداری همگان از حقوق اولیه انسانی مانند مسکن مناسب، شغل و امکانات اولیه رفاهی را از جمله این حقوق برشمرد و از این منظر، عملکرد و مسئولیت افراد حقیقی و حقوقی فعال در حوزه عمرانی و تاسیسات زیربنایی کشور را بسیار مهم ارزیابی کرد.

روحانی با اشاره به اهمیت نقش امور زیربنایی و عمرانی در توسعه کشور، بر لزوم حمایت جدی از این حوزه تاکید کرد و گفت: برای ایجاد فضای مناسب کاری، باید با مدیریت صحیح، تلاش کرد تا فعالان این بخش بتوانند برنامه‌های عمرانی را تداوم بخشند و از نظر تامین منابع مالی مشکلات آنها رفع شود.

وی در این خصوص، پرداخت مطالبات بخش خصوصی از دولت را در روند تامین معیشت چند میلیون نفر از فعالان مستقیم و غیرمستقیم موثر دانست و تکمیل سریع پروژه‌های عمرانی را ضروری دانست.

به گفته رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، عدم تزریق به موقع منابع مالی در بخش بودجه‌های عمرانی از سوی دولت، باعث طولانی شدن اجرای پروژه‌ها می‌شود که بدیهی است ضرر و زیان ناشی از آن، کشور را دچار مشکل کرده و به جز مشکلات اقتصادی، از نظر اجتماعی نیز اعتماد به توانایی متخصصان ایرانی را خدشه دار می‌سازد.

روحانی همچنین از کم‌توجهی برخی نهادهای دولتی به رتبه‌بندی‌های فنی در واگذاری پروژه‌ها انتقاد کرد و گفت: کشور وقتی توسعه می‌یابد که هر کاری را به اهل فن آن سپرده شود و مسائلی مانند وابستگی‌های سیاسی، ملاک تصمیم‌گیری در حوزه‌های فنی نباشد. در توسعه کشور، همه باید در یک رقابت آزاد و عادلانه مشارکت داشته باشند و از ظرفیت‌های موجود در کشور به نحو احسن استفاده شود.

وی با تاکید بر اینکه تقویت کارآفرینان امور عمرانی و زیربنایی، نقش مهمی در اشتغال‌زایی خواهد داشت، به جایگاه صدور خدمات فنی و مهندسی در درآمدهای ارزی کشور اشاره کرد و ضمن برشمردن مزایای این امر، گفت: دولت باید تسهیلاتی برای حضور بخش خصوصی در دیگر کشورها فراهم کند. صادرات خدمات فنی و مهندسی می‌تواند درآمد ارزی مناسبی برای کشور به همراه داشته باشد. جای تاسف است که در سال گذشته محدودیت‌هایی برای بخش خصوصی کشورمان در این حوزه فراهم شد و روند صادرات خدمات فنی-مهندسی دچار اشکال و گاهی متوقف شد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین فردا پنجشنبه به استان چهار محال و بختیاری سفر می‌کند.

روحانی در این سفر یک روزه ضمن دیدار با برخی مسئولان استان، با مردم شهرهای شهر کرد، لردگان و مال خلیفه نیز از نزدیک دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد و با مشکلات آنها آشنا خواهد شد. این سفر به دعوت جمعی از دانشگاهیان و علمای منطقه صورت گرفته است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر