کد خبر: 66788 A

بیانیه اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌های سراسر کشور:

هر چه زمان به انتخابات نزدیک‌تر می‌شود شاهد سیاه‌نمایی‌های شدید‌تر نسبت به دستاوردهای نظام به خصوص در سال‌های اخیر هستیم.

اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل طی بیانیه‌ای اعلام کرد: کاندیدای اصلح فقط با معیار‌ها و ملاک‌هایی که از سوی رهبر معظم انقلاب و حضرت امام به کرات بیان شده است مشخص می‌شود و همگان باید بدانند که برای شناساندن شایسته‌ترین فرد برای مدیریت بر جامعه اسلامی، نباید به معیارهای فاقد ارزش اساسی مانند نظرسنجی، توجه به احساس زعما (!) و... توجه کرد.


به گزارش ایلنا، دومین بیانیه اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌های سراسر کشور به مناسبت یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد.

متن این بیانیه به شرح ذیل است:

در سی و پنجمین سال حیات پر برکت نظام مقدس اسلامی، ملت بزرگ ایران خلق حماسه عظیم دیگری را انتظار می‌کشد که با برگزاری یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، تشعشعات این حماسه شگرف بدون تردید مرزهای جغرافیایی ایران اسلامی را در خواهد نوردید.

تلاش همه اقشار و اصناف مختلف جامعه برای مشارکت در افزایش این شور و نشاط حماسی، بدون شک یکی از واقعیت‌های مطلوب کشور است، در این بین جامعه دانشجویی و دانشگاهی به عنوان قشر فرهیخته کشور، نقش پیشتازی در عرصه افزایش شور و نشاط حماسه عظیم انتخابات به واسطه روشنگری‌های متوالی را دارا است.

اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌های سراسر کشور بعد از برگزاری جلسات کار‌شناسی با کاندیداهای احتمالی ریاست جمهوری آینده، نخستین بیانیه انتخاباتی خود را منتشر کرد و مطالبی را به استحضار ملت بزرگ ایران رساند و در دومین بیانیه اعلام کرده است:

۱- در عرصه فعالیت‌های سیاسی و تشکیلاتی جریان‌ها و گروه‌های مختلف سیاسی، مسئله حزب و تحزب همراه با کارکرد واقعی و در شأن نظام اسلامی، چیزی است که جای خالی آن احساس می‌شود. نگاه به تجربه تاریخی جمهوری اسلامی بر ما روشن می‌کند که فعالیت حزبی در نظام اسلامی به هیچ عنوان مذموم نبوده و مورد تاکید حضرت امام و رهبر معظم انقلاب نیز بوده است، اما آنچه قابل اهمیت است اینکه حزب و تحزب در جمهوری اسلامی باید کارآیی و کارآمدی واقعی خود را داشته باشد.

آنچه وظیفه اصلی یک حزب در کشور ماست، مربوط به نقش راهنمایی و هدایت فکری آحاد مردم به سمت آرمان‌های سیاسی و عقیدتی است که بدون شک ارتقای سطح بینش جامعه را در پی خواهد داشت اما هرگاه فعالیت‌های حزبی در جامعه اسلامی بخواهد به تقلید از جامعه غربی شکل بگیرد، به باشگاهی برای کسب قدرت تبدیل می‌شود که با بده بستان‌های سیاسی همراه خواهد بود. حزب با این معنا که اصلیترین کارکرد آن کشمکش قدرت باشد هیچ‌گاه مطلوب جامعه اسلامی نیست. آنچه را هم که امروز در جامعه شاهد آن هستیم، عدم کارآیی لازم احزاب کنونی در کشور است؛ احزابی که فقط همزمان با انتخابات‌های مختلف سر بر می‌آورند که البته در همین بازه هم هیچ‌گاه نمی‌توانند کارکرد واقعی خود را ایفا کنند، به عنوان نمونه آنچه در قبال انتخابات پیش رو از سوی برخی احزاب، رخ داده است اعلام نامزدی پنج نفر برای انتخابات ریاست جمهوری که همگی ذیل یک حزب پرسابقه کشور تعریف می‌شوند و این یعنی اینکه حزب فاقد مرجعیت لازم است.

۲- یکی از اساسی‌ترین مواردی که برای جریان‌ها و کاندیداهای مختلف انتخابات لازم است و کاندیداهای احتمالی انتخابات باید نسبت به آن اهتمام لازم را داشته باشند، ارائه برنامه‌ای مدون و مشخص برای اداره کشور است. در حالیکه آنچه را که در حال حاضر از کاندیداهای مختلف شاهد هستیم عدم ارائه برنامه‌هایی لازم و مشخص برای آینده کشور است و در واقع آنچه بیشتر از سوی کاندیدا‌ها می‌بینیم پرداختن به رویکردی سلبی به انتخابات و تخریب و نقد مخالفان است که تخریب همواره همراه با برچسب زدن‌های سیاسی همراه است تا ارائه نقطه نظرات ایجابی و برنامه‌های سازنده.

۳-کسانی که قصد ورود به عرصه مهم و حساس انتخابات ریاست جمهوری و احراز بالا‌ترین جایگاه اجرایی کشور را دارند باید توجه داشته باشند که مقام ریاست جمهوری جایگاه پرداختن به مناقشات سیاسی و فلسفی نیست، بلکه عرصه خدمت‌رسانی مردم و کشور و پیشبرد اهداف عالیه نظام اسلامی و ملت ایران است که مدیری کارآمد و توانمند را می‌طلبد لذا از کاندیداهای مختلف انتظار می‌رود که در مباحث خود به مطالبات و دغدغه‌های اصلی مربوط به مردم بپردازند، چیزی که مع الاسف در حال حاضر در بین بسیاری از کاندیدا‌ها مشاهده نمی‌کنیم.

این رویه در ماه‌های اخیر به گونه‌ای پیش می‌رود که هر چه زمان به انتخابات نزدیک‌تر می‌شود شاهد سیاه‌نمایی‌های شدید‌تر نسبت به دستاوردهای نظام به خصوص در سال‌های اخیر هستیم. عملی که جای نقد و بررسی منصفانه را گرفته و فضا انتخابات آینده را به سمتی می‌برد که کاندیدا‌ها در خلایی غیر واقعی به جای رقابت در ارائه برنامه، در سیاه‌نمایی بیشتر با هم رقابت کنند! البته باید این را خاطرنشان کرد که تخریب با نقد تفاوت دارد و آن چیز که مورد رضای خداوند و ملت است نقد سازنده است نه القای شرایط بحرانی و نا‌امید از کشور، شکی نیست که به برخی از مواضع و عملکردهای دولت فعلی انتقادات جدی و اساسی وارد است، اما این به معنای این نیست که همه نقاط مثبت و خدمات واقعی دولت نادیده گرفته شود و در فضایی بغض‌آلود اصلیترین تمسک و امتیاز (!) کاندیداهای حاضر تخریب و توهین به دولت برآمده از رای ملت باشد.

۴- یکی از اصلیترین و مهم‌ترین وظیفه جریان‌ها و گروه‌های سیاسی و به ویژه تشکل‌های دانشجویی، این است که در راستای روشنگری برای انتخابات، برای شناساندن کاندیدای اصلح تلاش کرده و بهترین کسی را که شایسته خدمتگزاری مردم است به ملت بشناسانند.

لازم به توجه است که کاندیدای اصلح فقط با معیار‌ها و ملاک‌هایی که از سوی رهبر معظم انقلاب و حضرت امام به کرات بیان شده است، مشخص می‌شود و همگان باید بدانند که برای شناساندن شایسته‌ترین فرد برای مدیریت بر جامعه اسلامی، نباید صرفا به معیارهای فاقد ارزش اساسی مانند نظرسنجی، توجه به احساس زعما (!) و... توجه کرد، بلکه تاکید بر معیارهای مطابق با گفتمان جبهه انقلاب اسلامی برای تطبیق کاندیداهای با آن‌ها یکی از لازمه‌های شناساندن کاندیدای اصلح است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر