کد خبر: 67000 A

علی اکبر ولایتی:

برخی اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه بنده اعلام کرده‌ام نامزد نهایی ائتلاف هستم و همچنین قالیباف معاون بنده خواهد بود، کذب است.

مشاور عالی رهبری در امور بین الملل گفت: ‌ تشکیل ائتلاف ۱+۲ بدنبال اثبات این امر است که می‌تواند با سلایق مختلف نیز به کار خود ادامه دهد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی اکبر ولایتی، مشاور عالی رهبری در امور بین الملل در نشست خبری بررسی تحولات خاورمیانه که عصر امروز یکشنبه ۸ اردیبهشت ماه در دانشگاه تهران برگزار شد با اشاره به نامگذاری کلمه خاورمیانه توسط انگلیس اظهار داشت: پس از فروپاشی شوروی انگلیس خود را محور  فرض کرد و هر منطقه جغرافیایی را با توجه به موقعیت جغرافیایی خود نامگذاری كرد که از مصر تا شامات، ‌بحرین و ترکیه را خاورمیانه نامید.

وی با بیان اینکه انقلاب‌هایی که در سوریه شکل گرفت قطعا به دلیل اقدامات وقیحانه‌ای بود که از سوی برخی کشورهای عربی اتفاق افتاده بود، تصریح کرد: در پی این امر بنا شد اصلاحاتی صورت گیرد که البته مهم‌ترین آن دموکراسی چند حزبی بود تا براین اساس بتواند مجلسی آزاد را برطبق آرای مردم به وجود آورد.

ولایتی در ادامه افزود: امریکا و برخی کشورهای عربی در مصر، مخالف برکناری مبارک نبودند و همچنین اجازه نمی‌دادند که مسلمان‌ها به میدان‌ها بیایند و مطالبات خود را بازگو کنند.

مشاور عالی رهبری در امور بین الملل با بیان اینکه آمریکا کاملا مخالف اتفاقاتی بود که در سوریه، تونس و مصر رخ داده بود، اظهار داشت: ‌ بیگانگان با اقدامات خود باعث شدند تا معاندین غیر سوری از جمله القاعده علیه دولت سوریه فعالیت کنند.

ولایتی در ارزیابی تحولات مصر خاطرنشان کرد: ‌انواع مکاتب فکری در تحولات مصر وجود داشته است و اقدامی که جمال عبدالناصر با همکاری اخوان المسلمین پیش برد پان‌عربیست بوده که مصر به نام جمهوری متحد عربی نامگذاری شد ولی باید توجه داشت که این شعار عربی است و برخواسته از اسلام نبوده است.

وی با بیان اینکه انگلیسی‌ها تا سال ۱۹۷۱ در شرق مدیترانه بوده‌اند افزود: در آن زمان آمریکایی‌ها میراث خوار انگلیسی‌ها بوده‌اند که در طراحی سیاست‌های عمده خاورمیانه، آمریکا و انگلیس با یکدیگر متحد بوده و از سابقه انگلیس استفاده می‌كردند و هزینه فعالیت‌ها را آمریکا تقبل می‌کرد.

وی با اشاره به نامگذاری بیداری اسلامی در جهان اسلام افزود: ‌تحولات اخیر در خاورمیانه را در حقیقت به این دلیل بیداری اسلامی نامگذاری کرده‌اند که شعارهای برخواسته در خاورمیانه همانند انقلاب اسلامی بود.

ولایتی با اشاره به پیچیدگی مساله سوریه گفت: این پیچیدگی به دلیل حکومت تک حزبی بعث در سوریه بود که پایه گذار آن حزب سوسیالیستی بود که البته شاخه‌های آن در عراق و سوریه موجود است.

مشاور عالی رهبری در امور بین الملل در ادامه اظهار داشت: ‌حکومت سوریه به لحاظ مشروعیت اگر بتواند اصلاحات را صورت و پارلمانی را تشکیل دهد که نماینده مردم باشد و همچنین موقعیت خود را در حلقه مقاومت حفظ کند می‌تواند به وضعیتی مطلوب دست یابد.

ولایتی با اشاره به اهمیت روابط و تعامل مثبت ایران با سایر کشور‌ها گفت: پایه اساسی اقتصاد کشور ایران حاملهای انرژی است که موفقیت این امر تنها در گرو تحقق روابط و تعامل مثبت جمهوری اسلامی با سایر کشور‌ها است.

وی در ادامه با بیان اینكه هرگز نگفته‌ام نامزد نهایی ائتلاف1+2 من هستم، تصریح کرد: علت ورود بنده به ائتلاف ۱+۲ تنها به دلیل پذیرفتن قانون اساسی و نظام کشورمان است و برخی اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه بنده اعلام کرده‌ام نامزد نهایی ائتلاف هستم و همچنین قالیباف معاون بنده خواهد بود، کذب است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر