کد خبر: 67026 A

کواکبیان:

اینگونه نباشد که تمام اختیارات شوراها به تعیین شهردار محدود شود و بقیه مصوبات نیز با مانع تراشی‌های فرمانداری‌ها و سیستم وزارت کشور مواجه شود.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری گفت: باید تصمیم‌گیری در حیطه اختیارات شوراها را گسترش بدهیم و شوراهای شهرداری را تبدیل به شوراهای شهر کنیم.

به گزارش ایلنا، مصطفی کواکبیان در نشست سراسری مسئولان استانی ستادهای انتخاباتی شوراهای حزب مردم‌سالاری، در تشریح این مساله گفت: اینگونه نباشد که شهرداری شوراها را در سیطره خودشان داشته باشند و تمام اختیارات شوراها به تعیین شهردار محدود شود و بقیه مصوبات نیز با مانع تراشی‌های فرمانداری‌ها و سیستم وزارت کشور مواجه شود.

کواکبیان در ادامه با بیان اینکه "علاوه بر آموزه‌های دینی و آیات قرآنی و روایات ائمه اطهار(ع) و سیره عملی امامان معصوم(ع)، اصل هفتم قانون اساسی و اصل 100 یا 106 این میثاق ملی جایگاه و امنیت شوراها را تبیین می‌کند"، خاطرنشان کرد: شوراها به گونه‌ای است که فصل خاصی از قانون اساسی را به خود اختصاص داده و فصل هفتم قانون اساسی تماما مربوط به شوراهاست.

وی همچنین با اشاره به روایت رسول گرامی اسلام(ص) مبنی بر اینکه "زمانی که زمامداران شما برگزیدگان شما باشند و ثروتمندان شما اهل سخاوت باشند و کارهای شما بر اساس شور و مشورت صورت بگیرد، پس‌مانده بر روی زمین برای شما بهتر از زیر زمین است"، افزود: مفهوم این روایت آن است که اگر شور و مشورت از جامعه‌ای رخت بربندد و برخی از زمامداران یکه‌سالارانه تصمیم بگیرد و جامعه را به سمت خودرأیی و استبداد پیش ببرد پس زیرزمین برای شما مطلوب است یعنی همه شما در چنین جامعه‌ای باید بمیرید.

کواکبیان در ادامه افزود: اینکه پیامبر اکرم(ص)‌ در جنگ‌های احد، بدر، خندق و امثال اینها که با تصمیمات مهم جنگی و نظامی مواجه بود با کار کارشناسی و شور و مشورت تصمیم می‌گیرد، بیانگر اهمیت شوراست. اینکه بر پیامبر اکرم(ص) دستور و فرمان «شاورهم فی‌الامر» در آیه 159 سوره آل‌عمران صادر می‌شود و اینکه در آیه 38 سوره شورا عبارت «و امرهم شورا بینهم» از ویژگی‌های برجسته مومنان شور و مشورت قلمداد می‌شود و اینکه حضرت علی(ع) مشورت کردن با دیگران را مشارکت در عقل آنان می‌داند.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری با بیان اینکه "امثال این آیات و روایات همگی بیانگر آن است که ما باید به دنبال برپایی شوراها در مراحل مختلف تصمیم‌سازی ارکان مختلف حکومت باشیم"، خاطرنشان کرد: روح حاکم بر قانون اساسی و فرمان تاریخی امام خمینی(ره) نیز به ما اهمیت و جایگاه شوراها را بیان می‌کند و به همین دلیل انتخابات مربوط به شوراها نیز اهمیت دارد. البته من در مجلس هشتم با اضافه شدن دو سال به عمر شوراهای سوم به شدت مخالف بودم و بر این باور بودم که مردم به شوراهای سوم، برای چهار سال ر‌ای داده بودند نه شش ساله، اما به هر حال ما در اقلیت بودیم و با پنج رای کمتر نتوانستیم حرف خودمان را به کرسی بنشانیم ولی باید پذیرفت که در یک برآیند کلی شوراها نتوانسته‌اند با اینکه شش سال بر سر کار بودند انتظارات مردم را برآورده سازند که البته شما باید عملکرد شوراها در استان‌ها را نقد کنید.

وی با بیان اینکه "باید با اصلاح قانون و دستور‌العمل‌ها برخی پیشنهادهای شوراها را بتوانیم در مصوبات دولت نیز قابل طرح بدانیم"، افزود: درست است که شورای عالی استان‌ها بر اساس اصل 101 قانون اساسی می‌تواند طرح‌هایی را به مجلس شورای اسلامی برای تصویب ارائه کند، اما باید به صورت قانونی برخی از پیشنهادهای شوراها در دولت نیز تصمیم‌گیری شود و تمامی استانداران و فرمانداران و بخشداران و مقامات کشوری نیز آن مصوبات را اجرا کنند.

این فعال سیاسی ادامه داد: اگر اختیارات شوراها گسترش یابد و بتوانند حتی همچون برخی کشورهای اروپایی در زمینه‌های مربوط به امور بهداشتی، آموزشی و انتظامی شهرها نقش داشته باشند در آن صورت حتی می‌توان انتخاب مستقیم شهرداران را به مردم سپرد.

کواکبیان در پایان، با اشاره به اینکه "در تهران لیست 31 نفری نامزدها را معرفی خواهیم کرد و البته پنج نفر از نمایندگان مجلس هشتم نیز در لیست‌ ما حضور دارند"، گفت: در عین حال این لیست را هم با جبهه اصلاح‌طلبان و هم با جبهه اصلاحات هماهنگ خواهیم کرد و در 10 کلانشهر نیز حتما لیست‌های قوی ارایه خواهیم داد و در سایر شهرهای بالای 100 هزار نفر نیز تلاش خواهیم کرد با قدرت و توانایی لیست حزب مردم‌سالاری را معرفی کنیم و البته در این شهرها نیز بنا داریم با حالت اجماعی اقدام کنیم.

بر اساس این گزارش، در این نشست هریک از مسئولان استان‌ها گزارشی از ثبت‌نام اصلاح‌طلبان و اعضای حزب مردم‌سالاری ارایه کردند و مقرر شد کمیته حقوقی ستاد انتخاباتی شوراهای حزب مردم‌سالاری به ریاست حجت‌الاسلام توسلی پیگیر نحوه برخورد هیات‌های نظارت بر انتخابات شوراها باشد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر