کد خبر: 67042 A

بیانیه اتحادیه انجمن های اسلامی مستقل:

آنچه بیشتر از سوی کاندیداها می بینیم پرداختن به رویکردی سلبی به انتخابات و تخریب و نقد مخالفین است که تخریب همواره همراه با برچسب زدن های سیاسی همراه است تا ارائه نقطه نظرات ایجابی و برنامه های سازنده.

اتحادیه انجمن های اسلامی مستقل در بیانیه ای آورده است: کسانی که قصد ورود به عرصه مهم و حساس انتخابات ریاست جمهوری و احراز بالاترین جایگاه اجرایی کشور را دارند باید توجه داشته باشند که مقام ریاست جمهوری جایگاه پرداختن به مناقشات سیاسی و فلسفی نیست، بلکه عرصه خدمت رسانی مردم و کشور و پیشبرد اهداف عالیه نظام اسلامی و ملت ایران است که مدیری کارآمد و توانمند را می طلبد

به گزارش ایلنا؛ بیانیه اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه های سراسر کشور به مناسبت یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به شرح ذیل است:

حزب به معنی باشگاه کسب قدرت، مرجعیت ندارد

رویکردهای سلبی و برچسب زدن های سیاسی به ارائه نظرات ایجابی تبدیل شود

امتیاز کاندیداهای حاضر، تخریب و توهین بیشتر نسبت به دستاوردهای نظام نباشد

راه شناسایی کاندیدای اصلح نظر سنجی و توجه به احساس زعما نیست

بسمه تعالی

در سی و پنجمین سال حیات پر برکت نظام مقدس اسلامی، ملت بزرگ ایران خلق حماسه عظیم دیگری را انتظار می کشد که با برگزاری یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، تشعشعات این حماسه شگرف بدون تردید مرزهای جغرافیایی ایران اسلامی را در خواهد نوردید. تلاش همه ی اقشار و اصناف مختلف جامعه جهت مشارکت در افزایش این شور و نشاط حماسی، بدون شک یکی از واقعیت های مطلوب کشور است. در این بین جامعه دانشجویی و دانشگاهی به عنوان قشر فرهیخته کشور، نقش پیشتازی در عرصه ی افزایش شور و نشاط حماسه ی عظیم انتخابات به واسطه ی روشنگری های متوالی را دارا است. اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه های سراسر کشور بعد از برگزاری جلسات کارشناسی با کاندیداهای احتمالی ریاست جمهوری آینده، اولین بیانیه انتخاباتی خود را منتشر کرد و مطالبی را به استحضار ملت بزرگ ایران رساند. آنچه در ذیل می آید محتوای دومین بیانیه این تشکل دانشجویی با محوریت یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری است:

1-در عرصه فعالیت های سیاسی و تشکیلاتی جریان ها و گروه های مختلف سیاسی، مسئله ی حزب و تحزب همراه با کارکرد واقعی و در شان نظام اسلامی، چیزی است که جای خالی آن احساس می شود. نگاه به تجربه ی تاریخی جمهوری اسلامی بر ما روشن می کند که فعالیت حزبی در نظام اسلامی به هیچ عنوان مذموم نبوده، و مورد تاکید حضرت امام و رهبر معظم انقلاب نیز بوده است. اما آنچه قابل اهمیت است این که حزب و تحزب در جمهوری اسلامی باید کارآیی و کارآمدی واقعی خود را داشته باشد. آنچه وظیفه اصلی یک حزب در کشور ماست، مربوط به نقش راهنمایی و هدایت فکری آحاد مردم به سمت آرمان های سیاسی و عقیدتی است که بدون شک ارتقای سطح بینش جامعه را در پی خواهد داشت. اما هرگاه فعالیت های حزبی در جامعه اسلامی بخواهد به تقلید از جامعه غربی شکل بگیرد، به باشگاهی برای کسب قدرت تبدیل می شود که با بده بستان های سیاسی همراه خواهد بود. حزب با این معنا که اصلی ترین کارکرد آن کشمکش قدرت باشد هیچ گاه مطلوب جامعه اسلامی نیست. آنچه را هم که امروز در جامعه شاهد آن هستیم، عدم کارآیی لازم احزاب کنونی در کشور است؛ احزابی که فقط همزمان با انتخابات های مختلف سر بر می آورند که البته در همین بازه هم هیچ گاه نمی توانند کارکرد واقعی خود را ایفا کنند، به عنوان نمونه آنچه در قبال انتخابات پیش رو از سوی برخی احزاب، رخ داده است اعلام نامزدی پنج نفر برای انتخابات ریاست جمهوری که همگی ذیل یک حزب پرسابقه کشور تعریف می شوند و این یعنی اینکه حزب فاقد مرجعیت لازم است.

2-یکی از اساسی ترین مواردی که برای جریان ها و کاندیداهای مختلف انتخابات لازم است و کاندیداهای احتمالی انتخابات باید نسبت به آن اهتمام لازم را داشته باشند، ارائه ی برنامه ای مدون و مشخص برای اداره ی کشور است. در حالی که آنچه را که در حال حاضر از کاندیداهای مختلف شاهد هستیم عدم ارائه برنامه هایی لازم و مشخص برای آینده کشور است و در واقع آنچه بیشتر از سوی کاندیداها می بینیم پرداختن به رویکردی سلبی به انتخابات و تخریب و نقد مخالفین است که تخریب همواره همراه با برچسب زدن های سیاسی همراه است تا ارائه نقطه نظرات ایجابی و برنامه های سازنده.

3-کسانی که قصد ورود به عرصه مهم و حساس انتخابات ریاست جمهوری و احراز بالاترین جایگاه اجرایی کشور را دارند باید توجه داشته باشند که مقام ریاست جمهوری جایگاه پرداختن به مناقشات سیاسی و فلسفی نیست، بلکه عرصه خدمت رسانی مردم و کشور و پیشبرد اهداف عالیه نظام اسلامی و ملت ایران است که مدیری کارآمد و توانمند را می طلبد. لذا از کاندیداهای مختلف انتظار می رود که در مباحث خود به مطالبات و دغدغه های اصلی مربوط به مردم بپردازند، چیزی که مع الاسف در حال حاضر در بین بسیاری از کاندیداها مشاهده نمی کنیم. این رویه در ماه های اخیر بگونه ای پیش می رود که هر چه زمان به انتخابات نزدیک تر می شود شاهد سیاه نمایی های شدیدتر نسبت به دستاوردهای نظام به خصوص در سالهای اخیر هستیم. عملی که جای نقد و بررسی منصفانه را گرفته و فضا انتخابات آینده را به سمتی می برد که کاندیداها در خلایی غیر واقعی به جای رقابتدر ارائه برنامه، در سیاه نمایی بیشتر با هم رقابت کنند! البته باید این را خاطر نشان کرد که تخریب با نقد تفاوت دارد و آن چیز که مورد رضای خداوند و ملت است نقد سازنده است نه القای شرایط بحرانی و نا امید از کشور، شکی نیست که به برخی از مواضع و عملکردهای دولت فعلی انتقادات جدی و اساسی وارد است، لکن این به معنای این نیست که همه ی نقاط مثبت و خدمات واقعی دولت نادیده گرفته شود و در فضایی بغض آلود اصلی ترین تمسک و امتیاز (!) کاندیداهای حاضر تخریب و توهین به دولت برآمده از رای ملت باشد.

4-یکی از اصلی ترین و مهم ترین وظیفه ی جریان ها و گروه های سیاسی و بویژه تشکل های دانشجویی، این است که در راستای روشنگری برای انتخابات، برای شناساندن کاندیدای اصلح تلاش کرده و بهترین کسی را که شایسته خدمتگزاری مردم است به ملت بشناسانند. لازم به توجه است که کاندیدای اصلح فقط با معیارها و ملاک هایی که از سوی رهبر معظم انقلاب و حضرت امام به کرات بیان شده است، مشخص می شود و همگان باید بدانند که برای شناساندن شایسته ترین فرد برای مدیریت بر جامعه اسلامی، نباید صرفا به معیارهای فاقد ارزش اساسی مانند نظرسنجی، توجه به احساس زعما(!) و... توجه کرد، بلکه تاکید بر معیارهای مطابق با گفتمان جبهه انقلاب اسلامی برای تطبیق کاندیداهای با آن ها یکی از لازمه های شناساندن کاندیدای اصلح است.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه های سراسر کشور

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر