کد خبر: 6714 A

رییس کانون سردفتران اعلام کرد:

در خصوص اعضای کمیته علمی رایزنی‌هایی با حقوقدانان سرشناس‌، ‌اساتید مبرز و حقوققدانان درجه یک صورت گرفته و در حال تکمیل و نهایی شدن است.

نخستین همایش «نقش و جایگاه سند رسمی در تنظیم حقوقی» از سوی کانون سردفتران در ششم دی ماه سالجاری در سالن همایش‌های صداوسیما برگزار خواهد شد.


به گزارش خبرنگار ایلنا محمدرضا دشتی اردکانی عصر امروز در نشست خبری از برگزاری همایش جایگاه سند رسمی در کشور در دی ماه سالجاری خبر داد و گفت‌: از آیه ۲۸۲ سوره بقره که بزرگ‌ترین آیه این سوره نیز می‌باشد به عنوان آیه کتابت یاد می‌شود از این رو ما به دنبال آن هستیم در ششم دی ماه که دویست و هشتادو دومین روز سال است، ‌همایشی با حضور مسئولان کشوری و سران دفا‌تر اسناد رسمی در سالن همایش‌های صداوسیما برگزار کنیم.


رییس کانون سردفتران و دفتریاران ادامه داد: از آنجا که مقام معظم رهبری در جمع مسئولان کشوری خصوصا در جمع مسئولان قضایی بار‌ها بر جایگاه قانون تاکید کرده‌اند عنوان همایش را نقش و جایگاه سند رسمی در نظم حقوقی انتخاب کردیدم تا بتوانیم دغدغه رهبری و مقامات قضایی را مرتفع کنیم.


وی همچنین از آغاز به کار پایگاه اینترنتی این همایش خبرداد و افزود: این پایگاه اینترنتی به نشانی www. notary. ir/hamayesh۶dey هم ‌اکنون راه ‌اندازی شده و جامعه حقوقی کشور می‌ توانند کلیه اخبار، اطلاعیه‌‌ها و رویدادهای مرتبط با این همایش را از طریق این سایت دنبال کنند. همچنین (رایانامه) ایمیل همایش به نشانی ۶dey@notary. ir آماده دریافت چکیده و اصل مقالات محققان، پژوهشگران، حقوقدانان، سردفتران، وکلا و قضات از جامعه فقهی و حقوقی کشور است.


رییس کانون سردفتران و دفتریاران در تشریح فراوان علمی و اهداف نخستین همایش «نقش و جایگاه سند رسمی در تنظیم حقوقی» اظهار کرد: با توجه به جایگاه قانونی کانون سردفتران و دفتریاران به عنوان نماینده یکی از بزرگ‌ترین مجموعه ‌های حقوقی فعال در حوزه تنظیم سند‌رسمی، این نهاد در راستای انجام وظایف قانونی خود درخصوص سند‌رسمی با رویکرد «توسعه ثبت رسمی» و «ارتقاء نظم حقوقی» در نظر دارد نخستین همایش «نقش و جایگاه سند‌رسمی در نظم حقوقی» را با تاکید بر نقش موثر سندرسمی در بهداشت قضایی، قضازدایی و کاهش دعاوی محاکم قضایی و نظام بخشی تعاملات اجتماعی و صیانت از حقوق مردم با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و تعدادی از مراکز علمی و پژوهشی برگزار کند.


دشتی اردکانی اهداف برگزاری این همایش را تلاش به‌ منظور بسترسازی جهت تبادل تجربیات و پژوهش‌های علمی و کاربردی محققان و پژوهشگران، حقوقدانان، سردفتران، وکلا، قضات و بطور کلی جامعه فقهی و حقوقی کشور با محوریت بررسی و تبیین جایگاه و نقش سند‌رسمی در نظم حقوقی؛ نگاهی به سیر تطور و تکامل تاریخی سند‌رسمی؛ بررسی قابلیت-‌ها، چالش‌ها، کاستی‌ها و نواقص موجود؛ موانع شکوفایی توانمندی‌های سند‌رسمی؛ تدوین اولویت‌ها، ضرورت‌ها و نیاز‌ها با رویکرد بسترسازی مناسب در زمینه فعال‌ سازی ظرفیت-های قانونی مسکوت گذارده شده‌ ی حوزه سند‌رسمی و نگاهی دوباره به مشکلات پیش روی آن در عرصه‌ ی تقنین، اجرا و نظارت با هدف پیشگیری از تضییع حقوق عامه ناشی از نواقص مورد اشاره، ناآگاهی عامه و سهل‌ انگاری برخی نهاد‌ها با تلاش برای بهینه‌ سازی شرایط جهت به فعلیت رساندن حداکثری ظرفیت‌های قانونی موجود سند‌رسمی؛ و ضرورت بازنگری قوانین فعلی و برنامه‌ ریزی جهت آموزش گستره‌ ی غیرحقوقی مردم جهت آگاهی بخشی از مزایای منحصر بفرد مترتب بر تنظیم سند‌رسمی و ویژگی‌های ممتاز سند‌رسمی عنوان کرد.


وی مهلت ارسال چکیده مقالات ۲۰ را آبان‌ماه، اعلام نتایج داوری چکیده مقالات اول آذر و آخرین مهلت ارسال اصل مقالات ۱۵ آذر ۱۳۹۱ اعلام کرد.


رییس کانون سردفتران و دفتریاران محورهای نخستین همایش «نقش و جایگاه سند رسمی در تنظیم حقوقی را ۱- سند­رسمی، سند بر‌تر ۲- سند­رسمی، محور توسعه ۳- سند­رسمی، ضرورت حفظ نظم عمومی ۴- سند­رسمی و نظام بخشی معاملات ۵- سند­عادی، اساس منازعات ۶- ثبت الکترونیکی، ثبت مطمئن ۷- حقوق و اخلاق حرفه­ای سردفتر ۸- سند­رسمی در آیینه آرای محاکم قضائی ۹- سند­رسمی، دادرسی آسان ۱۰- سند­رسمی و حقوق پزشکی ۱۱- سندرسمی و مالکیت معنوی ۱۲- سندرسمی و طرح آمایش سرزمینی عنوان کرد.


دشتی اردکانی در پاسخ به این پرسش که آیا اعضای کمیته علمی و داروان این همایش نیز مشخص شده‌اند، ‌اظهار کرد: در خصوص اعضای کمیته علمی رایزنی‌هایی با حقوقدانان سرشناس‌، ‌اساتید مبرز و حقوققدانان درجه یک صورت گرفته و در حال تکمیل و نهایی شدن است.


وی همچنین در خصوص اینکه آیا این همایش صرفه جنبه تبلیغاتی دارد یا برای رسیدن به دستاوردهای آن برنامه ریزی شده است، گفت: هدف اصلی ما از برگزاری این همایش فرهنگ‌سازی در جامعه و آشنا کردن مردم با معایب و محسنات ثبت سند رسمی هستیم.


رییس کانون سردفتران در خصوص وضعیت فعالیت دفا‌تر پیشخوان قضایی نیز گفت: ابتدا لازم می دانم تذکر دهم که طبق مصوبه اخیر قرار بر این شده است که به جای استفاده از واژه پیشخوان قضایی از عبارت» دفا‌تر خدامت الکترونیک قضایی «استفاده شود. در حال حاضر ۴۰ دفتر از دفا‌تر اسناد رسمی با مرکز امار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه به صورت پایلوت در حال همکاری هستند و خدمات ارائه شده از آنان در حال حاضر به صورت رایگان است. ما تعرفه‌های پیشنهادی خود را ارائه کرده و در حال بررسی است.


دشتی اردکانی خاطرنشان کرد: این دفا‌تر در حال حاضر دعاوی مرتبط با چک را ثبت می‌کنند که اگر در ارزیابی قوه قضاییه خوب عمل کرده باشند، ‌سایر دفا‌تر اسناد رسمی نیز وارد چرخه ارائه خدمات قضایی خواهند شد. طی ارزیابی‌های صورت گرفته مردم و مراجع قضایی از نحوه فعالیت دفا‌تر اسناد رسمی رضایت دارند.


آقاصفری نائب رییس کانون سردفتران و دفتریاران نیز در خصوص میزان صلب صلاحیت و یا انفصال موقت دفا‌تر اسناد رسمی نیز گفت: بازرسی کانون سردفتران، ‌بازرسان سازمان ثبت و دفا‌تر بازرسی کل گزارشات خود را به سازمان ثبت ارائه میک نند و چنانچه سردفتری مرتکب تخلفی شده باشد به دادگاه معرفی و تا زمانی که حکم نهایی برای آنان صادر نشود، ‌نمی توان اظهار کرد. در سال ۹۱ تاکنون هیچ حکم نهایی صادر نشده اما در سال گذشته ۸مورد سلب صلاحیت و در حدود ۱۲۰ مورد انفصال موقت صورت گرفته است.


وی ادامه داد: عمدتا تخلف دفا‌تر اسناد رسمی شکلی است به این صورت که در تنظیم سند سردفتر اصول شکلی را رعایت نکرده و از این منظر مرتکب تخلف شده است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر