کد خبر: 67237 A

عضو شورای نگهبان خبر داد:

رئیس جمهور آینده باید پاک دست، امین و مردم گرا باشد/ شورای نگهبان اصلح را معرفی نمی‌کند/ استفاده از امکانات عمومی بر خلاف قانون جرم است و مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

یکی از اعضای شورای نگهبان در همایش منادیان حماسه با اشاره به اصل ششم قانون اساسی گفت: تمام امور کشور باید بر اساس رای مردم اداره شود و مردم می‌گویند که چه مسیری برای انقلاب و کشور باید مشخص شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محسن اسماعیلی اظهار داشت: طی فراز و نشیب‌های ۳۴ سال گذشته هیچ عاملی نتوانسته انتخابات را حتی برای یک ساعت به تاخیر بیندازد و هر انتخابات پرشور‌تر و موفق‌تر برگزار شده است مخصوصا انتخابات ریاست جمهوری که به دلیل شان والای این مقام طبق اصل ۱۱۳ قانون اساسی بسیار مهم است.

وی با اشاره به‌شان مقام ریاست جمهوری که بالاتری مقام بعد از مقام رهبر است گفت: این مسئولیت اجرای قانون اساسی و مدیریت قوه مجریه را بر عهده دارد و باید کشور را به ساحل آرامش مدیریت کند.

اسماعیلی با اشاره به سخنان امام خمینی تصریح کرد: در امر انتخابات مصامحه جایز نیست و هیچ کس نمی‌تواند به هیچ دلیلی از زیر بار این مسئولیت شانه خالی کند و هم رای دادن و هم انتخاب اصلح یک وظیفه است و کشور در هیچ سطحی نباید به دست نااهلان بیفتد.

این عضو شورای نگهبان با اشاره به اتفاقات سال ۸۸ تصریح کرد: این انتخابات که بعد از تجربه فتنه سال ۸۸ برگزار می‌شود باید طوری مدیریت شود که دشمنان بدانند از این انتخابات نمی‌توانند برای رسیدن به اهداف خود ابزاری به دست بیاورند و از نقاط ضعفی که خودمان نشان دادیم نمی‌توانند استفاده کنند.

وی با بیان اینکه باید در راستای ایجاد حماسه گام برداریم اظهار داشت: اصحاب رسانه باید کمک کنند که این حماسه بیشتر و بهتر از آنچه قابل تصور است اتفاق بیفتد و باید از مردم دعوت کنند به بعضی نکات بیشتر توجه کنند چون جایگاه ریاست جمهوری مهم است و مخصوصا در این دوران باید فرد مطلوبی انتخاب شود.

اسماعیلی با تاکید بر اینکه آنچه شورای نگهبان به عنوان اسامی نهایی اعلام می‌کند فقط حداقل‌ها را در بر گرفته است عنوان کرد: قانون اساسی شرایطی را مشخص کرده که باید احراز شود و اسامی که از سوی شورای نگهبان به عنوان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری مطرح می‌شود واجد حداقل‌ها هستند و شورای نگهبان اصلح را انتخاب نمی‌کند.

وی تاکید کرد: وظیفه مردم اکتفا به حداقل‌ها نیست و باید میان این صلحا باید اصلح را انتخاب کنند.

وی ادامه داد: طبق قانون انتخابات اگر هر کسی دلیلی برای اثبات شرایط خود در قانون اساسی دارد باید این دلایل را تحویل شورای نگهبان دهد.

این عضو شورای نگهبان با اشاره به ضعف‌های گذشته این شورا در تایید صلاحیت‌ها اظهار داشت: در سال‌های گذشته به علت بی‌تجربگی و کمبود افراد زبده این اتفاق می‌افتد اما با گذشت ۳۴ سال و با وجود این ذخایر ارزشمند جایی برای مصامحه باقی نمانده است.

وی با اعلام این خبر که آیین نامه انتخاباتی در شورای نگهبان در حال تدوین است عنوان کرد: برای اولین بار شورای نگهبان با تشکیل جلسات متعدد تصمیم گرفت آیین نامه داخلی برای ارزیابی کاندیدای ریاست جمهوری تدوین کند و این یک نوع شفافیت در ارزیابی حتی برای افراد محسوب می‌شود.

اسماعیلی با اشاره به اصل ۱۱۵ قانون اساسی به شرایط کاندیدای رئیس جمهور گفت: مهم‌ترین شرط برای رئیس جمهور این است که از  رجل سیاسی و مذهبی باشد و اگر این شرط وجود نداشته باشد سایر شرط‌ ها بررسی نخواهد شد.

وی ادامه داد: این فرد باید طبق مبانی دینی و بیانات رهبر پاک دست، امین و مردم گرا باشد و دارای سابقه شناخته شده‌ای باشد چون کشور را نمی‌توان دست کسی داد که سابقه قابل اثباتی نداشته باشد.

وی افزود: رئیس جمهور باید سعه صدر داشته باشد تا از همه نیرو‌ها و سلایق استفاده کند چون مدیریت قوه مجریه در سرنوشت ملت بسیار تاثیرگذار است.

این عضو شورای نگهبان با اشاره به نقش رسانه‌ها در فرهنگ سازی عنوان کرد: باید دادن وعده‌های ناشدنی که نوعی توهین به مردم است ضد ارزش شناخته شود و تخریب و پایمال کردن زحمت گذشتگان نیز به عنوان ناهنجار شناخته شود.

وی اضافه کرد: اگر کسی دست به تخریب شخصیت سایر افراد بزند باید بداند که جرم و گناه مرتکب شده و مردم به او رای نخواهند داد.

این عضو شورای نگهبان با اشاره به استفاده از موقعیت‌ها و امکانات دولتی گفت: دیده می‌شود گاهی از این موقعیت‌ها و اموال عمومی به نفع برخی کاندیدا‌ها استفاده می‌شود و کسی که هنوز وارد گود نشده از اموال عمومی برای تبلیغ خود استفاده می‌کند که از نظر امانت و تقوا و حسن سابقه دچار مشکل خواهد شد و شورای نگهبان این موضوع را در احراز صلاحیت‌ها مورد توجه قرار خواهد داد.

وی تصریح کرد: استفاده از امکانات عمومی بر خلاف قانون جرم است و مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

اسماعیلی تاکید کرد: کاندیدا‌ها بدانند شورای نگهبان از نظر قانون برای بررسی صلاحیت‌ها محدود به آن ده روز نیست ودر هر مرحله از انتخابات عدم صلاحیت افراد احراز شود این موضوع اعلام و کاندیدا رد صلاحیت خواهد شد.

وی با اشاره به ثبت نام تعداد زیادی از افراد برای انتخابات ریاست جمهوری گفت: در قانون محدودیتی برای تعداد ثبت نام شوندگان وجود ندارد ولی باید به کسانی که می‌خواهند نامزد شوند بگوییم در ارزیابی توان خود دچار اشتباه محاسباتی نشوند و شان خود، ملت و مقام ریاست جمهوری را مد نظر قرار دهند تا تعدد ثبت نام‌ها بهانه‌ای به دست دشمن ندهد زیرا طبق منابع دینی ما قبول مسئولیت برداشت یک بار دشوار است نه پهن کردن یک سفره پربار.

وی با اشاره به انتخابات خبرگان و میان دوره‌ای مجلس و شورا‌ها که همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود گفت: نباید این انتخابات‌ها زیر سایه سنگین انتخابات ریاست جمهوری نادیده گرفته شود.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد: با کمک رسانه‌ها و هدایت‌های رهبری روز ۲۴ خرداد برگ زرین دیگری بر دفتر جمهوری اسلامی باشد و دشمنان را مایوس و دوستان را شاد کند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر