کد خبر: 67476 A

احمد مسجدجامعی:

این نگاه كه شوراهای شهر به شوراهای شهرداری تبدیل شوند، در برنامه پنجم توسعه تقویت شده است.

احمد مسجد جامعی گفت: احیای شورای محل و قانونمند ساختن آنها از برنامه های اصلاح طلبان برای دوره های بعدی شوراهای شهر است كه بر اساس آن شوراهای محل تقویت شده و بر امور محلات نظارت می كند. این رویكرد در پی تحقق خواست قانون اساسی مبنی بر مردم سالاری در مدیریت شهرها و روستاها است و می تواند از تمركز كارها جلوگیری و در پی بردن به مشكلات و یافتن راه حلها كمك كند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، احمد مسجد جامعی در نشستی كه به مناسبت روز شوراها توسط خانه كارگر برگزار شد، حضور و مشاركت در انتخاب شوراها را بر اساس نگرشی اصلاح طلبانه ارزیابی كرد و گفت: وظیفه اخلاقی حكم می كند به منظور خدمت رسانی به مردم و جامعه در انتخابات شوراها شركت كنیم تا از این طریق تا حد امكان از مشكلات موجود بكاهیم.

مسجد جامعی در خصوص اهمیت شوراها ابراز داشت: شوراها از گذشته دور تاكنون از نظر قانون، دارای اهمیت بسیاری بوده اند، به طوری كه یكی دو سال پس از انقلاب مشروطیت، قانون بلدیه و قانون انجمن های ولایتی و ایالتی به تصویب رسید.

وی ادامه داد: پس از هشتاد سال از تصویب آن قانون و بعد از بیست سال از پیروزی انقلاب اسلامی، قانون شوراها بنا به دلایلی به اجرا در نیامد، اما دولت اصلاحات توانست پس از سال های بسیار این بخش مهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را عملی سازد.

عضو شورای شهر تهران در ادامه انتخابات شورای شهرها و روستاها را به دلیل محلی بودن دارای ظرفیت بسیاری برای مشاركت فراگیر مردمی دانست و افزود: جنس شوراهای شهر و روستا نسبت به سایر شوراها و انتخابات متفاوت است و تفاوت آنها در این است كه محلی بودن این انتخابات موجب افزایش نامزدها و حضور گسترده مردمی در انتخابات می شود و به شفافیت در امور و بسط سرمایه های اجتماعی و فرهنگی منجر می شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت اصلاحات با انتقاد از تلاش برای تضعیف جایگاه شوراها و تقویت نگاه تمركزگرا در دولت ادامه داد: مطابق با قانون اساسی، انتظار ما این است كه این شوراها شورای شهر باشند و نه شوراهای شهرداری. متاسفانه این نگاه كه شوراهای شهر به شوراهای شهرداری تبدیل شوند، در برنامه پنجم توسعه تقویت شده است.

وی همچنین با توجه به محدودیت های شوراها افزود: برخی از نامزدها برای ورود به این عرصه وعده هایی می دهند كه به نظر می رسد با توجه به اختیارات و امكانات شوراها دست نیافتنی است.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: برخی از مسایلی كه در شوراهای شهر در جریان است به دلیل اینكه با موضوعات كلان در سطح ملی در ارتباط هستند امكان حل آنها نیز بسیار دشوار است، زیرا امور اجرایی كشور مطابق قانون اساسی می بایستی در دو سطح محلی و ملی می شد كه عملآ چنین نشده است. بنابراین نامزدهای شوراها لازم است از دادن برنامه ها شعاری و غیر عملی خوداری ورزند چرا كه این مساله می تواند در سلب اعتماد شهروندان از شوراها موثر باشد.

مسجد جامعی گفت: فعالیت شوراها در حوزه عمل اجتماعی قرار دارد و لازم است از گروه‌ها و قشرهای مختلف و متكثر جامعه نمایندگی كند.

وی ادامه داد: تهران شهر بزرگی است و مسائل و مشكلات آن در نقاط و پهنه های مختلف متفاوت است. برای برنامه ریزی در چنین شهری به شناخت همه جانبه و نگاه كارشناسانه و علمی نیاز است. از این روی، ضروری است برنامه های تدوین شده تشكل ها و گروها مبتنی بر قوانین فرادستی و شناخت درست تهران باشد نه خواستهای فردی و گروهی.

عضو شورای شهر ادامه داد: احیا و تقویت شوراهای محل و قانونمند كردن آنها یكی از مهمترین برنامه های پیش روی اصلاح طلبان برای دوره بعدی شورای شهر است كه بر اساس آن شوراهای محل به نحوی فراگیر بر امور نظارت و در پیش برد كارها همكاری نمایند. این رویكرد مبتنی بر قانون اساسی و تجربه موفق جهانی در كلان شهرها است و می تواند از تمركز كارها جلوگیری و به بهبود كارها كمك كند. تجربه موفق شورایاری ها در تهران با همه محدودیت هایی كه داشته است نمونه خوبی برای این رویكرد است كه می تواند به شورای محل ارتقا یابد.

مسجد جامعی اصلاح طلبان انتخابات شورای شهر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر