کد خبر: 68441 A

پورمحمدی در جمع روحانیون شیعه و سنی بندرعباس:

جمهوری اسلامی ایران در وضعیت حساسی قرار گرفته و باید هم وضعیت امروز خود را تثبیت و هم تکمیل کند/ مسلمانان همه به یک آرمان تعلق دارند/ باید در داخل مدل خود را متحول کنیم تا بتوانیم دنیا را تحت تأثیر قرار دهیم/ جمهوری اسلامی ایران در وضعیت حساسی قرار گرفته و باید هم وضعیت امروز خود را تثبیت و هم تکمیل کند.

عضو ائتلاف اکثریت اصولگرایان گفت: جمهوری اسلامی ایران در وضعیت حساسی قرار گرفته و باید هم وضعیت امروز خود را تثبیت و هم تکمیل کند. نباید اجازه دهیم وضعیت ناگوار فعلی در داخل و خارج ادامه پیدا کند. چرا که این وضعیت برای دشمنان تحریک‌کننده و طمع برانگیز است. ادامه وضعیت فعلی فرسایش‌کننده است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی، عضو ائتلاف اکثریت اصولگرایان در جمع روحانیون شیعه و سنی بندرعباس اظهار داشت: خوشبختانه در تمامیت و عرصه پهناور کشور شاهد دستاوردهای ارزشمند و ممتازی در عرصه انقلاب، فرهنگ و رشد مادی و معنوی هستیم. این تعامل، تفاهم، حسن ظن و حسن برخوردی که بین علمای شیعه و علمای سنی در این استان وجود دارد برای کشور الگو است. سال‌های سال است که علمای شیعه و سنی در این استان با درک موقعیت خطیر ایران در کنار هم زندگی می‌کنند.

پورمحمدی با بیان اینکه جامعه ایمانی با هم برادرند، تصریح کرد: مسلمانان همه به یک آرمان تعلق دارند. مسلمانان با مشترکات فراوانی که دارند اگر فقط بر اساس این مشترکات با همدیگر تعامل کنند دستاوردهای عظیمی خواهند داشت که نکات افتراق در حاشیه قرار می‌گیرد. خوشبختانه در ایران نمونه‌های برجسته همگرایی و همراهی و همبستگی بین شیعه و سنی وجود دارد.

کاندیدای احتمالی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به مذاهب، اقوام و زبان‌های مختلف ایران، بیان کرد: خیلی اوقات گفته می‌شد مذاهب، اقوام و زبان‌های مختلف چالش و نقاط آسیب همبستگی ملت ایران است. این در حالی است که اتفاقاً نقطه قوت جمهوری اسلامی ایران وجود همین مذاهب، اقوام و زبان‌های مختلف است. در ایران تنوع قومی، زبان، مذهب، گویش، زندگی به مزیت ما تبدیل شده است. امروز به رغم تبلیغاتی که از سوی دشمن می‌شود، وحدت شیعه و سنی، همگرایی قومی، همزیستی زبانی در ایران در بالا‌ترین حد است. البته هیچ کشوری بدون ضعف نیست، اما تبلیغات گسترده‌ای علیه ما برپا است.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در خصوص حضورش در بندرعباس هنگام پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۵۷ تصریح کرد: قرار بود در سخنرانی‌هایی که در شهرهای مختلف این استان داشتیم، مردم را برای شرکت در انتخابات روز جمهوری اسلامی آماده کنیم. خاطرم است در قشم توطئه‌ای در زمینه قومی و مذهبی ایجاد شده بود که با آگاهی مردم این توطئه نقش بر آب شد. بعد از‌‌ همان درگیری مردم آگاهی و درک بالای خود از وضعیت را نشان داده و اجازه ندادند توطئه دشمن هیچ تأثیری در انتخابات بگذارد و انتخابات آرام برگزار شد. همچنین خاطرم است در سال ۶۰ که بنده در این استان دادستان شدم دشمن عملیات‌های گسترده مسلحانه انجام می‌داد. اما کسی از مردم بندرعباس با آنان همراهی نمی‌کرد.

وی ادامه داد: در ایران به برکت همه مردم، علما، دانشمندان و اصحاب قلم توانستیم یک نظامی را در این دنیای پر آشوب بر اساس تفکر دینی بسازیم. به جز ما کسی امروز نمی‌تواند ادعا کند که نظامی را بر اساس تفکر دینی بنا کرده است و همه سازوکارش بر یافته‌های دینی متکی است. امروز نظامات سیاسی که در برخی‌کشورهای اسلامی شکل‌گرفته مثل حکومت موروثی هیچ مبنای دینی ندارد.

پورمحمدی افزود: اخیراً شورای الازهر مصر بیانیه‌ای داد و اعلام کرد نظام جامعه اسلامی باید بر اساس شایستگی مدیران و اصول دینی پا بگیرد و هر که شایسته‌تر است می‌تواند مدیریت نظام اسلامی را بر عهده گیرد.

عضو ائتلاف اکثریت اصولگرایان با تأکید بر اینکه شیعه و سنی باید تعامل خود را به منصه ظهور برساند، خاطرنشان کرد: باید عنوان «جمهوری اسلامی» نظام خود را به دنیا نشان دهیم، چرا که امروز در دنیا کشورهای زیادی هستند که نام نظام خود را به عنوان جمهوری اسلامی معرفی می‌کنند و ما باید اعلام کنیم با آنان فرق داریم. امروز در دنیا با یک میدان عظیم تجربه و با رقبای قدرتمند هستیم که می‌خواهند ثابت کنند نظام دینی کارآمد نیست. در مقابل این رقبای قدرتمند باید کارآمدی دین در اداره جامعه را ثابت کنیم.

پورمحمدی ادامه داد: برای تثبیت جایگاه نظام جمهوری اسلامی ایران در دنیا و ارائه الگوی تأثیرگذار احتیاج به یک کار در داخل داریم. باید در داخل مدل خود را متحول کنیم تا بتوانیم دنیا را تحت تأثیر قرار دهیم. البته جمهوری اسلامی ایران امروز هم دنیا را تحت تأثیر خود قرار داده است و این را می‌توان در اعترافات سران آمریکا دریافت. امروز وزیر خارجه سابق آمریکا اعتراف می‌کند که هژمونی جمهوری اسلامی ایران در منطقه برای آنان مشکل اصلی است.

وی با اشاره به برخی مشکلات اقتصادی کشور تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در وضعیت حساسی قرار گرفته و باید هم وضعیت امروز خود را تثبیت و هم تکمیل کند. نباید اجازه دهیم وضعیت ناگوار فعلی در داخل و خارج ادامه پیدا کند. چرا که این وضعیت برای دشمنان تحریک‌کننده و طمع برانگیز است. ادامه وضعیت فعلی فرسایش‌کننده است. امروز جمهوری اسلامی ایران نماینده تفکر آزاد، مستقل و هویت خواه جهانی است. ملت ایران نماد استقلال انسانیت معاصر است و اگر شکست بخورد انسانیت معاصر شکست می‌خورد.

وزیر اسبق کشور اضافه کرد: دنیا به سرعت در جهت استفاده از ابزار نوین جلو می‌رود. دنیا جمهوری اسلامی ایران را معارض اصلی خود می‌داند. دشمن حجم گسترده‌ای از کالاهای فرهنگی منحرف تولید کرده تا ما را تحت تأثیر قرار داده و از درون استحاله کند. ملت ایران چاره‌ای ندارد جز اینکه خود را از این وضعیت منفعل فعلی خارج کند. ملت وظیفه دارند محکم مقابل دشمن بایستند و حضوری آگاهانه در صحنه داشته باشند. چند هفته بعد انتخابات بزرگی در پیش داریم که باید همه به صحنه آمده و با بصیرت دست به خلق حماسه سیاسی بزنند.

پورمحمدی با بیان اینکه دشمن امروز فهمیده تنها از راه اقتصاد می‌تواند به ما آسیب وارد کند، گفت: یک سر اقتصاد دست دشمن است. دشمن تمام توان خود را در حوزه اقتصاد متمرکز کرده است تا از این طریق ما را با مشکلات زیادی مواجه کند. از سوی دیگر این وضعیت منجر به معضلات داخلی از جمله گرانی، بیکاری و تعطیلی واحدهای تولیدی شده است.

وی خاطرنشان کرد: این در حالی است که فرصت‌های زیادی را از دست داده‌ایم. اما در مقابل، ظرفیت‌های گسترده‌ای هنوز در اختیار داریم که باید از آن‌ها استفاده کنیم و کشور را از وضعیت اقتصادی نامناسبی که هست خارج کنیم.

عضو ائتلاف اکثریت اصولگرایان با بیان اینکه حماسه سیاسی را می‌توان با تلاش و حضور در صحنه خلق کرد، گفت: اما باید توجه داشته باشیم که حماسه اقتصادی به این سادگی خلق نمی‌شود. باید خود را برای یک دوره حساس آماده کنیم تا این تحول ایجاد شود. وضعیت فعلی یا قابل تحمل نیست و یا آنقدر پر هزینه است که پیوسته فرسایشی خواهد بود.

پورمحمدی افزود: حماسه اقتصادی باید در دولت آینده رخ دهد. بنابراین باید با خلق حماسه سیاسی در روز انتخابات شروع خوبی داشته باشیم. باید در فضای هوشمندانه، آگاهانه و کار‌شناسانه مسایل را حلاجی کرده و با مشورت و بررسی تجارب و کارنامه کاندیدا‌ها به یک انتخاب خوب برسیم. روحانیون در این عرصه باید پیش قراول بوده و به وظیفه حیاتی خود عمل کنند. تک‌تک ملت در قبال رأیی که روز انتخابات می‌دهند، مسئول هستند.

کاندیدای احتمالی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به برخی مشکل آفرینی‌ها بر سر راه خلق حماسه سیاسی گفت: این روز‌ها برخی افراد که کارنامه مشخص دارند وارد عرصه انتخابات شده‌اند و در حال فراهم کردن مقدمات حماسه سیاسی هستند، اما برخی می‌گویند حتی برگزاری جلسه در راستای تبیین راهکارهای حماسه سیاسی نیز تبلیغات زودهنگام است. سؤال اصلی این است که آیا حماسه سیاسی که این قدر مورد تأکید مقام معظم رهبری است تنها در هفته منتهی به برگزاری انتخابات خلق می‌شود؟! این در حالی است که در جلساتی که از سوی کاندیدا‌ها برگزار می‌شود، هیچ تبلیغی صورت نمی‌گیرد و تنها نظرات و دیدگاه‌ها تبیین می‌شود.

وی با اشاره به کارشکنی‌های دولت بر سر راه خلق حماسه سیاسی گفت: از سوی دیگر متأسفانه برخی آقایان به جای کمک به خلق حماسه سیاسی، برای مشکل تراشی سر راه ملت و حماسه سیاسی پیشتازند؛ یا اجازه نمی‌دهند جلسات برگزار شود، یا سالن نمی‌دهند؛ تهدید می‌کنند و... اما خودشان با بیت‌المال هر تبلیغی که می‌خواهند دست می‌زنند و کسی حق ندارد به آنان اعتراض کند. متأسفانه با این مشکلات روبرو هستیم. ولی اراده ملت ما فرا‌تر از این مشکلات است و از این حرف‌ها نمی‌ترسند. روحانیون باید به بسیج، هدایت‌گری و هوشیار کردن مردم عمل کنند.

عضو ائتلاف اکثریت اصولگرایان در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چه برنامه‌ای برای حجاب و عفاف جامعه دارید، اظهار داشت: مباحث فرهنگی در شورای عالی انقلاب فرهنگی تدوین می‌شود که رئیس جمهور و رئیس دو قوه دیگر عضو آن هستند که مصوبات آن بعد از تأیید مقام معظم رهبری ابلاغ می‌شود. درباره حجاب و عفاف مصوبه کامل داریم و مهم آن است که اجرا شود. برخی تصور می‌کنند که با مسایل فرهنگی فقط باید در کف خیابان برخورد کرد. متأسفانه در برخی کشورهای اسلامی ظاهر اصلاح شد ولی متأسفانه به درون فاسد مبتلا شدند. اگر می‌خواهیم فرهنگ تحول یابد باید از خانه، مهدکودک و دبستان شروع کنیم.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه راهکار شما برای حل اختلاف بین سازمان منطقه آزاد قشم و شهرداری قشم چیست، گفت: متأسفانه در کشور داستانی به عنوان منطقه آزاد و به تعبیر بنده مناطق عقب مانده کشور راه انداخته‌ایم. امروز واقعیت این است که شهرهای مرکزی ایران هم از کیش، هم از قشم و هم از مناطق دیگر پیشرفته‌تر هستند. مناطق آزاد برای عده‌ای دکان شده است و پنج خیابان و هتل برای کسی پیشرفت نمی‌آورد. قرار نبود مناطق آزاد به اینجا برسد. ما فرصت زیادی در خصوص مناطق آزاد از دست دادیم. ممکن است نگاه اولیه قابل قبولی در خصوص مناطق آزاد داشتیم ولی هیچ‌گاه نتوانستیم آن نگاه را دنبال کنیم. بنده اگر وارد دولت شوم تمام ویژگی مناطق آزاد را از بین خواهم برد.

وی ادامه داد: منطقه آزاد قشم هم شهری است مثل سایر شهرهای کشور. مگر بندرعباس چه امتیاز کمی با قشم دارد. بنده معتقدم قشم می‌تواند به عنوان پیشرفته‌ترین منطقه خلیج فارس در بیاید و این امکان را دارد. متأسفانه در خصوص این موضوع برنامه‌ریزی نشده است. اختلافات شهرداری و منطقه آزاد خاله‌بازی است. این‌ها دعوا سر شکلات است. این‌ها بچه بازی است. مملکت داری این طور نیست. یک منطقه مهم و ارزشمند فدای چند اقدامات بسیار ضعیف شده است. در برنامه‌های من یکی از حوزه‌های توسعه اقتصادی مناطق آزاد قرار دادم، ولی نه این منطقه آزاد. بلکه این مناطق، مناطق گرفتار و عقب مانده هستند.

کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این سؤال که آیا سوریه خط قرمز ایران است، گفت: جمهوری اسلامی نسبت به حمایت از کشورهایی که می‌خواهند مستقل زندگی کرده و از آرمان‌های مستقل امت اسلامی و ملت خودشان دفاع کنند، وظیفه حمایت و پشتیبانی دارد. اما اینکه بخواهیم لشکرکشی کنیم، قبول نداریم. این نکته اساسی است. چرا که تئوری ما این تئوری نیست و تا امروز با این تئوری وارد عمل نشدیم. مثلاً در عراق که آمریکا حضور پیدا کرد، ایران حتی یک نیرو ارسال نکرده است. امروز جمهوری اسلامی ایران فرامادی و فرافیزیکی عمل می‌کند. ایران در روحیه و نگاه انسان‌ها تغییر ایجاد می‌کند.

پورمحمدی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در روابط خارجی یک جایگاه ممتاز دارد که باید از این موقعیت دفاع کنیم. ایران نماد دفاع از استقلال ملت‌ها است. ایران نماد دفاع از زیاده‌خواهی جهان‌خواران است. بسیاری از ملت‌ها هراس دارند این حرف را آزادانه بزنند و به ما درگوشی می‌گویند که ما با شما هستیم. نباید این موقعیت را از دست داد. اما حرکت ما باید مطابق منافع، مصالح و امنیت ما باشد. دیپلماسی یعنی هماهنگی این سه ضلع. اگر این سه ضلع رعایت نشود برخی اوقات منافع ما در خطر می‌افتد. گاهی اوقات مسئولین قیافه انقلابی می‌گیرند که به ضرر ملت تمام می‌شود. به این مسئولان باید گفت که چرا شعار انقلابی‌گری می‌دهید، بیایید عمل انقلابی انجام دهید. بنده معتقدم نباید با اظهارات بدون پشتوانه عقلانی و ادبیات احساسی منافع ملت را در خطر بیندازیم و خود را مطرح کنیم.

پورمحمدی سازمان بازرسی کل کشو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر